Reklama

Monika Bolly: Piękne ciało i wielkie niebieskie oczy. Była gwiazdą lat 90.

Monika Bolly znana jest z ról w tak głośnych filmach, jak "Marcowe migdały", "Ucieczka z kina Wolność" czy "Dziecko szczęścia". O polskiej aktorce było głośno na początku lat 90. XX wieku, chwalono nie tylko jej talent, ale również piękne ciało, wielkie niebieskie oczy i pełną tajemniczego uroku twarz. Przez ostatnie lata jednak niezwykle rzadko pojawiała się w kinie i telewizji. Co dzieje się z gwiazdą z tamtych lat?

Monika Bolly tak naprawdę nazywa się... Bolibrzuch, ale już na początku kariery zdecydowała się zmienić nazwisko. Na zmianę nazwiska namówił aktorkę Wojciech Marczewski, reżyser "Ucieczki z kina Wolność". Do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu dostała się za pierwszym razem. Studiowała na jednym roku z wieloma znanymi obecnie aktorami, m.in. Jolantą Fraszyńską i Robertem Gonerą.

Aktorstwo było jej pisane. Tak przynajmniej twierdzi Monika Bolly. Od dziecka o tym marzyła. "Tata myślał, że pójdę na ekonomię. Ale mnie ciągnęło w stronę sztuki. To po babci z Tarnopola, która była bardzo uzdolniona artystycznie" - wspominała w jednym z wywiadów.

Reklama

Monika Bolly: Ekranowy debiut w "Marcowych migdałach"

Pierwszą rolę zagrała jeszcze przed ukończeniem studiów. W 1989 roku wystąpiła w "Marcowych migdałach" Radosława Piwowarskiego, wcielając się w Bronkę. "Zaangażował mnie mój obecny, bardzo dobry przyjaciel, który jeszcze w czasie studiów poprosił sześciu studentów, aby asystowali przy jego najnowszej produkcji. Byliśmy wszyscy bardzo przejęci" - wspominała po latach.

Następnie Monika Bolly wystąpiła w komedii sensacyjnej "Zabić na końcu" (1990) Wojciecha Wójcika. W tym samym roku zagrała córkę cenzora, granego przez Janusza Gajosa, w "Ucieczce z kina 'Wolność'" (1990) Wojciecha Marczewskiego.

1990 to był ważny rok w życiu zawodowym aktorki. Zagrała wtedy również w "Kramarzu" (1990) wyreżyserowanym przez legendę polskiego kina Andrzeja Barańskiego.

W kolejnym roku oglądaliśmy ją w słynnym "Dziecku szczęścia" Sławomira Kryńskiego, dramacie wojennym "Cynga" Leszka Wosiewicza, a także w komedii erotycznej "Tak tak" Jacka Gąsiorowskiego. 

Monika Bolly: Gościnnie w serialach, na etacie w teatrze

Po występie w bardzo popularnym w połowie lat 90. serialu "WOW", Moniak Bolly coraz częściej zaczęła się pojawiać w telewizji. Można ją było oglądać w takich serialach, jak "Zespół adwokacki", "Życie jak poker", "Pokój 107" czy "Samo Życie".

W kolejnych latach aktorka praktycznie porzuciła występy przed kamerą, ograniczając je do gościnnych występów w takich serialach, jak "Pierwsza miłość", "Hela w opałach", "Na Wspólnej", "Prawo Agaty" czy "Ja to mam szczęście".

Monika Bolly nigdy nie ukrywała, że najlepiej czuje się podczas występów na żywo, przed teatralną publicznością. W ostatnich latach aktorka zdecydowanie rzadziej pojawia się na ekranie. 

Realizuje się jednak na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, do zespołu którego należy od przeszło 20 lat.  

Ciągle możemy ją też oglądać w serialu "Na Wspólnej", w którym wciela się w postać Janiny Muszko, żony granego przez Piotra Cyrwusa Zdzisława.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL