Od tygodni jest o nim głośno. Wkrótce premiera brytyjskiego serialu z jego udziałem

Na Netfliksie od kilku dni jednym z najpopularniejszych seriali jest polski kryminał "Krucjata". W rolę główną wcielił się 32-letni aktor - Julian Świeżewski. Nagła sława produkcji to jego kolejny sukces - kilka tygodni temu na ekranach kin można było oglądać "Białą odwagę", w której zagrał jedną z kluczowych postaci, a wkrótce zobaczymy go w serialu BBC.

Julian Świeżewski: Kariera, "Biała odwaga"

Julian Świeżewski urodził się 4 czerwca 1991 roku w Bydgoszczy. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2017 roku został nominowany do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie "Zgoda".

Świeżewskiego widzowie mogą kojarzyć z występów w zeszłorocznych serialach Netfliksa. Zagrał księdza Kubę w "Infamii" oraz postać Marcina "Absolutnych debiutantach". 32-letniego aktora można było również dostrzec w filmie "Sweat" czy "Filip". Rola w "Białej odwadze" była jego pierwszym tak spektakularnym występem na kinowym ekranie. W obrazie Marcina Koszałki wcielił się w postać Macieja, brata głównego bohatera. Jak dostał rolę?

Reklama

"Był to casting przeprowadzany przez reżysera, Marcina Koszałkę. To były czasy pandemii, więc duża część tego castingu odbywała się na Zoomie. Podobieństwo w wyglądzie z Filipem Pławiakiem, który gra mojego brata i główną postać "Białej odwagi", też odgrywała rolę" - powiedział w wywiadzie dla Interii.

Na ekranie oglądamy skomplikowaną relację między Jędrkiem a Maciejem. Zostają oni poróżnieni, gdy decyzją starszyzny to Maciej ma wziąć Bronkę za żonę. Świeżewski uważa, że emocje między nimi są niejednoznaczne.

"Uważam, że on bardzo kocha swojego brata. Wbrew pozorom może to jest taka twarda miłość, która cechuje Podhale. To są osoby, które żyją w ciężkich warunkach, trzeba sobie uświadomić, że to są lata 30. Dużo trudniejszy okres dla codziennego życia, który wymaga podejmowania trudnych decyzji. Oni, bracia, wychowują się bez matki, są tylko z ojcem. Myślę, że Maciek chce być figurą drugiego ojca, opiekuna, starszego brata, dlatego z mojej perspektywy jest to miłość, ale taka twarda miłość. To też poczucie obowiązku wobec rodziny czy tradycji" - tłumaczy aktor.

Julian Świeżewski w roli głównej w "Krucjacie"

Julian Świeżewski zagrał rolę główną w serialu "Krucjata", który w ostatnich dniach króluje na Netfliksie.  To klasyczny serial kryminalny, opowiadający o życiu i pracy komisarza Jana Góry (pseudonim Mandżaro) oraz innych funkcjonariuszy wydziału zabójstw i terroru kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Trzymająca w napięciu akcja rozgrywa się wokół serii zabójstw i porwań ludzi z pierwszych stron gazet: wpływowej dziennikarki telewizyjnej, jurora w talent show, bankiera, posłanki.

Każdy z 13 odcinków przedstawia osobną zagadkę kryminalną i jej zaskakujące rozwiązanie. Szybko jednak okazuje się, że wszystkie tragiczne zdarzenia układają się w znacznie większą i bardziej skomplikowaną całość.

Serial "Krucjata" zadebiutował w 2022 roku w TVP VOD, był emitowany także na antenie TVP1. Niemal dwa lata po premierze trafił na Netflixa, gdzie bije rekordy popularności.

Julian Świeżewski w serialu BBC

W marcu tego roku ogłoszono, że Julian Świeżewski pojawi się w brytyjskim serialu BBC o tytule "Kidnapped". Fabuła opowiada o modelce, która zostaje porwana przez Polaka i została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

"Zrobiłem serial dla BBC zatytułowany 'Kidnapped'. Niezła historia, o której w Polsce nie było głośno. W 2017 roku jedna z brytyjskich modelek została uprowadzona przez Polaka w Turynie i przetrzymywana przez sześć dni. Po czym porywacz stwierdził, że jednak ją odprowadzi do konsulatu brytyjskiego i tam został złapany. Oczywiście gram tego porywacza" - powiedział aktor w rozmowie z PAP Life.

U boku Juliana Świeżewskiego w roli modelki wystąpi Nadia Parkes. Premiera serialu zaplanowana jest na ten rok.

Czytaj więcej: Wybraliśmy najlepsze seriale kryminalne na Netfliksie ostatnich lat

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy