Ryan Murphy nie zgadza się z usunięciem tagu LGBTQ z "Dahmera"
Serial "Dahmer - Potwór. Historia Jeffreya Dahmera" osiągnął wielki sukces. Wzbudził także niemałe kontrowersje. Jedną z nich było usunięcie kategorii LGBTQ po protestach osób, które twierdziły, że serial przedstawia osoby homoseksualne w złym świetle. Do tej sprawy odniósł się twórca serialu, Ryan Murphy.
W latach 1978-1991 Jeffrey Dahmer makabrycznie zamordował 17 mężczyzn. Serial "Dahmer - Potwór: Historie Jeffreya Dahmera" ujawnia zbrodnie mordercy, koncentrując się na ofiarach, które pochodziły ze społeczności dotkniętych systemowym rasizmem, a także na błędach policji, które pozwoliły przez ponad dekadę kontynuować swoje mordercze szaleństwo jednemu z najbardziej znanych amerykańskich seryjnych morderców - czytamy w oficjalnym opisie serialu.
Pomimo wyznaczonego przez twórców celu, serial został mocno skrytykowany za skupienie się na przerażającym zachowaniu Dahmera i oprawieniu go w historie ofiar.
Produkcja spotkała się z negatywną reakcją rodzin ofiar. Część z nich oskarżyła Netfliksa i twórców o to, że nie skontaktowali się z nimi. Rita Isbell, siostra Errola Lindseya, zamordowanego przez Dahmera, skrytykowała giganta streamingowego za czerpanie korzyści z tragicznej historii. Shirley Hughes, matka Tony'ego Hughesa, który był w związku z Dahmerem, zanim został zamordowany, powiedziała, że serial udramatyzował historię jej syna.
"Badaliśmy to przez bardzo długi czas" – powiedział Murphy podczas czwartkowego wydarzenia związanego w DGA Theatre w Los Angeles. "W ciągu ponad trzech lat, pisaliśmy scenariusz, pracowaliśmy nad tym, dotarliśmy do około 20 rodzin i przyjaciół ofiar, próbując porozmawiać z nimi i żadna osoba nie odpowiedziała nam na próbę kontaktu. Ogromnie polegaliśmy na naszej niesamowitej grupie researcherów, którzy... nawet nie wiem, jak znaleźli wiele z tych informacji. Próba odkrycia prawdy o ofiarach była dla nas wysiłkiem nocy i dnia".
Rozmawiając z Maureen Dowd w "New York Times", Ryan Murphy powiedział, że zajął się historią Dahmera, aby ukazać rasizm i homofobię, które zdefiniowały tę sprawę. Nie zgodził się również z decyzją Netfliksa o usunięciu tagu LGBTQ z serialu.
"Nie sądzę też, że wszystkie gejowskie historie muszą być szczęśliwymi historiami" – powiedział. "Był taki moment na Netfliksie, kiedy usunęli tag LGBTQ z "Dahmera", a mi się to nie podobało. Zapytałem, dlaczego to zrobili, i powiedzieli, że ludzie byli zdenerwowani, ponieważ była to niepokojąca historia. Pomyślałem: "Cóż, tak". Ale to była historia geja i, co ważniejsze, jego homoseksualnych ofiar".
Ryan Murphy zacytował szósty odcinek ("Uciszony", napisany przez Davida McMillana i Janet Mock, wyreżyserowany przez Paris Barclay), który skupiał się na ofierze Dahmera, Tonym Hughesie, czarnoskórym głuchym. To odcinek, z którego twórca jest najbardziej dumny.
Czytaj więcej: "Dahmer - Potwór: historia Jeffreya Dahmera": Netflix usuwa kategorię LGBTQ