„Kruk. Szepty słychać po zmroku”: Serialowy thriller wiosną w Canal+
Nowy serial produkcji Canal+ "Kruk. Szepty słychać po zmroku" zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna. Za produkcję odpowiedzialni są najlepsi polscy twórcy i producenci m.in.: Maciej Pieprzyca ("Jestem mordercą"), Jakub Korolczuk ("Życie po życiu") oraz studio Opus TV. Serialowy thriller zadebiutuje wiosną 2018r.
Na Podlasiu dochodzi do porwania nastoletniego chłopca. Adam Kruk, inspektor łódzkiego wydziału kryminalnego zostaje w tym samym czasie oddelegowany do Białegostoku. Po latach wraca do miasta, w którym dorastał, gdzie będzie musiał się zmierzyć nie tylko ze sprawą porwanego chłopca, ale także z mroczną stroną swojej przeszłości.
Za reżyserię serialu odpowiada Maciej Pieprzyca, którego filmy zdobywają nagrody na międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych. Jedno z pierwszych wyróżnień trafiło do rąk reżysera za film "Drzazgi" z Antonim Pawlickim w roli głównej - otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008. Kolejne produkcje twórcy również odbijały się szerokim echem w środowisku filmowym. Ryzykowne i podejmujące trudną tematykę "Chce się żyć" okazało się jednym z najgłośniejszych tytułów polskiego kina ostatnich lat. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2013 film otrzymał Srebrne Lwy, a także dwie nagrody publiczności. Jego ostatni film, thriller "Jestem mordercą", miał swoją premierę w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie jury uhonorowało go Srebrnymi Lwami oraz nagrodą za najlepszy scenariusz.
Pomysłodawcą i twórcą scenariusza serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" jest Jakub Korolczuk. Scenarzysta ma już na swoim koncie międzynarodowe sukcesy - spod jego pióra wyszła koncepcja na thriller "Życie po życiu" z Christiną Ricci i Liamem Neesonem w obsadzie. Historia Adama Kruka, policjanta z nierozliczoną przeszłością, to wyjątkowi, charakterystyczni bohaterów, którzy tworzą tajemniczy klimat i na długo pozostaną w pamięci widzów.
- Nie wierzę w historie, które stawiają na akcję, ale nie mają silnych postaci. Dobre seriale nie zawsze się spieszą, one pozwalają przeżywać bohaterom ich emocje - komentuje Korolczuk.
Za produkcję wykonawczą dla CANAL+ jest natomiast odpowiedzialne Opus TV (Piotr Dzięcioł i Łukasz Dzięcioł). Piotr Dzięcioł od lat konsekwentnie wspiera oraz promuje polskie kino reżyserskie. W 2002 roku pod jego czujnym okiem powstał "Edi", który zdobył trzy nagrody na festiwalu w Berlinie i został roku polskim kandydatem do Oscara®. Największy sukces odniosła wyprodukowana przez niego w 2013 roku "Ida", którą doceniono m.in. Oscarem® i Nagrodą Brytyjskiej Akademii Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W dorobku Piotra Dzięcioła znajdziemy również filmy takie jak: "Obywatel", "Kongres" czy "Wyspa skazańców". Filmografia Łukasza Dzięcioła, członka Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), obejmuje ponad 20 produkcji, w tym między innymi: "Kamper", "Wymyk", "Obietnica", "Chłopiec na galopującym koniu", "Moja krew", "Cudowne lato", "Wspomnienie lata", "Zwierzęta", "Listopad", "Pomiędzy słowami".
Siłą serialu jest też mocna obsada. W roli tytułowego Kruka wystąpi Michał Żurawski ("Dzikie róże", "Jestem mordercą"). Obok niego zobaczymy również Cezarego Łukaszewicza ("Belfer"), Katarzynę Wajdę ("Jesteś bogiem"), Andrzeja Zaborskiego ("Róża"), Annę Nehrebecką ("Chce się żyć"), Marcina Bosaka ("W ciemności") oraz Jerzego Schejbala ("Yuma"). Za muzykę odpowiada natomiast jeden z najzdolniejszych polskich twórców muzyki filmowej - Bartosz Chajdecki. Skomponował ścieżki dźwiękowe do filmów takich jak: "Jestem mordercą", "Bogowie", "Chce się żyć" czy "Najlepszy".