To z nią Zbigniew Cybulski spędził ostatnią noc przed śmiercią. Tragiczny finał
Zbigniew Cybulski był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Chociaż w chwili śmierci miał zaledwie 39 lat, to zostawił po sobie spory aktorski dorobek. Sporo mówi się także o jego życiu uczuciowym, które było wyjątkowo bujne — romansował nawet wtedy, gdy był żonaty.
Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 roku koło Stanisławowa. W 1953 roku ukończył z wyróżnieniem krakowską Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową. Później przeniósł się do Sopotu i zaczął występować w gdańskim Teatrze Wybrzeże. Rok później wspólnie z aktorem Bogumiłem Kobielą założył legendarny studencki teatrzyk "Bim-Bom", a potem przeniósł się do warszawskiego Teatru Ateneum.
Filmem, który przyniósł mu sławę i popularność, nie tylko w Polsce, był "Popiół i diament". Wajda miał wątpliwości, by angażować Cybulskiego.
"Nie wyglądał jak chłopcy z powieści Andrzejewskiego. Na ekranie okazał się jednak tak żywy, pełen werwy, że widzowie od razu utożsamili się z graną przez niego postacią. I tak nie ideologia wygrała, ale Zbyszek" - wspominał Wajda po latach.
Dzięki Bogusławowi Kobieli poznał Elżbietę Chwalibóg, której później ślubował miłość i wierność. Cybulski i Chwalibóg szybko się sobie spodobali i razem z Kobielą tworzyli bardzo zgraną paczkę przyjaciół. Przez 1,5 roku mieszkali nawet razem w sopockim mieszkaniu. Co ciekawe, rodzice Elżbiety byli bardzo tolerancyjni i od razu zaakceptowali decyzję córki o mieszkaniu z dwoma mężczyznami.
Gdy zostali parą Chwalibóg i Cybulski przenieśli się do Gdańska, a ślub wzięli, gdy Elżbieta zaszła w ciążę. Ich ślub cywilny był świętem dla całej ówczesnej śmietanki towarzyskiej. Do Trójmiasta zjechały gwiazdy z całej Polski. Weselnicy bawili się na przyjęciu pary przez... trzy dni i jeszcze przez długie lata wspominali to wydarzenie.
Para doczekała się jednego wspólnego dziecka - Macieja. Żonie opowiadał o swoim życiu towarzyskim, a ich relację charakteryzowała wyjątkowa tolerancja i wyrozumiałość.
"Czasem mówił mi o swoich miłościach. Miał mnóstwo chwilowych narzeczonych, jak marynarz. Dziewczyny go uwielbiały" - wspominała Elżbieta Chwalibóg-Cybulska.
Życiorys Zbigniewa Cybulskiego nadaje się na materiał filmowy, choć nie był przykładnym mężem i ojcem. Fascynowały się nim nie tylko fanki, ale też takie gwiazdy jak Marlena Dietrich czy Edith Piaf. Dostawał tysiące listów, na randki chodził z kwiatami, a wybrankom cytował wiersze. Kim była jego ostatnia miłość?
Niedługo przed śmiercią Zbigniew Cybulski poznał Ewę Warwas z Wrocławia, która z zawodu była pielęgniarką, ale miała pewne artystyczne epizody. Kobieta nie chciała być "opcją" - pragnęła stabilizacji, dlatego rozmawiała z nim o przyszłości. Jednak Cybulski nie był gotowy na odważny krok, jakim był rozwód, a rodzina nawet nie chciała o tym słyszeć. Oficjalnie Ewa była przedstawiana jako przyjaciółka.
Ostatnią noc w życiu Zbigniew Cybulski spędził z Warwas. Spotkanie przedłużało się, godziny mijały, rozmowy nie kończyły się, a kolejne pociągi do Warszawy odjeżdżały.
8 stycznia 1967 roku Zbigniew Cybulski zmarł w dramatycznych okolicznościach. O 4:20 próbował wskoczyć do odjeżdżającego pociągu na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Przyczyną jego pośpiechu była próba sztuki "Tajemnica starego domu" Pancza Panczewa w Teatrze Telewizji, której premiera miała się odbyć 23 stycznia. Niestety jego noga zaklinowała się między stopniem i peronem. Pomimo szybkiej interwencji medycznej, nie udało się uratować aktora - zgon potwierdzono o 5:25. W chwili śmierci nie miał nawet 40 lat. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci było pęknięcie wątroby. Ewa Warwas zmarła wiele lat później, w 2010 roku.
Ceremonia pogrzebowa odbyła się 12 stycznia 1967 roku. Trumnę aktora odprowadziła na miejsce pochówku rodzina oraz najbliżsi, a także liczne grono wybitnych aktorów i reżyserów: Gustaw Holoubek, Aleksandra Śląska, Alina Janowska, Elżbieta Kępińska, Bogumił Kobiela, Jacek Fedorowicz, Daniel Olbrychski, Kalina Jędrusik, Lucyna Winnicka, Jerzy Kawalerowicz, Stanisław Lenartowicz oraz grupa wielbicieli. Zbigniew Cybulski został pochowany na cmentarzu w Katowicach w rodzinnym grobowcu.
Od 1969 przyznawana jest nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, którą otrzymują młodzi aktorzy "wyróżniający się wybitną indywidualnością". Jej pomysłodawczynią była krytyczka filmowa Wiesława Czapińska, a fundatorem początkowo był tygodnik "Ekran". Jako pierwszy nagrodę odebrał Daniel Olbrychski, późniejszymi laureatami byli m.in.: Marian Opania, Olgierd Łukaszewicz, Maja Komorowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Krystyna Janda i Marek Kondrat.