Netflix: Seriale
Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 702
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Serialowe ekranizacje książek. Które produkcje zdobywają serca widzów?

Adaptacje książek to grząski temat, ale niektóre z tych produkcji są wyjątkowo udane. Poprzez serialową formę trafiają do całkowicie nowych odbiorców i zapewniają stały napływ nowych widzów. Które produkcje z ostatnich lat szczególnie przykuwały naszą uwagę i do których warto wrócić?


Netflix ma na swoim koncie kilka dobrych, a nawet bardzo udanych produkcji, choć niektóre zdobyły popularność dzięki kontrowersji. Na liście zebraliśmy kilka tytułów, które są warte uwagi - dobrze się je ogląda, a także zachęcają do sięgnięcia po materiał źródłowy. 

"Gambit królowej" (2020)

Serial powstał na podstawie powieści Waltera Tevisa o tym samym tytule. Historia skupia się na młodej i bardzo utalentowanej Beth Harmon. Początki jej życia były bardzo burzliwe, jednak w trakcie tego trudnego czasu odnalazła w sobie miłość do pewnej gry: szachów. Widzowie obserwują, jak krok po kroku wspina się po szczeblach kariery szachistki, ścierając się z coraz trudniejszymi przeciwnikami. Ta opowieść jest pełna wzlotów i upadków, ale dzięki temu bardzo prawdziwa. Produkcja jest starannie wykonanym zapisem życia utalentowanej i bardzo zagubionej młodej kobiety. 

Reklama

"Lupin" (2021)

Nie jest to bezpośrednia adaptacja powieści, jednak mocno inspirowana opowieść. Assane Diop od lat jest napędzany myślą o zemście na zamożnej rodzinie, która przyczyniła się do ogromnej niesprawiedliwości, która spotkała jego ojca. Jego plan jest zbudowany na podstawie przygód wyjątkowego złodzieja gentlemana - Arsene'a Lupina, bohatera cyklu powieści. Obecnie serial składa się z 3 sezonów, a ich fabuła wciąż bywa zaskakująca. 

"Bridgertonowie" (2020)

Tę produkcję można trochę określić jako gulity pleasure. Jest inspirowana cyklem powieści Julii Quinn i umiejscowiony w XVIII-wiecznej Anglii. Wydawałoby się, że głównym motywem jest plotka i jej moc sprawcza. Ale nie jest to do końca prawda. Jak w każdej grupie obracającej się blisko królewskiego dworu jest też mnóstwo intryg, skandali, a przede wszystkim skrywanych uczuć, które rozpalają nie tylko bohaterów, ale również widzów. Najnowszy, trzeci sezon ma zadebiutować w maju 2024 i fani nie mogą się doczekać rozwinięcia romansu Penelope, a także rozwiązania wątku młodej kobiety wywodzącej się z arystokracji, która niebezpiecznie zbliża się do grupy emancypacyjnej. 

"Żmijowisko" (2019)

Grupa znajomych ze studiów wybiera się na wspólny urlop do małej miejscowości, by nieco odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku. Zamierzają odpocząć na letnisku "Żmijowisko", jednak sprawy przybierają niepokojący obrót, gdy córka jednej z par znika. Rok później ojciec powraca w to samo miejsce, by podjąć kolejną próbę odzyskania córki. W trakcie tej opowieści odkrywamy coraz więcej tajemnic, które związane są z tą niepozorną miejscowością. Finał serialu jest emocjonujący i zaskakujący, a całość powstała na podstawie powieści o tym samym tytule, napisanej przez Wojciecha Chmielarza. 

"Altered Carbon" (2018)

Powieść Richarda Morgana "Modyfikowany węgiel" jest osadzona w dalekiej przyszłości, w czasie gdy ludzie nauczyli się tworzyć cyfrową wersję ludzkiej świadomości. Na tym samym motywie skupia się Netfliksowy serial "Altered Carbon". W tej historii Takeshi zostaje przywrócony do życia, by rozwiązać pewną bardzo skomplikowaną sprawę. Jest zaangażowany w odnalezienie zabójcy bogacza, Laurensa Bancrofta, a jego zleceniodawcą jest... sam Laurens Bancroft. 

"Trzynaście powodów" (2017)

W 2007 roku powstała powieść Jaya Ashera, która poruszała trudne tematy dorastania i samotności. Centralnymi postaci są Hannah i Clay. Dziewczyna popełniła samobójstwo, jednak zostawiła po sobie kilkanaście nagrań, które wyjaśniały, co popchnęło ją do podjęcia takiej decyzji. Clay odsłuchuje historii dziewczyny i dociera do niego smutna prawda, że przeszłości nie da się zmienić. Po premierze serialu wybuchły kontrowersje i zastanawiano się, czy na podstawie takich historii powinny powstawać seriale. Niezależnie jaka jest opinia większość, jest to serial godny uwagi. 

"Wiedźmin" (2019)

Pomimo podzielonych opinii związanych z produkcją tego serialu, nie da się zaprzeczyć, że osiągnął pewien sukces. "Wiedźmin" trafił do szerokiej publiki i poniósł powieści Andrzej Sapkowskiego daleko w świat. Geralt zawsze starał się być neutralny, jednak prawdziwa neutralność nie istnieje, wplątuje się w miłosną historię z czarodziejką Yennefer, a także odnajduje swoje Dziecko Niespodziankę. Dziecko jest księżniczką z Cintry i od tego momentu wiedźmina i Ciri łączy magiczna więź, która sprawia, że już na zawsze będą nierozłączni. Tu historia mogłaby się zakończyć, jednak w tym świecie nie ma łatwych opowieści, a mało która ma baśniowe zakończenie. 

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy