"Wojna i pokój": Telewizja Polsat współproducentem europejskiej superprodukcji
Premiera na antenie kanału Polsat Seriale! Ta ekranizacja epopei "Wojna i pokój", na podstawie prozy Lwa Tołstoja, to największa pod względem budżetu produkcja w historii europejskiej telewizji - jednym z koproducentów była Telewizja Polsat. Serial powstawał w Rosji i na Litwie, ale w realizacji tej superprodukcji uczestniczyły też stacje telewizyjne z Włoch, Niemiec, Francji, Rosji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Emisja pierwszego odcinka w Polsce nastąpi 4 kwietnia.
Telewizja Polsat jest koproducentem jednej z największych europejskich produkcji telewizyjnych ostatnich lat - serialu na podstawie klasyki światowej literatury "Wojna i pokój" Lwa Tołstoja. Udział w koprodukcji oznacza, że Polsat nabył prawa do emisji serialu na swojej antenie oraz otrzymał prawa emisji na terenie Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii.
Projekt był realizowany z hollywoodzkim rozmachem. Na budżet w wysokości 28 mln euro złożyły się telewizje z całej Europy: obok włoskiej telewizji RAI także Kanał Rossija, niemiecki ZDF, hiszpańska TVE, francuska France 2, angielska BBC i polski Polsat.
Jako koproducent Polsat partycypuje w kosztach powstania serialu, w zamian nasza stacja otrzymała prawa do emisji serialu nie tylko w naszym kraju, ale także na terenie Litwy, Łotwy, Estonii i Wegier. Władze stacji przyznają, że zaangażowanie w tak potężne przedsięwzięcie traktują "strategicznie i prestiżowo", a koprodukcja ma duże znaczenie wizerunkowe.
"Ponadczasowy i ogólnoludzki charakter dzieła "Wojna i pokój" oraz zaangażowanie producentów światowego formatu jest gwarantem, iż serial telewizyjny zrealizowany na kanwie tej powieści zdobędzie widzów na całym świecie. Dzięki uniwersalnej tematyce mamy okazję wspólnie z Telewizją Polsat znaleźć się w kręgu najistotniejszych i najpoważniejszych europejskich realizacji filmowych, a w przyszłości także światowych. Naszą ambicją jest zmierzenie się z wielkimi uniwersalnymi tematami. W przyszłości - dzięki obecności w takich przedsięwzięciach jak "Jan Paweł II" czy też "Wojna i pokój" - mamy realną szansę na realizację projektów o tematyce związanej z Polską, jej historią, naszą literaturą i naszymi wielkimi, historycznymi postaciami". - mówią Sławomir Jóźwik i Krzysztof Grabowski, polscy koproducenci serialu "Wojna i pokój".
Do współpracy przy tym prestiżowym projekcie zaproszono doświadczonych twórców filmowych z całej Europy. "Wojnę i pokój" wyreżyserował Robert Dornhelm (nominowany do Emmy za "Dziesięć przykazań"). Muzykę do tego serialu skomponował polski laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek. Podobnie międzynarodowa była obsada aktorska, w której także znaleźli się Polacy. W postać Nataszy Rostowej wcieliła się francuska aktorka Clémence Poésy (znana z filmu - "Harry Potter i Czara Ognia"), Niemiec Alexander Beyer ("Good bye, Lenin") gra hrabiego Pierre’a Bezuchowa, Włoch Alessio Boni ("Turysta") - księcia Andrzeja Bołkońskiego, a jego serialowego ojca - Malcolm McDowell obok wielu innych, znakomitych aktorów europejskich.
Powieść Tołstoja to jedno z największych arcydzieł literatury światowej i opisuje jeden z najważniejszych momentów w historii Rosji - czasy Napoleona Bonaparte, który zajął Moskwę, ale został pokonany. W swojej epopei Lew Tołstoj opisuje życie kilku arystokratycznych rodzin na przestrzeni dekady: 1805-15. Oglądamy bogaty obraz życia Rosjan za czasów panowania cara Aleksandra I: wielkie bitwy i oficerskie hulanki, pojedynki i polowania, wystawne bale i codzienne życie ludzi należących do elity; narodziny i śmierć, miłość i zdradę, intrygi i pasję, szczęście i nieszczęście. Rozgrywający się na burzliwym tle wojen napoleońskich romans hrabianki Nataszy Rostowej i księcia Andrzeja Bołkońskiego jest jedną z najpiękniejszych historii miłosnych wszech czasów.
Opowieść rozpoczyna się w roku 1805, kiedy to cesarz Francji Napoleon Bonaparte zdecydował się poprowadzić swoje wojska na Wschód Europy. Wieść o zbliżającym się froncie dociera na salony Moskwy, ale nie zaprząta zbytnio umysłów mieszkańców Rosji. U Rostowów trwają przygotowania do imienin hrabiny matki (Hannelore Elsner) i jej uroczej córki, Nataszy (Clémence Poésy). Podczas balu Natasza po raz pierwszy spotyka księcia Andrzeja Bołkońskiego (Alessio Boni) - charyzmatycznego adiutanta generała Kutuzowa (Vladimir Ilyin), naczelnego wodza armii carskiej.
Tego dnia powraca też z Paryża ich najlepszy przyjaciel, Pierre Bezuchow (Alexander Beyer) - syn z nieprawego łoża jednego z największych rosyjskich posiadaczy ziemskich. O spadek po tym możnowładcy zabiega także książę Wasilij Kuragin (Toni Bertorelli) - ojciec pięknej Hélène (Violante Placido) i cynicznego Anatola (Ken Duken). Książę Andrzej musi wkrótce powrócić do służby i pozostawia swoją brzemienną żonę pod opieką ojca (Malcolm McDowell) i siostry Marii (Valentina Cervi). Do oddziału huzarów wstępuje też brat Nataszy, Mikołaj (Dmitri Isayev). Rosja w sojuszu z Austrią usiłuje powstrzymać wojska francuskie pod Austerlitz, ale geniusz Napoleona zwycięża...