"Ludzie i bogowie": To będzie największy hit TVP?
Już 13 września widzów TVP czeka hucznie zapowiadana premiera "Ludzi i bogów", serialu- wielkiej dumy Jacka Kurskiego. O czym opowie? Sprawdźcie!
"Idzie nowość - fantastyczny serial historyczny: "Ludzie i bogowie" - czegoś takiego jeszcze w polskim kinie nie było. Nie tylko od strony dylematów moralnych, ale też pokazania, jak człowiek dźwiga ciężar tego, co zrobił. Najciekawsza będzie nowa formuła techniczna, technologiczna i wizualna - takiego serialu, tak nowocześnie zrobionego jeszcze nie było - zapewniał podczas prezentacji jesiennej oferty Jacek Kurski, prezes TVP.
"Właśnie tak Telewizja Polska rozumie swoja misję, żeby być z Polakami w najważniejszych chwilach, towarzyszyć im w najważniejszych emocjach, w tym wszystkim co odwołuje się do budowania i umacniania narodowej wspólnoty w naszym społeczeństwie" - mówił Kurski o serialach historycznych TVP.
Czy serial faktycznie ma szansę na zostanie jesiennym hitem TVP? To okaże się już 13 września o 20:15.
"Ludzie i bogowie", serial w reżyserii Bodo Koxa, to opowieść o ludziach, którym historia kazała zmierzyć się z ciężarem podejmowania decyzji o życiu i śmierci innego człowieka. Serial ukazuje działania oddziału o kryptonimie "Pazur" działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej AK.
Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie "Wapiennik", który powstał w 1941 r., a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych.
Wydarzenia, o których mowa w serialu, zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami bojowymi, o których głośno było w okupowanej Warszawie.
Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: Leszek Zaręba, ps. "Onyks" (Jacek Knap) i Tadeusz Korzeniewski ps. "Dager" (Dawid Dziarkowski). Pierwszy z nich jest sumienny, opanowany, a w akcjach wykazuje się stuprocentową precyzją i skutecznością. Z każdym dniem jednak, ma coraz więcej wątpliwości dotyczących moralnego wymiaru swoich czynów.
U drugiego, wręcz przeciwnie, okupacyjna rzeczywistość budzi coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach.
W serialu występują także m.in: Maja Rybicka, Anna Mrozowska, Marianna Zydek, Anna Karczmarczyk, Edyta Olszówka, Dorota Landowska, Aleksandra Justa, Maciej Kosmala, Maciej Maciejewski, Piotr Bondyra czy Jakub Kamieński.
Twórcy serialu pokazują ludzi wykonujących funkcję katów, ich postawy i wybory moralne, konsekwencje tego rodzaju aktywności odkładające się na ich psychice.
"To mnie właśnie ekscytuje i interesuje. Psychologia tych bohaterów, psychika, wiara i brak wiary. Zwątpienie i siła, którą jednak mieli by wychodzić z domu, prowadzić 'normalne życie' nie mając pewności czy do tego domu wrócą, a 'po godzinach' wymierzać sprawiedliwość wrogom i zdrajcom" - mówi reżyser serialu Bodo Kox.