AMC: Seriale
Ocena
serialu
9
Super
Ocen: 16
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Fani klasyka o wampirach byli zaskoczeni! Największe różnice między powieścią a serialem

Serial AMC+ "Wywiad z wampirem" oparty jest na powieści o tym samym tytule autorstwa Anne Rice. Fanom książek z pewnością nie umknęło kilka zmian w fabule, na jakie zdecydowali się twórcy produkcji. Jakie różnice można zauważyć między serią a literackim pierwowzorem?

Powieść "Wywiad z wampirem" była debiutem powieściowym Anne Rice i okazała się bestsellerem. Wydana w 1976 roku książka przyniosła autorce sławę i zapoczątkowała serię nazywaną "Kroniką wampirów". Jej głównymi bohaterami są m.in.: Lestat de Lioncourt, Louis de Pointe du Lac, Armand, Claudia czy królowa krwiopijców - Akasha.

Uznawany za najlepszą część cyklu "Wywiad z wampirem" doczekał się w 1994 roku filmowej ekranizacji w reżyserii Neila Jordana. W postać Lestata wcielił się wtedy Tom Cruise, natomiast Louisa zagrał Brad Pitt

Na podstawie kultowej już książki powstał także serial; pierwszy sezon serialu został wspaniale przyjęty przez widzów i krytyków. Od 20 czerwca możemy oglądać drugą odsłonę serii. Na tegorocznym Comic-Conie w San Diego publiczność mogła zobaczyć zapowiedź kolejnego sezonu. Trzecia odsłona serii bazować będzie na kolejnej książce z "Kroniki wampirów", zatytułowanej "Wampir Lestat".

Reklama

"Wywiad z wampirem": różnice między serialem a powieścią

Relacja między Lestatem a Louisem

Powieść Anne Rice z 1976 roku sugerowała uczucie między Lestatem de Lioncourt i  Louisem, mimo że głównymi uczuciami Louisa wobec Lestata były niechęć, frustracja i litość. Podteksty w powieści nawiązywały do bogatej tradycji wampirycznej fikcji, jednak możliwość głębszego, dosłownego związku między bohaterami nie została wyrażona wprost. 

Serial AMC+ sprawia, że skomplikowana relacja miłości i nienawiści Louisa i Lestata w pierwszej książce jest wyraźnie romantyczna.

Wplatanie treści z kolejnych powieści

Serial jest w dużej mierze adaptacją "Wywiadu z wampirem", ale pod wieloma względami stanowi także jego kontynuację. Serial ukazuje większość wydarzeń z powieści Anne Rice jako kanon, jednocześnie znacznie upiększając je dodatkowymi szczegółami i opóźniając rozwiązanie historii. 

Wiek Claudii

Claudia miała zaledwie pięć lat, gdy została przemieniona w książce. Serialowa bohaterka została wampirem w wieku 14 lat. 

Umieszczenie w serialu starszej Claudii pozwoliło na poruszenie wielu nowych problemów. Twórcom z pewnością trudno byłoby odnaleźć dziecięcą aktorkę, która zagrałaby tak młodą postać i poradziła sobie z zawartymi w scenariuszu tematami.

Znaczenie Daniela Molloya

Chociaż jedynymi dwiema postaciami występującymi w powieści "Wywiad z wampirem" byli Louis i mężczyzna przeprowadzający z nim wywiad, monolog Louisa zajął większość powieści. W związku z tym opowieść snuta przez Louisa dokładnie zobrazowała Lestata, Claudię i Armanda. Rola dziennikarza sprowadzała się głównie do zadawania pytań i naciskania przycisku na magnetofonie. Dopiero w trzeciej powieści serii czytelnicy poznali jego imię.

Daniel Molloy i Louis w serialu wchodzą w interakcje znacznie częściej. Dziennikarz ma w sobie także więcej powagi; jest starszy, mądrzejszy. W serialu Daniel jest łącznikiem między współczesnością a historią z okresu dziwacznej historii Louisa.

Zobacz też: Australijski serial Netfliksa nowym "Yellowstone"? Widzę Annę Torv i to kupuję

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Wywiad z wampirem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy