Najlepsze seriale fantasy, które musisz obejrzeć! A może znasz je wszystkie?

Oto 10 najlepszych seriali fantasy, które musisz obejrzeć! Ostatnie lata obfitowały w wiele naprawdę dobrych produkcji, obok których nie można przejść obojętnie. Lista sięga również do nieco starszych produkcji, które warto sobie przypomnieć.

"Gra o tron" (2011) i "Ród smoka" (2022)

"Gra o tron" od lat jest niekwestionowanym królem wszelkich rankingów, a przede wszystkim tych, które zbierają tytuły z gatunku fantasy. Przez wiele lat serial był na ustach wszystkich, choć ostatni sezon nieco popsuł odbiór produkcji jako całości. Na szczęście honor świata ratuje "Ród smoka", który jest prequelem opowieści z Westeros. 

Seriale skupiają się na największych rodach Westeros, które toczą ciągłą walkę o wpływy.  Sukces można osiągnąć tylko spiskiem, zdradą lub zbrodnią — nie ma miejsca na uczciwą grę. 

Reklama

"Arcane" (2021)

Akcja dziewięcioodcinkowego serialu rozgrywa się w mieście Piltover, położonym w krainie Runeterry. Siostry Vi i Jinx wraz z towarzyszami muszą stawić czoła wyzwaniom, które niesie ze sobą zagrażająca mieszkańcom Piltover wojna domowa. Jednak drogi rodzeństwa muszą się rozejść, a ich wrogowie stają się coraz silniejsi. Jaki finał będzie miała ich historia?  

Produkcja powstała na podstawie powszechnie znanej gry "League of Legends". "Arcane" pokazuje genezę jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci - JInx. 

"Sandman" (2022)

Serial powstał na podstawie komiksu Neila Gaimana i skupia się na postaci Morfeusza, Króla Snów. Dawno temu został uwięziony i okradziony ze swoich artefaktów, przez co zaczął tracić swoją moc. Postanawia wyruszyć w podróż pomiędzy światami, naprawiając swoje błędy, odwiedzając przyjaciół i wrogów. 

"Dobry Omen" (2019)

Nadchodzi wojna pomiędzy piekłem a niebem i aby jej zapobiec, trzeba zająć się małym antychrystem - synem szatana, aby zbytnio nie nabroił i wyrósł na w miarę normalnego chłopca. Zadania podejmują się anioł Azirafal i demon Crowley, jednak plan nie miał szans powodzenia od samego początku. Dlaczego? Pomylili dziecko. Teraz muszą odnaleźć antychrysta, zanim odkryje swoje moce i sprowadzi na świat armagedon. 

Serial powstał na podstawie powieści stworzonej przy współpracy Neila Gaimana i Terry’ego Pratchetta. 

"Cień i Kość "(2021)

"Cień i kość" to serial powstały na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Leigh Bardugo, wchodzącej w skład cyklu "Grisza". Świat, w którym żyje Alina Starkov jest rozdarty wojną. Dziewczyna to szeregowa żołnierka, która odkrywa w sobie moc, która może być kluczem do uratowania jej kraju.  

"Rozczarowani" (2018)

Kolejna animacja w naszym zestawieniu, ale całkowicie odmienna od mrocznej opowieści "Arcane". "Rozczarowani" to humorystyczna opowieść o przygodach księżniczki Bean, której problemy krążą wokół tego, co wypić, gdzie przegrać w karty oraz uniknąć ślubu z księciem, którego wybrał jej ojciec. Przypadkowo spotyka Elfo - niezbyt inteligentnego elfa, który podkochuje się w głównej bohaterce. Drugim towarzyszem Bean Jest Lucy — podstępny demon, który wielokrotnie zachęca ją do ro robienia nierozważnych i niebezpiecznych rzeczy. To wesołe trio przeżywa przygody w świecie pełnym magii, czarownic, mitycznych stworów, a także miłości, przyjaźni i zdrad. 

"Lucyfer" (2016)

Lucyfer, Władca Piekieł jest znudzony swoją dotychczasową pracą i postanawia przenieść się do Los Angeles, gdzie kupuje ekskluzywny klub nocny. Jednak to dla niego zdecydowanie zbyt mało emocji i gdy tylko poznaje detektyw Decker pracującą w wydziale zabójstw, nie odstępuje jej na krok. Kobieta nie jest zbytnio zadowolona z tego układu, ale z czasem diabeł okazuje się być całkiem przydatny i stają się partnerami w prowadzonych śledztwach.  

Serial świetnie łączy wątki kryminalne i fantasy, niejednokrotnie odwołując się do wierzeń z różnych zakątków świata i przeplata motywy romansu, zemsty, zbrodni i komedii. 

"Stranger Things" (2016)

Serial, którego praktycznie nikomu już nie trzeba przedstawiać. Grupa dzieciaków zafascynowanych grą w papierowe RPG, przypadkowo trafia na dziwną dziewczynkę, która nie ma imienia, posługuje się nadprzyrodzonymi mocami i skrywa mroczną tajemnicę. W tym samym czasie znika jeden z ich przyjaciół — Will. Rozpoczynają się poszukiwania, a wraz z nimi na jaw zaczynają wychodzić mroczne tajemnice Hawkins. W kolejnych sezonach dzieciaki dorastają, a problemy, z jakimi się mierzą, są coraz poważniejsze, bo nie ukrywajmy, Łupieżca Umysłów i Vecna to nie przelewki. 

"Kaznodzieja" (2016)

Kolejna produkcja, która jest oparta na motywach z komiksu. "Kanodzieja" łączy w sobie wątki fantasy horroru i akcji, a skupia się na Jessem Custerze - kaznodziei, który wraz z byłą dziewczyną Tulip i wampirem Cassidym wyrusza w podróż, by odnaleźć samego Boga.  

Historia wymaga ogromnego dystansu nie tylko do dzieł kultury, ale również specyficznego poczucia humoru, ponieważ pojawiają się postacie historyczne i nie tylko, które wywołują kontrowersje, a twórcy nie hamowali się, dobierając bohaterów, którzy pojawiali się w kolejnych odcinkach. 

Produkcja nie obawia się pokazać brutalności, czy przewrotności ludzkiej natury. Wielokrotnie sięga również do kiczu i kontrowersji, co wychodzi serii tylko na dobre, a z sezonu na sezon dzieje się więcej i ciekawiej.  

"Awatar: Legenda Aanga" (2005) i nowa seria

Aang ma 11 lat i jest jedyną nadzieją świata. Jednak w niewyjaśnionych okolicznościach znika na sto lat. Po tym czasie odnajduje go pewne rodzeństwo, które stanie się jego najwierniejszymi przyjaciółmi i powiernikami. Pomogą mu zaprowadzić pokój na świecie, jednak cena tej wyprawy może być bardzo wysoka. Ich tropem wyrusza wygnany książę, który chce desperacko odzyskać swój honor. 

Wspaniała animacja, która doczekała się niechlubnej filmowej adaptacji. Jednak po wielu latach Netflix postanowił wrócić do materiału źródłowego i na nowo pokazać uwielbianą historię w formie aktorskiego serialu, który zadebiutuje na platformie 22 lutego.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Netflix: Seriale | Max: Seriale | Prime Video
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama