"Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL": Nowy dokumentalny serial w TVP Historia

"Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL" to nowy dokumentalny serial, która przenosi widzów w głąb kryminalnego świata minionej epoki i zaprezentuje sposób działania peerelowskich przestępców, organów ścigania, a także mechanizm szerzącego się strachu. Produkcja zadebiutuje w czwartek, 26 października, w TVP Historia.

"Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL" w TVP Historia

"Kryminalny PRL bardziej przypomina Chicago i to w latach 20. XX wieku. Napady na banki, jak choćby ten w Wołowie, zabójstwo posła, zamachy terrorystyczne czy groźba wrzucenia półtora kilograma cyjanku do ujęcia wody dla miasta. No i oczywiście legendarna Czarna wołga - ale czy na pewno była to legenda? W 1965 roku dwie kobiety w Warszawie uprowadziły dziewczynkę i odjechały taksówką, właśnie czarną wołgą. O tym wszystkim opowiemy w serialu dokumentalnym 'Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL'" - mówi o serialu jego twórca, autor książki "Czarna wołga", Przemysław Semczuk.

Reklama

Przemysław Semczuk, dziennikarz i ceniony znawca epoki PRL-u, dociera do bohaterów i świadków tamtych wydarzeń, a także do materiałów archiwalnych IPN, z których wyłaniają się historie kryminalne. Czarna Wołga grasująca w latach 60. i 70. po ulicach polskich miast to nie tylko miejska legenda. Porwania dzieci, brutalne zabójstwa, napady na banki, kradzieże, tajemnicze zniknięcia i głośne procesy sądowe - te historie wydarzyły się naprawdę. O tych zbrodniach, a także o przestępstwach, o których niewiele się mówi do dziś, opowiada nowy cykl dokumentalny.

"Jak opowiadać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat? Czasami poprzez świadków, ale też przez znakomite materiały, które zachowały się w archiwach. To gazety, dokumenty, mapy, fotografie, szkice, audycje telewizyjne i radiowe, wizje lokalne czy zapisy filmowe oraz dźwiękowe z toczących się w tamtym czasie procesów. Wszystko to znajdziecie Państwo w naszym cyklu. W ośmiu opowieściach o kryminalnych zagadkach epoki PRL" - mówi Piotr Litka, reżyser i scenarzysta serii.

Ten sam duet twórców zrealizował w ubiegłym roku produkcję "Polscy seryjni" (również na podstawie książek Semczuka) - tym razem portretujących najgłośniejszych seryjnych zabójców PRL-u.

Pierwszy odcinek serii "Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL" zatytułowany jest "Porwania dzieci" (emisja 26 października). 3 kwietnia 1965 roku w Warszawie zostaje porwana trzyletnia Lilka. Świadkowie zapamiętują porywaczki wsiadające do taksówki, czarnej wołgi. Następnego dnia gazety wzywają społeczeństwo do poszukiwań. Dziecko zostaje odnalezione, jednak milicji nie udaje się dotrzeć do taksówkarza, który pomagał w uprowadzeniu dziewczynki. Same porwania dzieci są w PRL plagą. Co roku znika ich blisko 200. Milicja boryka się także z porwaniami seryjnymi. Tak jak w wypadku Mieczysławy Chały z Oławy czy nieletniej dziewczynki, która notorycznie odbiera z przedszkoli maluchy, by po kilku dniach podróżowania pociągami porzucić je na drugim końcu Polski. Porwań jest tak dużo, że w Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej powołany zostaje specjalny zespół funkcjonariuszy.

"Czarna Wołga. Kryminalna historia PRL" zadebiutuje w czwartek, 26 października, wieczorem w TVP Historia. Kolejne odcinki będzie można oglądać w czwartki w TVP Historia 2.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy