Reklama

Telekamery 2022: Kinga Preis i Artur Żmijewski aktorami 25-lecia

Gwiazdy serialu "Ojciec Mateusz" - Artur Żmijewski i Kinga Preis - zostali aktorami 25-lecia podczas jubileuszowej gali Telekamer "Tele Tygodnia". "Grywał z wieloma wspaniałymi aktorkami, ale moją szarlotkę kocha najbardziej" - powiedziała o swym ekranowym partnerze Kinga Preis.

Jubileuszowa, 25. gala Telekamer "Tele Tygodnia", odbyła się na scenie Basenu Artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej. Uroczystość, która odbyła się 30 maja, transmitowana była 31 maja na antenie TV Puls.

W związku z okrągłym jubileuszem w kategoriach głównych zostali nominowani laureaci z wszystkich poprzednich edycji. Widzowie mogli z kolei wybrać swoich faworytów w zaledwie trzech kategoriach: Aktorka 25-lecia, Aktor 25-lecia, Serial 25-lecia oraz specjalnej kategorii, którą przygotował magazyn "Netfilm".

Pozostałych zwycięzców (prezenter, dziennikarz publicystyczny, osobowość, juror, dziennikarz sportowy, prezenter pogody, kanał tematyczny, program rozrywkowy, serial fabularno-dokumentalny) wyłoniło specjalne jury, w którego skład weszli redaktorzy "Tele Tygodnia".

Reklama

Uroczysty wieczór rozpoczął występ Edyty Górniak, która zaśpiewała piosenkę "I Will Never Love Again" z filmu "Narodziny gwiazdy". Gospodarzami wieczoru byli: Katarzyna Zielińska i Kacper Kuszewski. 

Czytelnicy "Tele Tygodnia" głosowali tylko w trzech kategoriach

Pierwszą laureatką wieczoru została Anita Werner, która otrzymała statuetkę w kategorii Prezenter informacji 25-lecia. "Zdobyłam zaufanie widzów, a to jest skarb. Za to dziękuję" - powiedziała dziennikarka. "Dziękuję mojemu Michałowi, który wspiera mnie nie tylko jak biegam, ale też we wszystkim, co robię na co dzień" - Werner podziękowała też partnerowi, Michałowi Kołodziejczykowi. "Żyjemy w trudnych czasach. Bądźmy dla siebie dobrzy, Wspierajmy się. Dbajmy o wartości" - zaapelowała na koniec Werner.

Dziennikarzem sportowym 25-lecia wybrano Dariusza Szpakowskiego. "Jestem wzruszony, jestem wyróżniony" - powiedział popularny "Szpak", dodając, że otrzymana przez niego statuetka jest "wielopokoleniową Telekamerą". Następnie podziękował swoim nauczycielom i mentorom, m.in. Bogdanowi Tuszyńskiemu i Janowi Ciszewskiemu. 

Zbigniew Buczkowski podwójnym laureatem

Serialem fabularno-dokumentalnym 25-lecia okazał się "Lombard. Życie pod zastaw". Na scenie pojawiły się gwiazdy produkcji m.in. Zbigniew Buczkowski, Małgorzata Szeptycka i Michał Chorosiński.  Warto przypomnieć, że serial jest już laureatem trzech Telekamer i Złotej Telekamery, do której dołożył teraz Telekamerę 25-lecia.

Zbigniew Buczkowski otrzymał też Nagrodę Specjalną TV Puls, honorującą 50-lecie kariery artystycznej aktora. "Najpierw gramy młodych chłopców, potem amantów, potem ojców a wreszcie staruszków. Ja teraz jestem na tym etapie kariery, w którym gram ojców" - powiedział Buczkowski, dziękując ze sceny Januszowi Kondratiukowi, twórcy pamiętnych "Dziewczyn do wzięcia".  "Januszek, dla ciebie..." - powiedział Buczkowski, po czym zanucił słynną piosenkę "Sibą sibą" z filmu reżysera.

Apel Wandy Traczyk-Stawskiej

Tytuł Człowieka Roku przyznała kapituła, złożona z laureatów Złotych Telekamer. Statuetka powędrowała do rąk psycholożki i działaczki społecznej Wandy Traczyk-Stawskiej.

"Po raz pierwszy nie wiem, co mam powiedzieć. Dziękuję najserdeczniej. Muszę powiedzieć to, co jest najważniejsze. Dzięki wam, dzięki temu, że mnie wybraliście, będę dalej mogła mówić to, co najważniejsze. O tym, że potrzebujemy teraz w Polsce być razem. I razem pomóc Ukrainie. Chciałabym wołać ze wszystkich sił: 'To nie jest wojna tylko z Ukrainą. To jest wojna, która niesie niebezpieczeństwo całemu demokratycznemu światu. Pomóżcie Ukrainie, proszę. Pamiętajcie, jak my zostaliśmy opuszczeni podczas Powstania Warszawskiego. Pomóżcie Ukrainie, żeby się to nie powtórzyło'" - powiedziała Wanda Traczyk-Stawska.

Statuetka Jurora 25-lecia trafiła do rąk Barona i Tomsona, jurorów programu "The Voice of Poland". "Jesteśmy muzykami. Doświadczenie jurorskie zdobywa się dzięki praktykom oraz zaufaniu telewidzów" - powiedział Baron. "Najważniejszy w naszej pracy jest efekt (...) Najważniejsza jest więź między nami a artystami, z którymi pracujemy. Tym się różni juror od trenera. My jesteśmy tymi drugimi" - dodał Tomson.

Prezenterem pogody 25-lecia została Agnieszka Cegielska. "Pamiętajcie, że słońce jest tam, gdzie chcemy je zobaczyć" - powiedziała laureatka.

Tadeusz Sznuk i Elżbieta Jaworowicz z Telekamerami 25-lecia

Statuetkę Telekamery w kategorii Osobowość 25-lecia otrzymał Tadeusz Sznuk. W imieniu nieobecnego na gali prowadzącego program "Jeden z dziesięciu" jego list odczytała Krystyna Czubówna. "Kiedy organizatorzy gali dowiedzieli się, że mnie nie będzie, powiedzieli: 'Pan jest nominowany, proszę napisać coś od siebie, na wszelki wypadek'. Jeśli państwo słuchają tych słów, to znaczy, że wypadek się wydarzył" - przekazał Tadeusz Sznuk, gratulując nominowanym i zwycięzcom wszystkich kategorii.

Programem rozrywkowym 25-lecia wybrano produkcję TVP "Rolnik szuka żony". "Ta historia trwa od 2014 roku. Stała się treścią naszego życia. Tą historię napisali bohaterowie tego programu, którzy zdobyli się na odwagę, żeby poszukać szczęścia i miłości przed milionami telewidzów" - powiedziała prowadząca show, Marta Manowska. "Przede mną dwa kolejne wesela. Ten program toczy się dalej, bo miłość cały czas krąży wśród nas" - dodała Manowska.

Dziennikarzem publicystycznym 25-lecia została Elżbieta Jaworowicz, która podziękowała za wyróżnienie w specjalnym nagraniu. "Reporter, jak poeta, jest potrzebny w czasie wojny i pokoju" - powiedziała, dziękując "czułym i wiernym widzom" oraz "stacji, której niezmiennie pozostaję wierna".

Najlepszym serialem 25-lecia czytelnicy "Tele Tygodnia" wybrali "Ranczo" (24 procent głosów). Popularna produkcja, której od siedmiu nie jest już emitowana w telewizji, wyprzedziła: "M jak miłość" (18 procent głosów) i "Ojca Mateusza" (10 procent głosów). "Chciałabym wysłać swoją energię do Pawła Królikowskiego. Bez jego Kusego nie byłoby Lucyny" - powiedziała gwiazda serialu, Ilona Ostrowska.

Z kolei statuetka dla Kanału tematycznego 25-lecia powędrowała do Polsatu Sport. Najlepszą produkcją roku uznano film Jana P. Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów". 

Artur Żmijewski i Kinga Preis aktorami 25-lecia

Aktorem 25-lecia czytelnicy "Tele Tygodnia" wybrali Artura Żmijewskiego. "Mówiło się, że kogo w czwartek nie wyleczy, tego w sobotę pochowa" - zapowiedziała laureata Kinga Preis, nawiązując do serialowych zawodów aktora. "Grywał z wieloma wspaniałymi aktorkami, ale moją szarlotkę kocha najbardziej" - dodała Preis, która partnerowała Żmijewskiemu na planie "Ojca Mateusza".

"Tyle dobrego o sobie nie usłyszałem od 25 lat" - powiedział aktor, dziękując widzom oraz żonie. "Za sukcesami mężczyzny stoi zawsze kobieta" - powiedział Żmjewski, przypominając, że wkrótce świętował będzie 30. rocznicę małżeństwa.

Nagrodę zadedykował jednak dzieciom. "Życzę im, żeby za 25 lat byli tak samo dumni ze swoich dzieci, jak ja jestem z nich" - zakończył Żmijewski, który w głosowaniu czytelników pokonał Mikołaja Roznerskiego i Macieja Stuhra.

Aktorką 25-lecia została Kinga Preis.

"Czuję się na 25 lat, jak Telekamery. Nie rozumiem, dlaczego muszę grać o wiele lat starsze kobiety. (...) W telewizji traktuje się nas jako produkt. Jako ten produkt jeszcze jestem zdatna do spożycia" - powiedziała aktorka, która pokonała Małgorzatę Kożuchowską i Annę Seniuk.

Laureaci Telekamer "Tele Tygodnia" 2022:

Aktorka 25-lecia: Kinga Preis

Aktor 25-lecia: Artur Żmijewski

Prezenter informacji 25-lecia: Anita Werner

Dziennikarz sportowy 25-lecia: Dariusz Szpakowski

Serial 25-lecia: "Ranczo"

Serial fabularno-dokumentalny 25-lecia: "Lombard. Życie pod zastaw"

Juror 25-lecia: Baron i Tomson

Prezenter pogody 25-lecia: Agnieszka Cegielska

Osobowość 25-lecia: Tadeusz Sznuk

Program rozrywkowy 25-lecia: "Rolnik szuka żony"

Dziennikarz publicystyczny 25-lecia: Elżbieta Jaworowicz

Kanał tematyczny 25-lecia: Polsat Sport

Produkcja roku: "Żeby nie było śladów"

Nagroda Specjalna TV Puls: Zbigniew Buczkowski

Nagroda magazynu "Netfilm": "Rojst' 97"

Złota Telekamera: Jerzy Mielewski

Telekamera Specjalna: TVP Kobieta

Telekamera Specjalna: Kino Polska

Człowiek Roku: Wanda Traczyk-Stawska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama