Reklama

Grey's Anatomy

Chirurdzy

Ocena
serialu
8,4
Bardzo dobry
Ocen: 876
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Którą serialową panią doktor lubicie najbardziej?

Seriale medyczne cieszą się w naszym kraju nieustającą popularnością. Polacy wręcz uwielbiają obserwować, w jaki sposób specjaliści stawiają diagnozy i rozwiązują zdrowotne zagadki. Tym, co szczególnie przyciąga ich uwagę, oczywiście oprócz nietypowych przypadków medycznych, są bez wątpienia główni bohaterowie - utalentowani, atrakcyjni lekarze. A wśród nich grono pań, które są nie tylko piękne, ale także zdolne i piekielnie ambitne. Przyjrzyjmy się, zatem serialowym lekarkom, które podbiły serca widzów z całego świata.


Reklama

Przez wieki zawód lekarza był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn, a dostęp kobiet do edukacji w tej dziedzinie, jak i wielu innych, niedostępny. Kobieta, uważana za bardziej emocjonalną i często nieradzącą sobie z podejmowanie decyzji (tym bardziej takich, od których zależy ludzkie zdrowie i życie), a także ze względu na cechy biologiczne, nie była brana pod uwagę, gdy w grę wchodziło ryzyko, presja i odpowiedzialność.

Dr Michaela Quinn

Serial "Doktor Quinn", który powraca właśnie na ekrany telewizorów (nadaje go kanał CBS Drama w dni powszednie o godzinie 18.00), bardzo dobrze przedstawia to zjawisko.

Przenosi on widza do XIX wieku, do momentu, w którym młodziutka absolwentka medycyny na Harvardzie, dr Michaela Quinn, postanawia opuścić rodzinny Boston, by przyjąć posadę w znacznie oddalonej miejscowości o malowniczej nazwie, Colorado Springs.

Już na samym wstępie Dr Quinn spotyka się z wrogością mieszkańców osady, którzy byli przekonani, że pod imieniem Michaela kryje się mężczyzna. Każdego dnia lekarka będzie zmuszona udowadniać swoje kompetencje zawodowe, a przy tym rozpocznie walkę o emancypację lokalnych kobiet i prawa Indian. 

Oczywiście jej idee i śmiałe poczynania przysporzą jej wielu wrogów wśród męskiej części społeczności Colorado Springs. Choć tym samym dr Quinn zwróci także uwagę przystojnego Sully’ego, którego serce co raz mocniej będzie bić na jej widok.

Serial "Doktor Quinn" został wyemitowany po raz pierwszy w 1993 roku i od razu zyskał sympatię widzów amerykańskich. Z kolei Polacy początkowo byli sceptyczni wobec produkcji, która miała zastąpić ich ukochaną "Dynastię". Jednak losy dzielnej, pięknej i ambitnej Michaeli bardzo szybko zaczęła śledzić rzesza fanów, a sama produkcja doczekała się w Polsce miana kultowej.

Allison Cameron i "Trzynastka" z "Dr. House'a"Innym lubianym serialem medycznym jest "Dr House". Tym razem tytułową postacią jest mężczyzna - genialny, ale i nierespektujący żadnych zasad, uzależniony od Vicodinu lekarz-megaloman, Greg House. Uważa on, że wszyscy ludzie kłamią, a najważniejsze są tylko łamigłówki medyczne i ich rozwikłanie.

W serialu tym nie brakuje pięknych lekarek, które wierzą, że pod skórą drania i aroganta, kryje się wrażliwy mężczyzna. Jedną z nich jest dr Allison Cameron, w początkowych sezonach serialu jedyna kobieta w zespole, któremu przewodniczy dr House. 

Rzekomo została ona zatrudniona z racji jej niebanalnej urody, jednak tak naprawdę jest ona także specjalistką od alergoimunnologii. Dodatkowo jest osobą bardzo pracowitą, upartą, inteligentną i spostrzegawczą. W wieku 21 lat dr Cameron wyszła za mąż za mężczyznę, chorującego na nowotwór tarczycy. Pół roku później owdowiała. Jest lekarką o wielkim sercu i silnych zasadach etycznych. Te ostatnie są przyczyną jej częstych sporów z szefem. Dr Cameron podkochuje się w House’ie, wierząc, że może on przejść wewnętrzną metamorfozę. Jednak ostatecznie bierze ślub z kolegą z zespołu, dr. Robertem Chasem.

Niestety dr Chase świadomie doprowadza do śmierci dyktatora-ludobójcy, oczywiście nie bez pewnej sugestii House’a, czego nie może mu wybaczyć jego piękna małżonka. W ten sposób dr Allison Cameron znika z serialu, najpierw zwalniając się z zespołu House’a i pracując na ostrym dyżurze, a potem odchodząc zupełnie ze szpitala.

W dalszych sezonach jej postać pojawia się epizodycznie, by podpisać papiery rozwodowe, bądź jako halucynacja House’a. W momencie, w którym stary zespół zaczął się rozpadać, dr House rozpoczął casting na nowy. 

A w nim, z numerem trzynastym, udział wzięła dr Remy "Trzynastka" Hadley. Jej specjalnością jest interna. Oprócz powalającej urody, cechuje ją odwaga w wyrażaniu diagnoz medycznych, a także entuzjazm i bystrość umysłu. Dr Hadley jest biseksualna, co widać szczególnie wtedy, gdy wpada ona w serię przygodnych romansów z kobietami.

Przyczyną jej zachowania jest informacja o tym, że odziedziczyła po matce nieuleczalną chorobę - pląsawicę Huntingtona. Jednak na dłużej lekarka wiąże się nie z kobietą, a z kolegą z pracy, dr. Foremanem. Gdy ich związek się rozpada pani doktor znika. Jak się później okazuje w tym czasie, odsiaduje ona karę za dokonanie eutanazji na swoim, również nieuleczalnie chorym, bracie.

Meredith Grey z "Chirurgów"

Rok po powstaniu serialu "Dr House" i sukcesie jaki niewątpliwie osiągnął, wyprodukowano następny, bardzo popularny, serial medyczny - "Chirurdzy".

Produkcja ta przedstawia losy młodych lekarzy, którzy tuż po studiach rozpoczynają staż medyczny w szpitalu Seattle Grace. A wśród nich jest piękna stażystka, Meredith Grey, która już w pierwszym odcinku pozwala sobie na chwile uniesień z przygodnie poznanym mężczyzną z baru. Jednak następnego dnia okazuje się, że jest nim jej przełożony, a zarazem światowej sławy neurochirurg, dr Derek Shepherd. Choć ich relacja wzbudza plotki i ożywienie w szpitalu, oni mają to za nic. Uczucie, które ich łączy jest w stanie sprostać nawet takim przeciwnościom, jak pojawienie się żony Shepherda, do której on chwilowo wraca. 

Dr Grey nie należy do miękkich osób. Zahartowało ją jej dzieciństwo, które nie należało do najszczęśliwszych. Jej ojciec zostawił rodzinę i założył nową, gdy Meredith była jeszcze mała. Z kolei jej matka, Ellis Grey, była kiepską, wymagającą, wręcz szorstką matką, a zarazem błyskotliwym chirurgiem-kobietą, cieszącym się uznaniem na całym świecie. Obiecująca stażystka nie tylko musi zmierzyć się ze sławą swojej matki, ale także z jej chorobą, Alzheimerem.

Dr Grey jest piękna i zdolna, ma intuicję, jednak jest również osobą pełną obaw oraz mrocznych miejsc. Dodatkowo lubi intensywną zabawę, ale zawsze dba o swoich przyjaciół. Po wielu perypetiach dr Grey udaje się wyjść za mąż za ukochanego, dr Shepherda, zamieszkać z nim w wybudowanym na malowniczym wzgórzu domu, adoptować czarnoskórą dziewczynkę o imieniu Zola, a nawet urodzić (nie bez przeszkód) własne dziecko.

Dr Meredith Grey na oczach widzów przechodzi przemianę z imprezującej, lubiącej ryzyko dziewczyny, w kochającą żonę i matkę, która jednak z czasem zaczyna tęsknić za satysfakcją zawodową i adrenaliną, którą niesie ze sobą sala operacyjna...  

swiatseriali.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Chirurdzy | Dr House

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama