Canal+: Seriale
Ocena
serialu
7,1
Dobry
Ocen: 20
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"The Office PL": Polska w krzywym zwierciadle. Recenzja polskiej wersji kultowego serialu

Historia telewizji pamięta wiele prób ukazania polskich przywar w sposób satyryczny. Zwykle służyły temu przaśne produkcje, którym od czasu do czasu udawało się osiągnąć komercyjny sukces. Przyzwyczajeni do prostych telewizyjnych formatów, polscy widzowie mają prawo podejść do nowego serialu Canal+ z rezerwą. Czy "The Office PL" zdoła ich do siebie przekonać?

Format mockumentary

"The Office PL" jest polską wersją brytyjskiego hitu, który osiągnął międzynarodowy sukces. Producentom oryginału udało się wykreować zupełnie nowy nurt komediowy, oparty o formę filmu dokumentalnego.

Odejście od klasycznego sposobu opowiadania historii pozwala widzowi na nawiązanie głębszej więzi z bohaterami, którzy w jego odczuciu stają się prawdziwymi ludźmi. Format mockumentu jednocześnie przenosi fabułę na linie dialogowe, w których głośno wybrzmiewa absurd. Umiejętna gra ciszą, postaci utrzymujące kontakt wzrokowy z kamerą i chaotyczne, prawie amatorskie, ujęcia sprawiają, że komizm serwowany jest widzom w sposób, który rzadko spotykany jest w produkcjach komercyjnych. 

Reklama

"The Office PL": Fabuła

Pracownicy siedleckiej firmy "Kropliczanka" przeżywają ciężkie chwile po tym, jak władzę nad przedsiębiorstwem przejął nowy zarząd. W biurze pojawiają się nowe twarze, które zapowiadają nadchodzące zmiany. Wkrótce załoga "Kropliczanki" musi stawić czoła wyzwaniom, na które nie do końca jest przygotowana. Udowadnia przy tym, że życie na prowincji wcale nie musi być nudne. 

Zobacz też: "The Office PL": 10 powodów, dla których musisz obejrzeć serial!

"The Office PL": Dialogi

Akcja "The Office PL" rozgrywa się w jednym budynku. W związku z tym widzowie nie mogą liczyć na widowiskowe sceny, które odwrócą ich uwagę od niedociągnięć, które w innym wypadku twórcy byliby w stanie skutecznie zamaskować.

Za utrzymanie właściwego rytmu akcji w serialu odpowiadają linie dialogowe, które w pełni odzwierciedlają przerysowane osobowości bohaterów. Jednocześnie pozwalają na wprowadzanie wątków komediowych we właściwie przemyślany sposób. 

Zobacz też: "The Office PL": Prosta kalka czy nowy hit polskiej telewizji? Wywiad z obsadą serialu

"The Office PL": Bohaterowie

Każdy z bohaterów "The Office PL" jest wyjątkowy, choć posiada bardzo ograniczony zestaw cech. Jednowymiarowe postaci przy pomocy humoru eksponują przywary polskiego społeczeństwa, uosabiając niezdrowe przywiązanie do tradycji, mizoginię i wyjątkowy pociąg do alkoholu. Taki zabieg pozwala widzowi spojrzeć na ekipę serialowego biura jako alegorię polskości.

Przerysowani, prawie komiksowi, bohaterowie są jednowymiarowi, co w odczuciu niektórych może spłycać fabułę. Jednak sprawia to, że każda z postaci jest nieodłącznym elementem świata przedstawionego. Załoga "Kropliczanki" powinna więc być odbierana jako całość, ukazująca obraz polskiego społeczeństwa odbity w krzywym zwierciadle.

"The Office PL": Polskie przywary w komediowym wydaniu

Stworzenie polskiej wersji kultowego serialu było ambitnym i ryzykownym przedsięwzięciem. Twórcy "The Office PL" czerpali garściami z polskiej kultury. Produkcja ukazuje między innymi niechęć do zmian i postępu, eksponuje małostkowość i krzywdzące przywiązanie do stereotypów.

Serial wywołuje śmiech na wiele sposobów. Komizm przedstawiony w "The Office PL" opiera się na zaskoczeniu i na umiejętnym ukazaniu żenujących sytuacji. Humor ukryty jest w zachowaniu bohaterów i w sposobie, w jaki się ze sobą komunikują. To sprawia, że wydaje się on naturalny, a zrozumienie go nie wymaga większego wysiłku.

Zdarza się, że żarty są banalne, przez co czasami wydają się zupełnie niepotrzebne. Serial serwuje dowcip za dowcipem, przez co widz w pewnych momentach może czuć się przytłoczony dawką pozbawionego głębi humoru.

Mimo to "The Office PL" należy uznać za najbardziej udaną satyrę społeczną ostatnich lat. Umiejętna gra absurdem nie tylko eksponuje słabości polskiego społeczeństwa, ale także zwraca uwagę na aktualne problemy w sposób, który raczej nie przekracza granicy dobrego smaku. Czy Polacy są gotowi na to, by spojrzeć na siebie z przymrużeniem oka, czy też powinniśmy przygotować się na największą telewizyjną aferę ostatnich lat?

Nasza ocena: 8/10.

Premiera "The Office PL" zaplanowana jest na 22 października 2021 roku.

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama