Emily Osment i Haley Joel Osment: Od dziecka na ekranie. Co robią teraz?

Choć praktycznie od małego możemy obserwować ich w kinach i telewizji, rodzeństwo Osmentów nie należy do najbardziej rozpoznawalnych. Jak wyglądały ich kariery i co mogą zrobić w przyszłości?

Haley Joel Osment - aktor jednej roli?

Urodził się w kwietniu 1988 roku. Mieszkał w Los Angeles, a jego rodzice wychowywali go w "starym dobrym południowym stylu". Bardzo szybko rozpoczęła się jego przygoda z kamerą, bo już w wieku sześciu lat miał okazję wystąpić w reklamie znanej pizzerii. Jego elokwentny opis ekranu kinowego IMAX, dał mu przewagę nad konkurentami i to ostatecznie on mógł promować ofertę restauracji. Od tamtego momentu jego kariera nabiera tempa i w 1994 roku ma okazję zagrać w sitcomie "Thunder Alley", który został stworzony dla telewizji ABC. Niedługo później wystąpił w produkcji, która łącznie zgarnęła sześć Oscarów. 

Reklama

"Forrest Gump" (Robert Zemeckis, 1994) to film, który na stałe zapisał się w historii kina - będzie to zresztą casus innych produkcji, w których w młodości wystąpił Osment - opowiada o poczciwym chłopcu, który trochę przez przypadek, trochę nie do końca rozumiejąc, co dzieje się wokół niego, staje się: gwiazdą sportu, żołnierzem, a także milionerem. Tę słodko-gorzką fabułę pokochał cały świat, a młodziutki aktor odegrał bardzo istotną rolę, ponieważ wcielił się w tytułową postać z okresu jego dzieciństwa. 

Rola w "Forreście Gumpie" przyniosła efekty, które mogliśmy zobaczyć już w 1999 roku. Haley Joel Osment zagra w "Szóstym zmyśle" (M. Night Shyamalan, 1999). Film opowiada o chłopcu, który jest obdarzony szczególnym darem, pozwalającym mu widzieć i komunikować się ze zmarłymi. Dzieło jest kultowe nie tylko ze względu na rolę dziecka, ale także dlatego, iż jest to jeden z pierwszych przykładów "mind-game films", fenomenu, który sprawił, że znacząco zmienił się odbiór treści i pozwolił widzom na polemikę z narracją, która bardzo często nie znajduje wyjaśnienia w samym materiale filmowym. Dla Osmenta poza sukcesem kasowym filmu ważna jest nominacja do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową, był on drugim najmłodszym w historii, otrzymującym takie wyróżnienie, ale nie przekuł go w statuetkę. 

Z okresu dzieciństwa/młodości aktora należy jeszcze wyróżnić film, który również zalicza się do grona kultowych, chociaż dziś jest on dosyć zapomniany. Mowa o "A.I. sztuczna inteligencja" (Steven Spielberg, 2001). Historia przedstawia losy androida Davida, który zaczyna kwestionować swoje istnienie i rozważa, gdzie leży granica pomiędzy maszyną a człowiekiem. Odczuwa potrzebę miłości i rozumie, co to znaczy kochać. Ten emocjonalny występ to kolejny popis młodego aktora, który jeszcze raz dał się poznać ze swojej najlepszej strony. Była to też dla niego okazja, aby pracować ze znanym i cenionym reżyserem oraz starszymi kolegami po fachu: Judem Law, Brendanem Gleesonem i Robinem Williamsem. Wydaje się jednak, że Haley Joel Osment nie skorzystał z tej lekcji. 

Haley Joel Osment: upadek i występy w serialach

Mimo bycia rozchwytywanym w Hollywood dalsza kariera Osmenta to pasmo dzieł, o których naprawdę nie warto wspominać. Jak na razie nie powtórzył sukcesu artystycznego z okresu swojego dzieciństwa, a na domiar złego w 2006 wdał się w konflikt z prawem, za prowadzenie pod wpływem alkoholu oraz posiadanie nielegalnych używek. Później pojawiał się w trochę bardziej ambitnych produkcjach, ale zazwyczaj były to mało znaczące role. Pod koniec drugiej dekady XXI wieku zaczął zmieniać swój wizerunek. 

