Top 10 kontrowersyjnych seriali. Ludzie przełączali kanał
Każda produkcja serialowa posiada szereg cech, dzięki którym ma szanse dotrzeć do szerszej publiczności. Czasami jednak zdarza się, że koncept jest na tyle szokujący, że wzbudza kontrowersje i wywołuje skandale. Przyjrzyjmy się najbardziej kontrowersyjnym serialom świata!
"Nasze matki, nasi ojcowie" jest niemieckim serialem, emitowanym początkowo przez telewizję ZDF. Później został wykupiony przez TVP1. Serial wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech, dotyczącą sposobu przedstawienia w nim Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny.
W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców. Sprawa znalazła swój finał w sądzie!
"Kumple" to brytyjski serial, który zadebiutował na kanale E4 w 2007 roku. Produkcja w bezpardonowy sposób opowiada historie z życia nastolatków.. Chociaż niewątpliwie "Kumple" nie są pierwszą produkcją, której motywem przewodnim stała się codzienność niepokornych nastolatków, zdecydowanie można uznać ją za jedną z najbardziej szokujących. Aktorzy w serialu wcielali się w nastolatków, którzy wychowywali się w patologicznych rodzinach, pili alkohol, palili papierosy i sypiali z innymi. Takie historie na ekranach brytyjskich telewizorów wywołały niemałe poruszenie. Mimo to historia "Kumpli" doczekała się aż siedmiu sezonów.
"Miasteczko South Park" jest animowanym serialem dla dorosłych. Pozwala śledzić przygody czterech chłopców (Stana Marsha, Kyle’a Broflovskiego, Erica Cartmana i Kenny’ego McCormicka), którzy mieszkają w tytułowym South Park. Każdy z odcinków opatrzony jest żartobliwym ostrzeżeniem, mówiącym, że w programie pojawia się wulgarny humor. Celem produkcji jest ukazanie amerykańskiego społeczeństwa w sposób satyryczny, czemu służyć ma groteskowe przedstawianie celebrytów, polityków i przywódców religijnych. W produkcji nie brakuje rasistowskich żartów, wykpiwania wierzeń, antysemickich wypowiedzi i wulgarnych dowcipów. Emisja "Miasteczka South Park" została zakazana w Chinach w 2019 roku.
"Gra o tron" jest niewątpliwie serialowym hitem ostatniej dekady. Produkcja HBO swoją premierę miała w kwietniu 2014 roku i doczekała się ośmiu sezonów. Pomimo tego, że "Gra o tron" szybko zdobyła rzeszę fanów, serial był pod ciągłym atakiem osób, u których poruszane w nim tematy wzbudzały zgorszenie. Z największą krytyką spotkały się nagość, sceny miłosne osób spokrewnionych ze sobą oraz przedstawiona w produkcji przemoc seksualna.
"Mesjasz" opowiada o mężczyźnie, który uważa się za zbawiciela świata. Choć na Netflixie w 2020 roku ukazał się tylko jeden sezon "Mesjasza", wzbudził on wystarczające kontrowersje, by powstała petycja, której twórcy chcieli usunięcia serialu z platformy streamingowej. Produkcję okrzyknięto "diabelską".
"Trzynaście powodów" jest produkcją Netflixa, która ukazała się w 2017 roku. Serial porusza tematy dotyczące osób dotkniętych depresją. Poza tym w produkcji pojawiają się również przemoc oraz zachowania autodestrukcyjne.
To sprawiło, że na "Trzynaście powodów" spłynęła fala krytyki ze strony osób, sprzeciwiających się ukazywaniu chorób psychicznych i przemocy w tak otwarty sposób.
"Świat według Bundych" jest kultowym sitcomem, wyemitowanym po raz pierwszy w 1987 roku przez amerykańską telewizję FOX.
Kontrowersje w tamtych czasach wzbudzało przedstawianie nagości. Między innymi to stało się przyczyną złożenia organizacji "Amerykanie dla Odpowiedzialnej Telewizji".
"Californication" to serial, który swoja premierę miał w 2007 roku na kanale Showtime. Opowiada historię rozwiązłego pisarza, który angażuje się w przelotne romanse, aby odzyskać wenę. Kontrowersje związane z tym serialem były wywołane przez ukazywanie nagości, szalonych imprez i zachowań autodestrukcyjnych.
"Seks w wielkim mieście" został po raz pierwszy wyemitowany przez HBO w 1998 roku. Opowiada historię przyjaciółek, których rozwiązły styl życia wywołał wśród odbiorców spore oburzenie.
"Sex Education" jest netflixową produkcją, która ukazała się w 2019 roku. Widzowie mają okazję śledzić losy Otisa, którego matka jest seksuolożką. Nastolatek zdobywa informacje na temat seksu, przysłuchując się prowadzonym przez nią sesjom terapeutycznym.
W związku z tym zaczyna pełnić w swojej szkole rolę domorosłego seksuologa. Temat przewodni serialu wywołał u widzów sprzeczne emocje. Ostatecznie jednak produkcja doczekała się kontynuacji. Premiera trzeciego sezonu "Sex Education" zaplanowana jest na wrzesień 2021 roku.