Reklama

"Hiszpańska księżniczka": Rozkochała w sobie następcę tronu

Po sukcesie "Białej królowej" i "Białej księżniczki", widzowie będą mogli po raz kolejny przenieść się do intrygującego świata Tudorów dzięki Hiszpańskiej księżniczce. Oparty na powieściach Philippy Gregory serial, który zadebiutuje na antenie Epic Drama 27 października o godzinie 21:30, przedstawia historię Katarzyny Aragońskiej. Przybywa ona do Londynu jako córka hiszpańskiej pary królewskiej, aby poślubić księcia Artura i zasiąść na angielskim tronie. Ani Katarzyna, ani jej orszak nie zostają jednak ciepło przyjęci. Gdy książę Artur niedługo po ślubie nagle umiera, młodej księżniczce nie pozostaje nic innego, jak rozkochać w sobie nowego następcę tronu - charyzmatycznego księcia Henryka, który później zostanie Henrykiem VIII. Punkt wyjścia dla książek i serialu stanowią prawdziwe wydarzenia - które z wątków są najważniejsze?

"Hiszpańska księżniczka": Historia różnorodności

"Hiszpańska księżniczka" nie opowiada po prostu kolejnej historii z dziejów Anglii, ale pokazuje wciąż aktualną opowieść o uprzedzeniach wobec zagranicznych imigrantów, z postaciami kobiecymi w rolach głównych. Emma Frost, która była zaangażowana również w tworzenie scenariuszy do "Białej królowej" i "Białej księżniczki", opowiedziała, jak bardzo zachwyciła ją możliwość opowiedzenia historii trzech młodych kobiet, którym przyszło żyć w świecie o zupełnie innych poglądach na płeć i władzę oraz tak różnym kulturowo od współczesnych nam czasów. Serial ukazuje również, że na dworze Katarzyny znajdowało się kilka kobiet o innym kolorze skóry, co jest zgodne z faktami historycznymi i całkowicie obala pogląd o zdominowanym przez mężczyzn pałacu Tudorów.

Reklama

Tytułowa postać odzwierciedla również współczesne punkty widzenia. Sytuację, w której, po śmierci Artura, Katarzyna obiera sobie za cel zdobycie księcia Henryka, według Frost można interpretować na kilka sposobów: może kierował nią Bóg i przeznaczenie? Może to tylko poczucie obowiązku i chęć spełnienia oczekiwań matki? A może kierowała nią czysta ambicja?

Charlotte Hope, odtwórczyni głównej roli, również podkreśliła wpływ serialu na nasze czasy: "Fakt, że ta produkcja powstała, że była tworzona przez kobiety i że nasza producentka jest kobietą - a co więcej, fabuła również koncentruje się na postaciach kobiecych, jest naprawdę wyjątkowe, ale też dokładnie takie, jakie powinno być" - wyznała aktorka w wywiadzie dla Forbes. Wypowiedziała się również o swojej postaci: "Jest silna, ale i wrażliwa. Podejmuje złe decyzje, a potem wyciąga z nich wnioski. To postać z krwi i kości, a kobiety nieczęsto mają okazję grać takie role".

Historia opowiedziana w "Hiszpańskiej księżniczce" i jej zgodność z faktami historycznymi

Ślub Katarzyny Aragońskiej i Artura, księcia Walii, odbył się w 1501 r. i przyczynił się do wzmocnienia angielsko-hiszpańskich więzi. Młoda księżniczka rzeczywiście miała w swoim orszaku kobietę o innym kolorze skóry, Catalinę, która była pochodzenia mauretańskiego i służyła Katarzynie przez 26 lat. W rzeczywistości hiszpańska księżniczka i Artur mieli zaledwie 15 lat, kiedy się pobrali - w tym czasie późniejszy Henryk VIII miał 10 lat.

Wciąż trwają dyskusje, czy Katarzyna i książę Artur rzeczywiście skonsumowali swoje małżeństwo - serial również nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Była to kluczowa kwestia, ponieważ Henryk VIII chciał później unieważnić swoje małżeństwo z Katarzyną właśnie dlatego, że poślubienie wdowy po swoim bracie miało być niezgodne z wolą Bożą. Jeśli jednak Artur i Katarzyna nie skonsumowali swojego małżeństwa, to właśnie ich związek był nieważny, a nie Henryka i Katarzyny. Chociaż Artur kilkakrotnie odwiedził sypialnię swojej żony, Katarzyna twierdziła później, że młody książę ani razu jej nie dotknął. Potwierdzili to też inni, którzy uważali, że był on już wtedy zbyt osłabiony przez chorobę.

Artur zmarł w 1502 roku, a przyczyna jego śmierci do dziś nie jest znana - jedni twierdzą, że były to angielskie poty, inni, że gruźlica. Niedługo potem zmarła również żona Henryka VII, Elżbieta York - przez pewien czas nową żoną króla miała zostać właśnie Katarzyna, jednak sprzeciwiła się temu matka księżniczki. Książę Henryk, który miał wówczas 17 lat, objął tron w kwietniu 1509 roku - po śmierci ojca - a w czerwcu poślubił Katarzynę, wówczas 23-letnią. Choć Henryk VIII był początkowo niezwykle zauroczony swoją żoną, ich związek po niedługim czasie zaczął się psuć. Powodem był fakt, że kobieta nie mogła dać mu zdrowego syna, którego król tak pragnął. Ich małżeństwo zakończyło się w 1527 roku: w tym czasie Henryk miał już na oku niejaką Annę Boleyn...

Emma Frost i współtwórcy serialu nie ukrywają, że "Hiszpańska księżniczka" pod wieloma względami fabularyzuje wydarzenia historyczne, jednak w kwestii strojów czy lokalizacji dąży do stuprocentowej dokładności. Celem było opowiedzenie historii, która jest osadzona w innej epoce, ale zostanie zrozumiana również współcześnie.

"Hiszpańska księżniczka": Kiedy emisja?

Premiera 1. odcinka już w środę, 27 października o 21:30 na kanale Epic Drama.

Zobacz też:

Aleksandra Nieśpielak: Nagle zniknęła z ekranów, co robi dziś?

Dlaczego Cezary Pazura nie zagrał w "Dniu świra"?

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy