Disney+: Seriale
Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 74
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Jak różni się nowoczesny japoński od tego z "Szoguna"? Gwiazda wyjaśnia!

"Szogun" jest obecnie jednym z najgłośniejszych tytułów tej wiosny. Serial niedawno zadebiutował na platformie Disney+ i zbiera świetne recenzje. Jedna z gwiazd postanowiła wyjaśnić, jak różni się język w serialu od tego, co możemy usłyszeć obecnie.


Serial "Szogun" powstał na podstawie powieści Hamesa Clavella, która przenosi nas do 1600 roku. Możemy obserwować wyjątkowe zderzenie dwóch cywilizacji: japońskiej i europejskiej. Po raz pierwszy serial został zekranizowany w latach 80, a w rolę Johna Blackhorne’a wcielił się Richard Chamberlain. Najnowszy serial szczyci się oddaniem realiów epoki w stopniu, który nie miał miejsca w pierwszej wersji. 

Reklama

"Szogun": Anna Sawai o języku w serialu

Anna Sawai, członkini obsady “Szogun" pokazała, jak bardzo zadbano o szczegóły w serialu. Swój komentarz dała podczas niedawnego programu "Jimmy Kimmel Live!", wyjaśniając, że język japoński, którym mówi się w serialu, jest znacznie bardziej formalny i rozwinięty niż język japoński, którym mówi się współcześnie. 

“W serialu mówimy po japońsku z epoki. Musiałam więc to zrobić [mówić w bardziej rozwinięty sposób — przyp.red.], a potem mówić coś w rodzaju brytyjskiego akcentu" - wyjaśniła Sawai. 

Najbardziej istotną kwestią jest to, że te same frazy trwają dużo dłużej, ze względu na m.in. zwroty grzecznościowe. 

"Szogun": Dba o szczegóły

Przy okazji innego wywiadu, Hiroyuki Sanada podzielił się swoimi przemyśleniami o tym, jak ważne jest, by nie "modernizować" ani nie "westernizować" opowieści. Jak się okazuje, ważnym elementem był fakt, że spora część ekipy pochodziła z Japonii, a oni zaś posiadali doświadczenie w tworzeniu dramatów historycznych. Dzięki ich perukom, rekwizytom, strojom mogliśmy zatopić się w japońskiej kulturze.  

Historia przedstawiona w serialu jest fabularyzowana, jednak nie są się jej odmówić inspiracji prawdziwą kulturą Japonii. Kolejne odcinki będą pojawiać się co tydzień, aż do 23 kwietnia.  

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Netflix: Seriale | Szogun
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy