Wojciech Mecwaldowski
Biografia
Zaraz po studiach związał się na cztery lata z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Na deskach teatralnych zadebiutował jeszcze przed ukończeniem uczelni, w 2003 roku w sztuce "Azyl" wg Maksyma Gorkiego w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Debiutem filmowym Wojciecha Mecwaldowskiego była rólka w "Dniu świra" Marka Koterskiego z 2002 roku. Od tego czasu w rolach epizodycznych bądź drugoplanowych wystąpił w około 24 produkcjach, z których do ważniejszych należą: "Pręgi" (Magdalena Piekorz, 2004), "Lejdis" (Tomasz Konecki, 2008), "Aleja gówniarzy" (Piotr Szczepański,2007), "Bezmiar sprawiedliwości" (Wiesław Saniewski, 2006), "Kto nigdy nie żył..." (Andrzej Seweryn, 2006), "Testosteron" (Andrzej Saramonowicz, Tomasz Konecki, 2007), "Kochaj i tańcz" (Bruce Parramore, 2009). Za rolę w filmie Dominika Matwiejczyka "Rzeźnia numer 1" otrzymał nagrodę w kategorii młody aktor na Young Film Festival we Wrocławiu w 2006 roku.
Popularność zyskał jednak głównie dzięki udziałowi w licznych serialach. Gościnnie wystąpił w "Klanie", "Fali zbrodni", "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście", "Kryminalnych", "Niani", "Pitbullu" i "Ojcu Mateuszu". Ważniejsze role - bohaterów drugo- i pierwszoplanowych zagrał w "Pierwszej miłości", "Tangu z aniołem", a przede wszystkim - w "39 i pół", "Trzecim oficerze", "Tancerzach", "Stacji" i "Usta, usta".
Wojciech Mecwaldowski wystąpił również w teledysku Reni Jusis do piosenki "Niemy krzyk".