Reklama

10 scen z życia: Katie Holmes

Od początku kariery walczy o swoje miejsce w Hollywood. Złośliwi twierdzą, że najważniejszą rolę już zagrała – żony Toma Cruise’a.

Katie Holmes urodziła się 18 grudnia 1978 r. w miejscowości Toledo (stan Ohio).

Była najmłodszym z piątki dzieci gospodyni domowej, Kathleen, oraz wziętego prawnika, Martina Josepha Holmesa.

- Śmieję się, że swoje szczęśliwe dzieciństwo zawdzięczam pechowi innych - zażartowała kiedyś w rozmowie z "Allure". Dorastała w kochającej się, ale konserwatywnej katolickiej rodzinie.

- Moi bliscy zawsze trzymali mnie w ryzach. Mam trzy siostry, które pracują w pocie czoła. Wszystkie wspierają moją karierę. Ale ja nie zapominam tym, co jest najważniejsze w życiu: rodzinie i dzieciach - powtarzała.

Reklama

Po ukończeniu podstawówki Katie rozpoczęła edukację w katolickich liceach, najpierw w żeńskim, potem w koedukacyjnym, gdzie jednak była przewaga chłopców. To tam zaczęła realizować, drzemiące w niej od dawna, marzenia o aktorstwie.

Miała 14 lat, kiedy ktoś dostrzegł w niej nie tylko potencjalną aktorkę, ale także twarz wartą miliony. Rozpoczęła naukę w szkole modelek. Tam poznała jej właścicielkę - Margaret O’Brien - która zabrała ją w 1996 r. na konkurs zorganizowany przez Narodowe Zgromadzenie Modelek i Talentów, na którym Katie wystąpiła z monologiem z "Zabić drozda". Kilka dni później miała już swojego agenta.

Wróciła jednak do domu. Pod wpływem ojca, który wymarzył sobie dla córki karierę lekarza, zapisała się do kolejnego liceum. Dzieliła swój czas pomiędzy naukę a granie. Po szkole dostała się na Uniwersytet Columbia.

-  Czułam, że marnuję swoją szansę. Nadszedł moment, by postawić wszystko na jedną kartę. Rzuciłam szkołę i przeprowadziłam się do Los Angeles - wyznała.

Burzliwy debiut


Katie była jedną z kandydatek do głównej roli w filmie "Burza lodowa". Producenci uznali jednak, że jest za stara i zatrudnili Christinę Ricci jako Wendy.

Holmes na otarcie łez dostała mniejszą rolę - Libbets Casey, ukochanej bohatera, granego przez Tobeya Maguire’a.

- Wiem, że film nie był kasowym hitem. Dla mnie to jednak było coś. Pierwszy raz widziałam siebie na ekranie. I nie tylko ja. Wszyscy. Dla dziewczyny z prowincji debiut w kinie to była duża rzecz - wspomina dziś Holmes.

Porywy młodości

Gdy dostała zaproszenie na casting do "Jeziora marzeń", okazało się, że termin przesłuchań zbiega się z występem w szkole. Wybrała przyjaciół. Twórcy serialu poczekali, a ona ich zachwyciła. Jako Joey Potter podbiła serca widzów na całym świecie oraz kolegi z planu - Joshuy Jacksona, który, jak sama mówi, "był jej pierwszą miłością". Rozstali się po ośmiu miesiącach, gdy uznali, że ich życie zmierza w innych kierunkach. Po związku pozostała przyjaźń.

Miał być ślub

Aktora Chrisa Kleina poznała w 2000 r. Zakochali się w sobie.

Trzy lata później na palcu Holmes pojawił się pierścionek zaręczynowy.

Niestety, w 2005 r. zamiast ślubu było zerwanie.

- Połączyły nas wspólne doświadczenia. Z czasem dojrzeliśmy, podobnie zmieniał się nasz związek - wyznała Katie, która 2 m-ce później randkowała już z Tomem Cruise’em. Złośliwi do dziś twierdzą, że Suri jest córką Kleina.

Wielkie ambicje i...

Od początku Katie starała się łączyć pracę na planie "Jeziora marzeń" z graniem w filmach. Gdy w 2003 .r produkcja serialu dobiegła końca, zapowiedziała skupienie się na karierze kinowej.

- Lubię być częścią dobrych filmów i opowiadać historie, które coś znaczą. Chcę grać postaci, które mnie inspirują. O ile jej pierwsze kreacje z dużego ekranu spotykały się z dobrym przyjęciem, o tyle każda następna częściej z krytyką.

Przełomem miał być w 2005 r. film "Batman: Początek". I owszem nominacja była, ale do... Złotej Maliny. W następnej części już nie wróciła. Oficjalnie - napięty grafik, nieoficjalnie - zakaz Toma Cruise’a.

Kolejne role, mimo ostrej selekcji dokonywanej przez byłego męża, nie okazały się lepsze, a ilość "malinowych" nominacji rosła.

- Jeszcze pokażę, na co mnie stać - obiecuje Katie.

Idol na własność

Poznali się na początku 2005 r. podczas castingu do "Mission: Impossible III". Katie roli nie dostała, ale została wybrana przez scjentologów na kolejną żonę Toma Cruise’a. Szybko zaczęli romansować, a aktorka porzuciła wiarę katolicką na rzecz scjentologii. W czerwcu 2005 r. po dwóch miesiącach znajomości zaręczyli się.

- Tom jest najcudowniejszym mężczyzną na ziemi - zapewniała Katie. 18 listopada pobrali się, a 18 kwietnia powitali na świecie córeczkę Suri.

W kolejnych latach prasa donosiła, że w ich związku źle się dzieje. Powód? Kościół scjentologiczny, który zawładnął całym ich życiem.

29 czerwca 2012 r. Katie złożyła pozew rozwodowy. Rozstanie przebiegło szybko i bez prania brudów.

Holmes dostała, co chciała: córkę. Mówi się, że w trakcie małżeństwa Katie nazbierała różnych "kwitów" na scjentologów i swojego męża. Po rozwodzie wróciła do Kościoła katolickiego.

- Uwolniłam się od agresywnego kultu, opartego na pieniądzach oraz władzy, czczącego fikcyjne bóstwo i wróciłam do bezpiecznej wiary - wyznała.

Chcieć, nie znaczy móc

Będąc żoną Cruise’a, Holmes za wszelką cenę starała się udowodnić, że sama jest gwiazdą. Jej ambitnym wyborem był debiut na deskach Broadwayu w dramacie "All my sons". Krytycy nie zostawili na niej suchej nitki, nazywając ją "aktorskim drewnem". Była to jej pierwsza i, jak do tej pory, ostatnia próba na deskach teatru.

O jeden tekst za daleko

Wiosną magazyn "Star" opublikował artykuł, w którym oświadczał, że Katie tkwi w chorym małżeństwie, bo wpadła w szpony nałogu narkotykowego. Oburzona aktorka oskarżyła tytuł o zniesławienie, żądając 50 mln dol.
zadośćuczynienia. 27 kwietnia sąd nakazał tabloidowi przeprosić Holmes i ukarał jego wydawcę grzywną.

W cieniu legendy

Po ośmiu latach przerwy i jednym gościnnym występie Katie wróciła na mały ekran w wielkim stylu - w roli Jackie Kennedy w miniserialu "The Kennedy’s".

- Mierzę się z prawdziwą legendą. To wspaniałe uczucie i nie lada wyzwanie aktorskie - wyznała.

Niestety, produkcja spotkała się z chłodnym przyjęciem, a Katie była jedną z gwiazd, na które spadła największa fala krytyki. Nie zniechęciło to jednak producentów, którzy ostatnio zaprosili aktorkę do kontynuacji serialu "The Kennedys After Camelot".

Córeczka manipulantka

Rok temu Holmes po krótkiej przerwie ponownie pojawiła się na małym ekranie - w 3. serii "Ray’a Donovana".

- Dawno nie grałam czarnego charakteru. To była fajna zabawa, ale mam inne plany i nie wystąpię w kolejnym sezonie - oznajmiła ostatnio Katie.

Przyjaźń czy kochanie?

Od 2013 r. Katie jest widywana w towarzystwie nowego mężczyzny, aktora Jamiego Foxxa.

- Jesteśmy tylko przyjaciółmi - mówiła jakiś czas temu Holmes.

W styczniu br. paparazzi wypatrzyli na jej palcu pierścionek przypominający zaręczynowy. Czyżby szykował się ślub?

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL