10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o bystrej pani detektyw z powieści Agathy Christie
Marple to powszechnie znane nazwisko na Wyspach, ale bohaterka powieści Agathy Christie nie jest przeciętną postacią. Panna Jane Marple podejmuje się wyjaśnienia różnych spraw kryminalnych - prowadzi śledztwa w sprawie morderstw, zaginięć i nie tylko. Nowy sezon przygód błyskotliwej pani detektyw od 1 maja na kanale Epic Drama.
W 2. sezonie serialu Panna Marple rozwiązuje kolejne zawiłe zagadki kryminalne i pojawia się wszędzie, gdzie trzeba dotrzeć do prawdy. Podczas podróży po kraju trafia do uroczych wiosek, które tylko z pozoru są idylliczne. Bada sprawę samobójstwa spowodowanego przez pełne nienawiści listy; próbuje dowiedzieć się, dlaczego w pięknej, nadmorskiej posiadłości dzieją się dziwne, niewytłumaczalne zjawiska, które spędzają sen z powiek nowej właścicielce.
Panna Marple włącza się też w rozwiązywanie zagadki śmierci i zaginięcia dwóch pań z domu spokojnej starości. Nie przechodzi obojętnie również obok tajemniczego morderstwa, które wyszło na jaw w trakcie seansu wywoływania duchów.
W tytułową rolę wciela się legendarna Geraldine McEwan, a w nowym sezonie wspierają ją inni wielcy aktorzy, tacy jak Timothy Dalton ("Licencja na zabijanie"), Carey Mulligan ("Obiecująca. Młoda. Kobieta") czy Greta Scacchi ("Jefferson w Paryżu").
A co warto wiedzieć o Pannie Marple przed obejrzeniem serii? Zebraliśmy dla was kilka faktów.
1. Panna Marple była luźno wzorowana na babci Agathy Christie i jej przyjaciółkach. Zdaje się, że lubiły plotkować.
2. Panna Marple po raz pierwszy pojawiła się w sześciu krótkich historiach z lat 1927-1928. Pierwsza powieść z jej udziałem to Morderstwo na plebanii z 1930 roku. Ostatecznie ukazało się 11 powieści o przygodach starszej pani detektyw. Ostatnia, Uśpione morderstwo, na której oparty jest jeden z odcinków 2. sezonu serialu, została wydana w 1975 roku, już po śmierci pisarki. Wbrew powszechnemu przekonaniu, panna Marple nie umiera w tej książce.
3. W książkach i filmach panna Marple wiodła samotne życie, ale niejednokrotnie wspominała, że w przeszłości miała partnera.
4. Agatha Christie opisała swoją bohaterkę jako smukłą, atrakcyjną starszą panią z szelmowskim błyskiem w oku. Do jej ulubionych zajęć należało ogrodnictwo, robienie na drutach i oczywiście plotkowanie.
5. Zwłaszcza to ostatnie pomogło jej lepiej zrozumieć naturę ludzką i skłonność do czynienia zła. Dzięki plotkowaniu i wtrącaniu się w nieswoje sprawy mogła obserwować zachowania sąsiadów i ich sposoby radzenia sobie z problemami.
6. Marple mieszka w fikcyjnej wiosce w południowej Anglii - w St. Mary Mead. Pomimo kilku wyjątków, wszystkie jej historie rozgrywają się w bardzo podobnych małych miasteczkach. Starsza pani lubi podróżować i odwiedzać przyjaciół. Przypadkowo zawsze natyka się na miejsce zbrodni.
7. Marple została prywatnym detektywem pomimo braku wykształcenia w dziedzinie prawa czy kryminologii.
8. W kilku opowiadaniach pojawia się jej siostrzeniec, Raymond West, który pracuje jako pisarz. Młody człowiek uwielbia swoją ciotkę, ale uważa, że jest oderwana od rzeczywistości, dlatego nigdy jej nie docenia.
9. Inną powracającą postacią w opowiadaniach jest Sir Henry Clithering, emerytowany detektyw Scotland Yardu. Bardzo szanuje pracę panny Marple jako śledczego i zawsze namawia detektywów prowadzących sprawy, by słuchali jej opinii. Jednak większość z nich widzi w niej tylko wścibską staruszkę.
10. Agatha Christie nigdy nie chciała, by panna Marple stała się rywalką innego z jej najsłynniejszych detektywów, Herkulesa Poirota. Tym bardziej nie planowała go nią zastąpić. W swojej autobiografii napisała: "z pewnością w tamtym czasie nie miałam zamiaru kontynuować jej kariery do końca mojego życia".
Zapewne panna Marple i jej skomplikowane zagadki kryminalne pozostaną z nami na zawsze. Genialna Geraldine McEwan w roli tytułowej raz po raz udowadnia, że nie należy nikogo lekceważyć, nawet plotkarzy.
Premiera nowego sezonu serialu "Panna Marple" już 1 maja o 21:30 na kanale Epic Drama. Kolejne odcinki w każdą sobotę o tej samej porze.