Kolejna skarga na "Wiadomości" do KRRiT. Poszło o słowa Donalda Tuska

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęła kolejna skarga w związku z nadużywaniem emisji słów Donalda Tuska "Für Deutschland" w "Wiadomościach" TVP. Publiczny nadawca miał wykorzystać wypowiedź polityka sprzed półtora roku już ponad sto razy.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, autorami skargi są opozycyjni członkowie rady programowej TVP: posłanki Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO) i Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), dziennikarz radiowy Artur Andrysiak, były prezes Telewizji Polskiej Janusz Daszczyński i były członek KRRiT Krzysztof Luft.

Już wcześniej skarżyli się oni na nagminne powtarzanie w "Wiadomościach" wypowiedzi Donalda Tuska z początków 2021 roku - "Für Deutschland".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się wówczas do wniosku autorów skargi. "Zastosowanie takiego zabiegu nie stanowiło bezstronnej informacji" - oceniła KRRiT. Jej przewodniczący Witold Kołodziejski zaapelował zaś o "rzetelne ukazywania wydarzeń i zjawisk", które nakładają na media publiczne przepisy prawa.

Reklama

TVP zignorowała zalecenia KRRiT?

"Niestety mimo kolejnych wystąpień Pana Przewodniczącego do nadawcy 'słynna', powtórzona w głównym wydaniu 'Wiadomości' już ponad stukrotnie, wypowiedź 'für Deutschland' wciąż powraca w kolejnych wydaniach. W głównym wydaniu Wiadomości w TVP1 nadanym w dniu 21 czerwca 2022 r. została ona wmontowana w 24'36" audycji - znów całkowicie wyrwana z kontekstu i bez związku z treścią materiału, w którym się znalazła - jedynie na hasło Donald Tusk" - można przeczytać w nowej skardze.

"Zarzucamy nadawcy uporczywe działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o Radiofonii i Telewizji zadaniami medium publicznego, jakim jest TVP S.A., określonymi w art. 21 ust. 2 pkt 2) tejże ustawy, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą a także sprzeczne z art. 21 ust 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania "pluralizmu, bezstronności i wyważenia" - dodano.

"Wobec tego uporczywego naruszania przez Wiadomości TVP art. 21 Ustawy o Radiofonii i Telewizji, lekceważącego również kolejne wystąpienia Pana Przewodniczącego, oczekujemy podjęcia bardziej skutecznych działań, które zapobiegną powtarzaniu tych samych naruszeń Ustawy, na której straży stoi kierowana przez Pana Przewodniczącego Rada" - zaproponowano.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Wiadomości | Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji | TVP1

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama