Tadeusz Pluciński był pierwszym mężczyzną, z którym Kalina Jędrusik zdradziła męża!

Tadeusz Pluciński, czyli niezapomniany minister Jaszuński z "Kariery Nikodema Dyzmy", miał 32 lata i... drugą żonę, gdy stracił głowę dla młodszej od niego o cztery lata Kaliny Jędrusik. Namiętność połączyła aktora z naczelną skandalistką PRL-u zaledwie kilka miesięcy po jej ślubie ze Stanisławem Dygatem. Pisarz wiedział o tym, że żona przyprawia mu rogi...

 Tadeusz Pluciński zakochał się w Kalinie Jędrusik (posłuchaj!) w 1958 roku podczas prób do "Opery za trzy grosze" w stołecznym Teatrze Współczesnym. O roli Mackie Majchra w słynnym przedstawieniu Konrada Swinarskiego aktor mówił później, że była jedną z najważniejszych w jego karierze...

"Mackie Majcher dał mi wszystko. Uznanie, popularność, świetne recenzje, kwiaty. Swinarski wspaniale tę rolę dla mnie obmyślił" - wspominał po latach w książce "Na wieki wieków amant".

Reklama

Oszalał na punkcie Kaliny!

Kalina Jędrusik grała w "Operze..." Polly - żonę Mackie Majchra. Była wtedy świeżo po ślubie ze Stanisławem Dygatem, co wcale nie przeszkodziło jej w robieniu maślanych oczu do przystojnego kolegi, a że w małżeństwie Plucińskiego z Iloną Stawińską (aktorka była jego drugą żoną) zaczęło akurat źle się dziać, bez trudu udało się jej go uwieść.

"Oszalałem na jej punkcie" - opowiadał w wywiadzie.

"Była drapieżna, swobodna, prowokująca, pełna fantazji i poczucia humoru. Inna od kobiet, które dotąd znałem. Nie mieściła się w ciasnych ramach PRL-u. Całkowicie zasługiwała na status bogini seksu. Zakochałem się w niej, a ona była żoną innego" - wyznał w swej książce.

Romans Tadeusza i Kaliny trwał... pięć lat. Pluciński był pierwszym mężczyzną, z którym zdradziła Dygata. Pisarz doskonale znał kochanka żony, cenił go jako aktora i przyjaźnił się z nim na długo przed swym ślubem z pierwszą seksbombą PRL-u. Ich romans, jak i wszystkie późniejsze romanse Kaliny, nie robił na nim żadnego wrażenia.

Był dumny, że kocha go bogini seksu...

"Kalina i Pluciński nie romansowali, jak pisano, w mieszkaniu Dygatów i w obecności Stasia. To się odbywało w kawalerce Tadeusza. Kalina sama mi o tym mówiła" - wyznała tuż przed śmiercią Zofia Czerwińska w rozmowie z Remigiuszem Grzelą, autorem książki o Jędrusik i Dygacie "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną".

Pluciński potwierdził słowa Czerwińskiej w wywiadzie-rzece, którego udzielił Magdalenie Adaszewskiej.

"Plotkowano paskudnie, że kochałem się z Kaliną u nich w domu, co podglądał Staś impotent. Mówię o tym z obrzydzeniem. Po pierwsze, nigdy, przenigdy nie robiłbym takich rzeczy, wiedząc, że Staszek jest w pokoju obok. Po drugie, Staszek mógłby oglądać mnie w negliżu wyłącznie na stadionie Legii, gdzie trenowałem" - powiedział.

Romansem z Kaliną Jędrusik Pluciński chwalił się do końca życia. Był dumny, że kobieta, której pożądały tysiące mężczyzn, właśnie w jego ramionach czuła się szczęśliwa.

"Wszyscy nam mówili, że musimy kiedyś trafić na siebie. Ona szalona, prowokująca, ja już wtedy z opinią playboya. I wpadłem po uszy... Położyłem na szali moją przyjaźń z jej mężem" - powiedział aktor "Gazecie Wyborczej", wspominając Kalinę w 25. rocznicę jej śmierci.

Na potęgę przyprawiała mężowi rogi

Tadeusz Pluciński, co sam przyznał po latach, nie potrafił zrezygnować z Kaliny, choć ta nie traktowała go zbyt dobrze. Zdarzało się jej nawet spoliczkować kochanka na oczach znajomych... Aktor rozwiódł się dla niej z Iloną Stawińską, ale ona za żadne skarby świata nie chciała odejść od męża, który jej romans z Plucińskim przypłacił pierwszym zawałem serca. Kiedy Tadeusz w końcu zostawił Kalinę, Stanisław Dygat przestał podawać mu rękę, bo uważał, że skrzywdził jego ukochaną, zrywając z nią.

"Kalina zwierzyła się mężowi, że Pluciński ją pobił" - twierdzi Remigiusz Grzela, który, pisząc książkę o Jędrusik i Dygacie, dotarł do wielu znajomych aktorki i pisarza.

Kalina Jędrusik nigdy nie wybaczyła Tadeuszowi, że od niej odszedł. Do końca życia unikała go jak ognia.

"Nie wiem, jak mogłam się zadać z takim ch**em jak Pluciński, w dodatku Skorpionem. Skorpiony to straszni ludzie. Byłam jak zaczadzona. Myśmy się pier****li nawet w kulisach. To był amok" - cytuje jej słowa autor "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną".

"Rozstaliśmy się po pięciu latach. Romans ze mną był jej premierową zdradą" - wyznał Pluciński, który po zerwaniu z Jędrusik ożenił się z tancerką Krystyną Mazurówną.

Kalina Jędrusik przyprawiała Dygatowi rogi na potęgę. Ich małżeństwo było "otwarte", a przez dom przewinęły się tabuny kochanków aktorki. Po Plucińskim Kalina zdradzała męża m.in. z aktorem Władysławem Kowalskim, operatorem filmowym Wiesławem Rutowiczem i piosenkarzem Wojciechem Gąssowskim.

"Nie znam faceta, który potrafiłby obojętnie przejść obok niej" - stwierdził Tadeusz Pluciński, opowiadając o kobietach swojego życia na kartach książki "Na wieki wieków amant".

Zobacz też: 

Kalina Jędrusik: Pierwsza Madonna PRL-u

Weekend w kinie: Kalina Jędrusik i duchy

Tadeusza Plucińskiego zmuszono do ślubu ze znaną tancerką?

Tadeusz Pluciński: Romansowania nauczył się od ojca!

AIM
Dowiedz się więcej na temat: Kalina Jędrusik | Tadeusz Pluciński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama