Joanna Kurowska wspiera chorą na raka przyjaciółkę. Sprzedaje rodzinną pamiątkę

Joanna Kurowska z rodzinną pamiątką i dramatyczną historią w tle, zagadkowe przedmioty z przeszłości i memorabilium „Solidarności” związane z byłym premierem w nowych odcinkach „Łowców skarbów…” w Czwórce.

Jaka dramatyczna historia skłoniła  Joannę Kurowską do sprzedania cennego drobiazgu będącego rodzinną pamiątką? Jak dobra energia aktorki przynosiła innym szczęście już na studiach? Co kryje się pod nazwą "kabaret stołowy"? Do czego służy niciak? Ile mogą być warte zwykłe czyste szkolne zeszyty z lat 60. i 70. a ile namiot z końca lat 80.? Jaką cenę uzyska na licytacji zestaw przyborów do pisania z logo Solidarności sprezentowany sąsiadowi w latach 90. przez premiera Jana Olszewskiego? Kto w programie wykaże się najlepszymi umiejętnościami, jeśli chodzi o jazdę na bicyklu?

Reklama

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz mnóstwo ciekawostek na temat designu, antyków, przedmiotów vintage, okazów kolekcjonerskich, a także ich fascynującej historii i obecnej rynkowej wartości, poznamy w kolejnych odcinkach programu "Łowcy skarbów. Kto da więcej" emitowanego od poniedziałku do piątku o godz. 18:00 w Czwórce.

W każdym odcinku znakomici eksperci omawiają i wyceniają przyniesione do studia skarby uczestników programu, które następnie, nie znając wyceny, licytują miedzy sobą tytułowi Łowcy, czyli grono miłośników i kolekcjonerów starych przedmiotów, na co dzień zajmujących się ich pozyskiwaniem, sprzedażą, wystawianiem czy renowacją. Program prowadzą na zmianę Paweł Orleański i Krzysztof Ibisz.

poniedziałek, 9 października, godz. 18:00 - odc. 177

Odcinek, który poprowadzi Paweł Orleański, rozpocznie gość specjalny - popularna aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna -  Joanna Kurowska. Artystka, znana m.in. z takich produkcji jak "Dzień świra", "Teściowie" czy "Świat według Kiepskich" do programu przywiozła pochodzący z okresu 20-lecia międzywojennego futerał na pomadkę, który otrzymała po cioci Stefanii Modzelewskiej. Przedmiot, wykonany we Francji ze srebra najwyższej próby 950 w stylu art deco, został ozdobiony monogramem oryginalnej właścicielki. Cenny pamiątkowy drobiazg aktorka postanowiła sprzedać, by wspomóc chorą na raka przyjaciółkę, której spalił się dom. O wyjątkowej aurze i o szczęściu, które jej dobra energia przynosiła jej kolegom na egzaminach w szkole filmowej, a także o tym jak licytowano się, kogo przepuści na egzaminie i kto zamieszka z nią w akademiku, dowiemy się podczas spotkania Joanny Kurowskiej z Łowcami w czasie licytacji. A o tym, jaka jest wartość rynkowa licytowanego skarbu oraz jak rozkwit kina w latach 20. i 30. XX wieku stworzył modę na bardzo intensywny makijaż, opowie podczas poprzedzającej aukcję ekspertyzy  Jakub Naumiuk - rzeczoznawca i specjalista od obiektów vintage oraz wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.

Następnym skarbem licytowanym w programie będą należące do pana Niko zestawy niemieckich metalowych klocków konstrukcyjnych, z których najstarszy pochodzi z 1935 roku.  Metalowe klocki pojawiły się w XX wieku i od razu zdobyły popularność wśród dzieci, które do tej pory bawiły się klockami drewnianymi. O historii zabawek, stanie zachowania kolekcji i jej wartości rynkowej opowie Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa.

Kolejny uczestnik, pan Krzysztof, na licytację przywiózł mini-bicykl, ku uciesze prowadzącego, Pawła Orleańskiego i eksperta, Jakuba Naumiuka,  który miał okazję wypróbować pojazd. Bicykl został kupiony przez internet i poddany intensywnej renowacji przez pana Krzysztofa. O pochodzącym prawdopodobnie pochodzi z Holandii, z końca XX wieku egzemplarzu i jego wartości opowie podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk. 

W tym odcinku dowiemy się także, czym jest kabaret stołowy i ile może być warta jego wersja z przełomu lat 20. i 30. XX wieku, jaką do programu przyniosła pani Klaudia. Wartość tego skarbu i rozmaite ciekawostki z nim związane poznamy podczas ekspertyzy, którą przeprowadzi Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka sztuki, krytyczka designu, wykładowczyni i kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka od designu XX wieku.

wtorek, 10 października, godz. 18:00 - odc. 169

W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański jako pierwszy wystąpi pan Szymon. Skarb, który przywiózł na licytację to pochodząca z Niemiec z 1945 roku porcelanowa wiewiórka znanej wytwórni Rosenthal, projektu Teodora Karnera. O projektancie, sposobie dekoracji figurki i malaturze podszkliwnej opowie Marek Kruczek - antykwariusz, miłośnik i ekspert w dziedzinie ceramiki, członek Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz międzynarodowej unii antykwarycznej.

Następnym uczestnikiem będzie pan Grzegorz, który do programu przywiózł tzw. niciak - rodzaj szafki, który może służyć jako przybornik lub na przykład mobilny stolik.  O pochodzącym z 1976 roku meblu, tajnikach jego konstrukcji, jakości przeprowadzonej przez właściciela renowacji oraz wartości przedmiotu opowie Daniel Stoiński -  kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem.

Następna uczestniczka pani Katarzyna na licytację przywiozła sześć kolorowych kieliszków Moser w oryginalnej skrzyneczce.  Zestaw nigdy nie był używany, o czym świadczą metki na kieliszkach, a wyprodukowany był najprawdopodobniej w 1957 roku dla upamiętnienia setnych urodzin czeskiej wytwórni, która szczyciła się produktami z pięknego szkła kryształowego. O ołowiowym szkle, technikach uzyskiwania tak niezwykłych kolorów, stanie zachowania i wartości rynkowej kieliszków opowie Jakub Naumiuk - rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.

Na ostatniej aukcji wystąpi pan Paweł z pochodzącym z lat 70. XX wieku mechanicznym stoperem sygnowanym  przez szwajcarską firmę TAG Heuer,  która jako pierwsza stworzyła tak precyzyjny stoper. O tym co cechuje dobry stoper oraz jaki wpływ na wartość tego egzemplarza może mieć brakujący dekielek opowie Janek Rygiel - zegarmistrz, współwłaściciel dwóch warszawskich antykwariatów oraz twórca Muzeum Polskich Zegarów. 

środa, 11 października, godz. 18:00 - odc. 204

W tym odcinku jako pierwszy wystąpi pan Piotr z zabytkowym telefonem z początku XX wieku produkcji szwedzkiej firmy Rikstelefon. Telefon "od zawsze" należał do babci pana Piotra, która prawdopodobnie kupiła go na domowej wyprzedaży.  O tym, jak taki telefon działa, użytych materiałach, stanie zachowania i wartości przedmiotu opowie Adam Śmiałek - profesjonalny projektant elektroniki i programista mikrokontrolerów, prowadzący autorski internetowy kanał popularnonaukowy.

Kolejny uczestnik również nosi imię Piotr i do programu przywiózł kolekcję zeszytów i bloków z czasów PRL, składającą się z z 40 rozmaitych przedmiotów z lat 60., 70. i 80., które przetrwały nieużywane do naszych czasów. O minimalistycznym designie okładek i znaczeniu recyclingu papieru w dawnych latach opowie podczas ekspertyzy i wyceny miłośniczka zapachu starego papieru, Kora Tea Kowalska - archeolożka i kulturoznawczyni, oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa, współpracująca od lat z instytucjami kultury.
Jako trzeci wystąpi pan Mirosław z mobilnym barkiem na kółkach z lat 50. O ażurowych mosiężnych elementach świadczących o wysokiej jakości wykonania przedmiotu i inspiracji projektami francuskich designerów opowie ekspert Przemek Krupski - właściciel krakowskiego sklepu vintage i kulturoznawca, miłośnik modernizmu i włoskiego designu.

Na ostatniej aukcji licytowana będzie należąca do pani Bogusławy dekoracyjna podwójna solniczka ze szklanymi wkładami i srebrnym stelażem. O tym co na temat pochodzenia przedmiotu można wyczytać z takich detali jak punca oraz na jakiej podstawie można datować ten skarb na okres międzywojnia, opowie podczas ekspertyzy i wyceny Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka i krytyczka designu, wykładowczyni warszawskiej ASP, kuratorka wystaw i kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka w dziedzinie designu XX wieku.

czwartek, 12 października, godz. 18:00 - odc 176

W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, jako pierwszy wystąpi pan Piotr. Skarb, który przywiózł na licytację to designerski fotel DUX wraz z podnóżkiem projektu Bruno Mathssona. Więcej o sławnym już w latach 30. XX wieku projektancie oraz o produkowanym od 1969 roku meblu, zainspirowanym podobno śniegową zaspą i wartości egzemplarza prezentowanego w programie dowiemy się podczas ekspertyzy, którą przeprowadzi Daniel Stoiński -  kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem.

Kolejny skarb w tym odcinku to należący do pana Marka zestaw do pisania "Solidarność". Komplet trzech elementów pan Marek otrzymał około 1997 r. w prezencie od sąsiada, premiera Jana Olszewskiego. Memorabilia utrzymane w eleganckiej czarno-złotej kolorystyce nigdy nie były używane. Więcej o tego typu pamiątkach i wartości tego konkretnego egzemplarza opowie podczas ekspertyzy i wyceny Jakub Naumiuk -  rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.

Następna uczestniczka, pani Katarzyna, do programu przyniosła zestaw węgierskich figurek, które otrzymała w prezencie od dziadków. Trzy figurki, przedstawiające postacie z bajek i zaprojektowane przez Antonię Ősz Szabó,  są charakterystyczne dla przedmiotów z lat 60. i 70. O niespotykanej w Polsce technice akwazury używanej przez jedną z budapesztańskich wytwórni i uzyskanych tą metodą pastelowych, subtelnych kolorach  opowie podczas ekspertyzy Maciej Szymaniak - historyk sztuki, kolekcjoner i znawca dizajnu oraz malarstwa.
Jako ostatnia wystąpi pani Noemi, która na licytację przywiozła sporych rozmiarów słój doskonale rozpoznawalnej marki - Coca-Coli. . Przedmiot pochodzi z lat 60., z Włoch. Niegdyś znajdował się w nim koncentrat do słynnego napoju, z którego dystrybuowano trunek na przykład w restauracjach lub barach szybkiej obsługi. O intrygujących początkach sławnego napoju, stanie zachowania przedmiotu i jego wartości rynkowej opowie Kora Tea Kowalska -  archeolożka i kulturoznawczyni oraz wykładowczyni historii sztuki, ekspertka teorii i praktyki kolekcjonerstwa..

piątek, 13 października, godz. 18:00 - odc. 149

W odcinku, który poprowadzi Paweł Orleański, pierwszym uczestnikiem będzie pan Wojciech. Jego skarb to biało-złoty wazon z Miśni, który jest pamiątką rodzinną. Naczynie pochodzi z lat 30. lub 40., o czym świadczy specyficzna sygnatura. O technice dekoracji, stanie zachowania wazonu i jego wartości opowie Krystyna Łuczak-Surówka - historyczka sztuki, krytyczka designu, wykładowczyni i kuratorka wystaw oraz kolekcjonerka polskiego wzornictwa, specjalistka od designu XX wieku.

Kolejny skarb w programie to należący do pana Macieja namiot częstochowskiej firmy POLNAM z 1988 r. Na oględzinach się nie skończy - namiot będzie dosłownie obwąchany przez prowadzącego i eksperta, którzy z rozrzewnieniem powspominają swoje przygody z namiotami. Przedmiot należy do kategorii zwanej "new old stock", ponieważ nigdy nie był używany. O nazwach namiotów z okresu PRL oraz o stanie zachowania i wartości tego egzemplarza opowie Jakub Naumiuk- rzeczoznawca oraz specjalista od obiektów vintage, wielbiciel przedmiotów z ciekawą historią.

Następny uczestnik, pan Andrzej, na licytację przywiózł kupiony w Mediolanie impresjonistyczny obraz olejny przedstawiający dwóch dżentelmenów. Włoska autorka, Federica Ravizza, urodziła się w 1947 r. i jest znana bardziej jako powieściopisarka, niż malarka. O poszukiwaniach informacji o autorce, o stanie zachowania obrazu i jego wartości opowie Agnieszka Gniotek - historyk i krytyk sztuki, oraz właścicielka galerii i domu aukcyjnego.

Na koniec zobaczymy licytację należącego do pani Martyny drewnianego pojemnika do papierosów w kształcie ptaszka.  Przedmiot należał niegdyś do dziadka pani Martyny i powstał w latach 60. O użytych do budowy tego gadżetu materiałach, o jego stanie zachowania i wartości opowie Daniel Stoiński - kulturoznawca, pasjonat i czeladnik tradycyjnego rzemiosła, jak również właściciel autorskiej pracowni renowacji mebli oraz sklepu z powojennym designem.
 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Joanna Kurowska | Łowcy skarbów. Kto da więcej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy