Nowe seriale i katolickie programy. Jest ramówka TVP na jesień 2023

Telewizja Polska jesienią na głównych antenach pokazywać będzie pięć nowości: seriale "Lokatorka", "Dewajtis" i "Kamerdyner", cykl o siostrach zakonnych "Welon, fura i brawura" oraz religijny magazyn "Zrujnowani odbudowani". Nie zabraknie także znanych już widzom pozycji, takich jak: "Rolnik szuka żony", "Korona królów. Jagiellonowie", "The Voice of Poland" czy "Tak to leciało".

Nową ramówkę Telewizji Polskiej S.A. zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej w Stajniach Kubickiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jesienna oferta TVP wystartuje 28 sierpnia.

"Chcę przypomnieć dwa hasła, które przyświecają telewizji publicznej. 'Bądźmy razem' to nie jest tylko slogan reklamowy. Dobierając rozrywkę, dobierając kino, dobierając ważny dokument, tworząc informacje - chcielibyśmy być razem z wami, razem z widzami" - wyjaśnił prezes Zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz, zwracając uwagę, że chce "w większym stopniu wsłuchiwać się w to, co mówią nasi widzowie niż krytycy i inne media". "Nas oceniają tylko nasi właściciele - nasi widzowie" - podkreślił.

Reklama

"Drugie hasło jest zamknięte w naszej nazwie - Telewizja Polska. Tak często słyszeliśmy nazwę naszej firmy, że czasem zapominamy, co ona znaczy. Coraz częściej ją odwracamy i mówimy Polska Telewizja" - mówił. "Tak, jesteśmy polską telewizją i nie mamy żadnego właściciela poza wami. Nikt nam nie może dyktować tego, w jaki sposób dostrajamy się, przygotowujemy dla was to, co najistotniejsze" - wyjaśnił. Prezes TVP podkreślił, że "Polska Telewizja oznacza polski punkt widzenia". "Ale to oznacza także polskie emocje, polskie lęki, polskie nadzieje" - dodał.

"Chciałbym, żeby w tym coraz bardziej niebezpiecznym świecie Polska Telewizja była takim domem, w którym się spotykamy przy jednym stole, niezależnie od wieku, cenzusu majątkowego, wykształcenia" - mówił. "Tak, jak na dobrym polskim weselu bawimy się wszyscy razem, cały stół - tak samo powinno być w Telewizji Polskiej" - powiedział Mateusz Matyszkowicz.

"Lokatorka", "Dewajtis", "Kamerdyner": Nowe seriale TVP

We wtorki od 12 września o godz. 22.20 TVP1 zapraszać będzie na serial "Lokatorka", oparty na prawdziwych wydarzeniach związanych z nieuczciwą reprywatyzacją w kraju. Na produkcję składają się trzy miniserie liczące po cztery odcinki. Stanowią one opis polskiej rzeczywistości sprzed kilkunastu lat. Głównym tematem jest zderzenie ofiar nieuczciwej reprywatyzacji z tzw. systemem w różnych jego wymiarach. 

"W trzech częściach serialu twórcy opowiedzą o przypadkach krzywdzenia lokatorów. Pierwsza część, realizowana równolegle z filmem kinowym, najpełniej czerpie z prawdziwych wydarzeń (śmierć Jolanty Brzeskiej). Części druga i trzecia również inspirowane są prawdziwymi wydarzeniami. Sprytni mecenasi, skorumpowani urzędnicy, zwykli gangsterzy i oszuści nie znają miary w nieuczciwym przejmowaniu gruntów, kamienic i osiedli po upadłych zakładach. Dzięki łapówkom, oszustwom i wykorzystywaniu luk prawnych udaje im się 'przepchnąć' nawet najbardziej wątpliwe pomysły, w wyniku których cierpią lokatorzy - ofiary ich przebiegłości" - informuje biuro prasowe Telewizji Polskiej. 

Widzowie w pierwszej serii zobaczą takich aktorów, jak: Barbara Jonak, Irena Melcer, Jan Frycz, Krzysztof Stroiński i Sławomira Łozińska. Reżyserem jest Michał Otłowski.

Od 17 września w niedziele o godz. 20.20 w TVP1 widzowie będą mogli obejrzeć serial kostiumowy "Dewajtis". Jest on adaptacją znanej powieści obyczajowej Marii Rodziewiczówny, napisanej w 1889 r. W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie widzowie zobaczą losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło Powstanie Styczniowe. 

W produkcji występują m.in. Karol Dziuba, Michalina Olszańska. Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis, Mirosław Baka, Stefan Pawłowski, Tomasz Sapryk i Ada Szczepaniak.

Tuż po zakończeniu emisji "Dewajtis", od 5 listopada, Jedynka w tym samym paśmie pokazywać będzie 7-odcinkową produkcję "Kamerdyner". Powstała ona na bazie filmu pod tym samym tytułem, którego premiera miała miejsce w 2018 roku. Opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego okolice Pucka, a także miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą. Akcja rozgrywa się w latach 1900-1945.

W serialu wystąpią: Adam Woronowicz, Anna Radwan, Daniel Olbrychski, Diana Zamojska, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski, Łukasz Simlat. Obraz wyreżyserował Filip Bajon, za scenariusz odpowiadają Mirosław Piepka, Marek Klat i Michał S. Pruski.

Miłośnicy zagadek kryminalnych w każdy piątek o godz. 20.35 - od 8 września - będą mogli oglądać drugi sezon serialu "Archiwista". Przygotowano 10 nowych odcinków.

Od 28 sierpnia na antenach TVP pojawią się także premierowe odcinki polskich seriali. W TVP1 widzowie ponownie zobaczą "Leśniczówkę" (od poniedziałku do piątku o godz. 18.30), "Koronę królów. Jagiellonowie" (od poniedziałku do środy o godz. 20.30), "Ojca Mateusza" (od 21 września w czwartki o godz. 20.35), a od 8 września "Komisarza Aleksa" (w soboty o godz. 20.35). Jesienią na antenę wrócą również seriale obyczajowe - "Klan" (TVP1) i "M jak miłość" (TVP2).

Nowe programy religijne w ofercie TVP na jesień 2023

Nowością TVP1 będzie program dokumentalny "Welon, fura i brawura", którego bohaterkami są trzy charyzmatyczne siostry zakonne. "Teresa Pawlak, Anna Bałchan i Karina Pawłowska słyną z niekonwencjonalnych metod ewangelizacji oraz ogromnego zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Na poszczególne odcinki programu składają się relacje z podróży sióstr na katolickie wydarzenia - 'Spotkanie na Lednicy', 'Przystanek Jezus' w Czaplinku i koncert 'Jednego Serca Jednego Ducha' w Rzeszowie. Bohaterki wiedziały, dokąd jadą, ale tajemnicą było, w czyim towarzystwie pokonają kolejne etapy trwającej ponad tydzień podróży" - informuje biuro prasowe TVP. Premierowe odcinki cyklu "Welon, fura i brawura" będzie można oglądać w niedziele o godz. 11.30, począwszy od 17 września 2023 roku.

W ramówce telewizyjnej Dwójki nowością będzie magazyn religijny "Zrujnowani odbudowani", który będzie można oglądać w soboty o 11.20 od 2 września (pilot zostanie pokazany w TVP1 27 sierpnia o 12.50).

"TVP2 w ramach programu zaprezentuje świadectwa mężczyzn, których życiowa droga bywała kręta i wyboista. Cykl opowiada o radykalnych przemianach bohaterów - mężów, ojców i synów. - To świadectwo działania Ducha Świętego w życiu każdego człowieka, który otworzy się na Jego działanie. Symboliczna scenografia - ruiny kościoła - ukazuje proces odbudowy Kościoła i wspólnoty, w której żyje bohater" - czytamy w opisie cyklu.

Co jeszcze jesienią w TVP?

TVP1 przypomni losy artysty kabaretowego w filmie pt. "Bohdan Smoleń. W cieniu sceny" oraz pokaże wzruszającą historię dzieci niewidomych i niedowidzących w filmie "Pisklaki". Zaplanowano także emisję dokumentu ""Stańczak - złapać światło", czyli opowieści o życiu i twórczości Juliana Stańczaka.

W grudniu widzowie w TVP1 widzowie będą mogli obejrzeć kolejne dwa interesujące filmy - "Konopacka. Walka o złoto" (opowieść o pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej Halinie Konopackiej), oraz "W Szachu. Ostatnia rozgrywka" - historię polskich szachistów, członków przedwojennej drużyny szachowej, która przez ponad dziesięć lat stanowiła światową czołówkę.

Od 22 sierpnia w TVP 1, równolegle z TVP Info, we wtorki emitowany będzie drugi sezon serialu dokumentalnego "Reset" Sławomira Cenckiewicza i Michała Rachonia. Emisję zaplanowano we wtorki o godz. 21.30. Druga seria liczy osiem odcinków. Pierwsza, nadawana od 12 czerwca do 24 lipca, gromadziła średnio 1,54 mln widzów.

Jesienią w TVP nie zabraknie też programów rozrywkowych. W TVP1 pojawi się 10. sezon programu "Rolnik szuka żony" (od 17 września w niedziele o godz. 21.20). Na antenie TVP2 od rana widzowie będą mogli spotkać się z ciekawymi ludźmi w "Pytaniu na śniadanie" (codziennie o godz. 7.30, a w weekendy o godz. 7.55). Natomiast Sławomir i Kajra zaproszą na premierowe odcinki teleturnieju "Tak to leciało!" (w niedziele o godz. 16.15).

Od września zmieni się dzień emisji "Polskich biesiad" - zamiast w soboty o godz. 20, kiedy to pokazywany będzie 14. sezon "The Voice of Poland" - kolejne odcinki biesiad widzowie TVP2 zobaczą w piątki o godz. 20.50.

Od września do grudnia widzowie Teatru Telewizji będą mogli obejrzeć osiem przedstawień realizowanych "na żywo" w warszawskim studiu przy ul. Woronicza, a także w TVP3 Lublin i TVP3 Wrocław. Obok inscenizacji sztuk Aleksandra Fredry dyrektor Teatru TVP Kalina Cyz zapowiedziała powrót tzw. Kobry, czyli realizowanych w formie "na żywo" kryminałów.

Na antenach TVP nie zabraknie oferty sportowej. Zapowiedziano, że widzowie obejrzą m.in. mecze polskiej reprezentacji piłki nożnej, jak i męskiej oraz kobiecej reprezentacji piłki siatkowej. Będą turnieje żużlowe, Puchar Świata w biathlonie oraz skoki narciarskie. Przemysław Babiarz zaprosił telewidzów m.in, na 17 listopada - na transmisje rewanżowego meczu piłki nożnej pomiędzy reprezentacjami Polski i Czech w ramach eliminacji do Euro 2024.

swiatseriali/PAP
Dowiedz się więcej na temat: TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy