"The Office PL 2": Światowy hit przeniesiony w polskie realia. Udana karykatura? [recenzja]
"The Office PL" to remake brytyjskiego hitu o tym samym tytule. Serial mockumentalny został przeniesiony w polskie realia. Akcja rozgrywa się w biurze siedleckiej firmy produkującej wodę mineralną "Kropliczanka". Głównym bohaterem jest ekscentryczny Michał Holtz (Piotr Polak), który stoi na czele firmy, a towarzyszą mu poszczególni pracownicy. 4 listopada debiutuje drugi sezon polskiej wersji. Jak wypada?
Co prawda, brytyjska wersja serialu "The Office" nie zdobyła aż tak wielkiego rozgłosu na świecie. Widownia pokochała dopiero amerykański remake ze Stevem Carellem jako Michaelem Scottem w roli głównej. Serial zdobył na tyle dużą sympatię widzów, że większość z nich jest sceptycznie nastawiona do jakichkolwiek prób odtworzenia hitu ze Stanów Zjednoczonych. Podobnie było w przypadku premiery polskiej wersji.
Osobiście, także podchodziłam z powątpiewaniem do pierwszego sezonu "The Office PL". Z tyłu głowy miałam wspomnienie początków amerykańskiego "Biura", które kompletnie mi się nie podobały. Wówczas warto było przeczekać kilka odcinków, by całkowicie pokochać ponadczasową ironię, płynącą z serialu.
"The Office PL" został całkiem zgrabnie przeniesiony w polskie realia. W serialu słyszymy żarty, które zrozumieją tylko Polacy. Są one zazwyczaj związane z ikonicznymi postaciami, stereotypami, czy tradycjami. Dzięki temu serial nie jest kalką brytyjskiej, czy amerykańskiej wersji, a produkcją wyróżniającą się na tle innych rodzimych, w których prawdopodobnie nie usłyszymy żartu z papieża, czy dyskusji na temat Smoleńska.
Warto zwrócić także uwagę na fakt, że bohaterowie nie są idealnie przeniesieni ze wspomnianych dwóch wersji. Co prawda, nadal mamy Michała Holtza, którego trudno nie porównywać z Michaelem Scottem, lecz pozostałe postaci są jedyne w swoim rodzaju, z drobnymi cechami, które mogą sugerować, jakimi bohaterami zostali zainspirowani.
W drugim sezonie główny wątek skupia się wokół Patrycji i Michała. Tym razem zmierzą się w pojedynku o stanowisko w zarządzie spółki, do której należy "Kropliczanka". W tej rywalizacji będą towarzyszyć im nowi pracownicy, a wśród nich przebojowa Marzena (w tej roli Daria Widawska) oraz stażysta (Rafał Kowalski).
Zamysłem oryginału jest wyśmiewanie braku wiedzy na powszechne i ważne tematy, a także pokazanie problemu takich zjawisk jak seksizm, homofobia, czy rasizm. Nie inaczej jest w przypadku polskiej wersji. Już od pierwszego sezonu kładzie się mocny nacisk na przedstawienie i przerysowanie wspomnianych zagadnień, a w drugim sezonie jest to wyróżnione jeszcze mocniej. Dodatkowo, pojawia się wątek niepełnosprawności, który nadal w Polsce jest ogromnym tabu.
Żarty o seksie i seksualności są coraz odważniejsze. Jeden z odcinków jest poświęcony porno. Gdy okazuje się, że Sebastian (Jan Sobolewski) ogląda w pracy filmy dla dorosłych, wychodzi na jaw kto z biura ma jakie podejście do tego tematu, a niektóre wypowiedzi wywołują ogromną falę zażenowania.
W drugim sezonie "The Office PL" zaszły zmiany jeśli chodzi o obsadę. Nie zobaczymy już Mikołaja Matczaka, który wcielał się w postać Franka. Na jego miejsca do biura przychodzi Adam, grany przez Rafała Kowalskiego. Niestety, ta zmiana nie wypada zbyt dobrze. Postać Rafała Kowalskiego nie jest tak charyzmatyczna, wątki z jego udziałem nie są zbyt angażujące, a o samym bohaterze momentami się zupełnie zapomina.
Z kolei, ogromną zmianą na plus jest włączenie Darii Widawskiej do obsady. Jej bohaterka po zatrudnieniu w biurze, jest zamieszana w małą intrygę miłosną. Wątek ten co prawda, nie jest jednym z głównych, ale bardzo ekscytuje i sprawia, że chce się czekać na jego rozwinięcie.
Wyraźną różnicą między pierwszym, a drugim sezonem jest większa naturalność w grze aktorów. Widać, że wyciągnięto wnioski po pierwszym sezonie i aktorzy swobodniej bawią się rolą.
Niewątpliwym atutem "The Office PL" są nawiązania do popularnych polskich programów i seriali z ostatnich kilku lat, a także do ikonicznych postaci. Ten zabieg sprawia, że kreuje się jeszcze bardziej wyraźny klimat polskich realiów.
Drugi sezon odważniej krytykuje i wyśmiewa polskie stereotypy. Niektóre żarty sprawiają, że przechodzą nas ogromne ciarki żenady, lecz taki jest zamysł formatu. Myślę, że po poprawnym pierwszym sezonie, twórcy wyciągnęli wnioski i przekraczają kolejne granice, by ukazać karykaturę naszego społeczeństwa. Prawdopodobnie serial nie przypadnie do gustu każdemu, a najwięksi fani amerykańskiej wersji mogą być rozczarowani, lecz warto dać szansę produkcji, która ma spory potencjał na dobre rozwinięcie.
Premierowe odcinki serialu będzie można oglądać od 4 listopada w serwisie Canal+ online. Dwa tygodnie później (18 listopada) "The Office PL" zadebiutuje w Canal+ Premium.