Gościnne występy w takich serialach jak "Z archiwum X" oraz "The Boys" nie były jedynie miłymi zaproszeniami. W obu tych produkcjach w jakimś aspekcie powrócił do swojego sukcesu sprzed lat. Ten zabieg widać bardzo dobrze w drugiej z wymienionych pozycji. Haley Joel Osment wcieli się w Mesmera - supka posiadającego telepatyczne moce, który był niezwykle popularny w dzieciństwie, ale dziś jego blask przeminął i jedynym, co może zrobić, jest odcinacie kuponów od sławy z przeszłości. Nie ma tutaj żadnego przypadku i widać, że rola ta została napisana specjalnie dla tego aktora, a jej przyjęcie sugeruje, że w pewnym sensie wyblakła gwiazda pogodziła się ze swoim losem i potrafi się do tego przyznać, czerpiąc przy tym przyjemność z bycia takim cameo. Większy angaż otrzymał w "The Kominsky Method", gdzie zagrał 7 odcinków. 

Emily Osment - życie w cieniu brata

Urodzona w 1992 roku w Los Angeles dorastała w momencie, kiedy kariera aktorska jej brata trwała w najlepsze. Mimo tych przeciwności postanowiła zacząć swoją przygodę podobnie jak Haley od występów w reklamach. W 1997 roku miała okazję wystąpić dla firmy FTD, zajmującej się dowożeniem kwiatów. Od tamtej pory zagrała dla kilkudziesięciu różnych marek, a na wielkim ekranie zadebiutowała w 1999 roku, otrzymując angaż w filmie: “The Secret Life of Girls" (Holly Goldberg Sloan, 1999). Nie było to tak spektakularne wejście w świat kina, a przynajmniej nie z perspektywy jej brata. 

W latach 2002 i 2003 występuje w dwóch filmach z serii "Mali agenci", by od 2006 zadomowić się na dłużej w jednym miejscu. "Hannah Montana" to serial, w którym występuje do 2011, partnerując Miley Cyrus. Wciela się w bohaterkę Lilly Truscott, która jest najlepszą przyjaciółką postaci tytułowej, a także pierwszą osobą, której ta zdradza sekret swojego podwójnego życia. Po zakończeniu emisji wystąpiła w paru filmach oraz serialach, ale nie są to produkcje, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko wskazuje na to, że kariera, podobna do tej, którą po występach w Disney Channel osiągnęła Zendaya, jest jeszcze przed nią. 

Ostatnie lata jej kariery to występy w serialach, które wydają się całkiem udane. Razem z bratem pojawiła się w "The Kominsky Method", a także dołączyła do obsady "Młodego Sheldona" i momentalnie skradła serca widzów kreując postać Mandy McAllister. Zadziornej i pełnej charyzmy kobiety, która w nieoczekiwany sposób staje się częścią rodziny Cooperów. 

Dokąd zmierzają losy rodzeństwa?

Dziś to siostra wydaje się bardziej aktywna zawodowo, choć należy przyznać, iż również jej brat zaczął powoli odnajdywać się we współczesnej branży rozrywkowej. Oboje na pewno będą występowali w nowych serialach. Emily z pewnością pojawi się w serii dedykowanej losom jej bohaterki z "Młodego Sheldona", a Haley być może będzie kontynuował gościnne występy, przypominające o jego niegdysiejszej świetności. A jeśli nie w produkcjach aktorskich, na pewno odnajdzie się w projektach animowanych, w których do tej pory wielokrotnie występował. Mimo tego, że rodzeństwo jest z nami na ekranach kin i telewizorów od ponad dwudziestu lat, wciąż są jeszcze młodzi i w przyszłości pokażą jeszcze na, co ich stać. 

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Hannah Montana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy