Jedna z najbogatszych gwiazd polskiego internetu! Kwota zwala z nóg

„Popularyzuję wiedzę, gdzie tylko mogę” - pisze o sobie w mediach społecznościowych twórca, reżyser i prowadzący hitowych programów telewizyjnej Dwójki „Tajemnice historii” i „Podróże z historią”. Radek Kotarski co prawda od kilku lat nie współpracuje już z TVP, ale nie może narzekać na brak pracy. Co słychać u uwielbianego popularyzatora wiedzy i autora książkowych bestsellerów „Włam się do mózgu” i „Nic bardziej mylnego!”?

38-letni Radosław Kotarski jest jednym z najpopularniejszych polskich... edukatorów. Gdy 13 lat temu opublikował na YouTubie pierwszy z serii popularnonaukowych wykładów "Polimaty", nie przypuszczał, że wkrótce zostanie gwiazdą Internetu, a to, że potrafi arcyciekawie opowiadać o nawet z pozoru nieciekawych sprawach, otworzy przed nim drzwi do TVP i przyniesie niewyobrażalne pieniądze.

Radek Kotarski: Zaczynał od handlu sprowadzanymi z Chin breloczkami

Zanim Radosław Kotarski został zarabiającym miliony złotych youtuberem i wydawcą, prowadził firmę zajmującą się importem materiałów reklamowych z Chin - sprowadzał do Polski breloczki, otwieracze do butelek i smycze do identyfikatorów. Miał nawet własne biuro w Hongkongu!

Reklama

"Polimaty", czyli jeden z najpopularniejszych cyklicznych programów na polskim YouTube, Radek stworzył z myślą o ludziach, którzy szukają w internecie czegoś więcej niż tylko rozrywki. Pierwszy filmik o "Damie z gronostajem", który miał być jedynie promocją jego wykładów, by przychodziło na nie więcej osób, w zaledwie kilka godzin po wrzuceniu do sieci miał sześćdziesiąt tysięcy odsłon! Obecnie kanał Radka ma grubo ponad 700 tysięcy subskrybentów i został wyświetlony w serwisie YouTube ponad 100 milionów razy!

"Ten program to sto procent mojego życia. Pracuję od dwunastu do czternastu godzin dziennie. Standardowy cykl tworzenia odcinka to pełen tydzień, a koszt - około dwa tysiące złotych. Przez pierwszy rok dokładałem do każdego odcinka, przez kolejny nie zarobiłem na "Polimatach" ani złotówki. Utrzymuję się z oszczędności" - twierdził tuż przed tym, jak agencje reklamowe zaczęły oferować mu lukratywne kontrakty, a Telewizja Polska zaproponowała, by popularyzował wiedzę i przeprowadzał eksperymenty naukowe w "Pytaniu na śniadanie".

Radek Kotarski: Czego się nie dotknie, zamienia w złoto

Dzięki współpracy z TVP (zrealizował dla Dwójki pięć sezonów "Podróży z historią") Radosław Kotarski rozwinął skrzydła, a przede wszystkim zaczął zarabiać. W 2014 roku podpisał umowę z dużym bankiem i do dziś jest jego twarzą... Zbudował też sieć "LifeTube" zrzeszającą twórców internetowych. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę było jednak powołanie do życia własnego wydawnictwa. Pierwsze książki Radka - "Nic bardziej mylnego!" i "Włam się do mózgu" - rozeszły się jak świeże bułeczki.

"Po dwóch miesiącach mieliśmy milion euro przychodu z trzech książek" - chwalił się Kotarski w wywiadzie dla "Money.pl".

Dziś wydawnictwo Kotarskiego z samej tylko sprzedaży książek osiąga rocznie około dwanaście i pół miliona złotych przychodu, a każdego dnia zgłasza się do niego przynajmniej dwóch chętnych do współpracy autorów! Swoje książki wydali za pośrednictwem Radka m.in. Urszula Chincz, Tomasz Kammel, Pascal Brodnicki i Dorota Zawadzka.

Już w 2017 roku portal "Money.pl" nazwał Radosława Kotarskiego "panem od ciekawostek z YouTube, który został rekinem biznesu".

"Czego się nie dotknie, zamienia w złoto" - pisał o nim Patryk Skrzat.

Radek Kotarski: Odszedł z TVP, bo nie mógł się doczekać decyzji, co dalej z jego programem

To, że Radek Kotarski zarabia kokosy i w wieku 38 lat jest jedną z najbogatszych gwiazd polskiego Internetu, nie znaczy, że wykorzystuje zgromadzone miliony jedynie na zaspokajanie własnych potrzeb. Youtuber i wydawca bardzo chętnie dzieli się tym, co ma, z potrzebującymi. Z każdej sprzedanej książki przekazuje parę złotych  Polskiej Akcji Humanitarnej na program "Pajacyk", a w 2021 roku kupił nowiutkie Ferrari w kolorze rosso corsa tylko po to, by ofiarować je Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy!

3 lata temu Kotarski rozpoczął współpracę z Dawidem Podsiadło - razem uruchomili autorski "Podsiadło Kotarski Podcast". W godzinnych programach rozmawiają o popkulturze, dzielą się swoimi opiniami na temat filmów, seriali i książek, opowiadają o tym, co ostatnio zwróciło ich uwagę.

W 2019 roku  Radek nieoczekiwanie zakończył współpracę z TVP. Okazało się, że decydenci z Woronicza przez wiele miesięcy obiecywali mu, że jego "Podróże z historią" wrócą na antenę Dwójki, ale obietnicy nie mieli zamiaru - z sobie tylko znanych powodów - spełnić.

Radek Kotarski: Wychowanie syna nazywa "angażującym hobby"

Radek Kotarski twierdzi, że nie odniósłby sukcesu, gdyby nie wsparcie najbliższych. Starszy od niego o trzy lata brat Andrzej jest prezesem zarządu wydawnictwa "Altenberg", a żona Natasza pomagała mu - zanim na świat przyszedł ich syn Borys - przy tworzeniu materiałów wideo, które przygotowywał do telewizji i które trafiały do sieci. 

"Natasza oprócz uczuć daje mi niesamowity komfort możliwości pracowania, bo ktoś musi w czasie, kiedy pracuję, zająć się naszym synem. Bez tego cała masa rzeczy by się absolutnie nie zdarzyła, nie mówiąc już o tym, że brała udział w realizacji nagrań, bo była producentką wszystkich programów do telewizji, które robiłem" - wyznał Magdzie Mołek w programie "W moim stylu".

Dziś były gwiazdor TVP żartuje, że staje się powoli mężczyzną "udomowionym".

Zobacz też:

"Barwy szczęścia": Kasia odwiedzi biologicznego ojca? Łukasz będzie ją wspierał!

QUIZ: Czy rozpoznasz kultowe polskie seriale po jednym kadrze?

Polski serial Netfliksa hitem za granicą! Popularność "Forsta" nie spada

Źródło: AIM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy