Złotopolscy
Ocena
serialu
7,3
Dobry
Ocen: 918
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Złotopolscy": Kultowa saga rodzinna zadebiutowała 25 lat temu

Emisja kultowej sagi rodzinnej "Złotopolscy" rozpoczęła się 26 grudnia 1997 roku i przez 13 lat gromadziła widzów w całej Polsce. Serial otworzył drzwi do kariery wielu polskim aktorom. Co słychać u nich po 25 latach od premiery?

"Złotopolscy": Serial emitowano przez 13 lat

"Złotopolscy" byli drugą po "Klanie" oryginalną polską sagą rodzinną - jednym z dwóch seriali, o realizacji których zdecydowali sami widzowie. Scenariusz zgłoszony został do konkursu TVP na telenowelę.

Po emisji trzech odcinków pilotażowych okazało się, że członkowie rodu Złotopolskich - z nestorami rodziny, czyli bliźniętami Dionizym (Henryk Machalica) i Eleonorą (Alina Janowska) na czele - podbili serca telewidzów.

Reklama

 

Władze Telewizji Polskiej zdecydowały się skierować serial do realizacji. 26 grudnia 1997 widzowie w całej Polsce zasiedli przed telewizory, by obejrzeć pierwszy odcinek "Złotopolskich". Od tamtej pory emitowano serial aż do 2010 roku. 

"Złotopolscy": Dwie skłócone gałęzie rodu

Na klan Złotopolskich składali się członkowie dwóch skłóconych ze sobą gałęzi rodu. Na czele pierwszej - mieszkającej z rodowej siedzibie w Złotopolicach - stał Dionizy, a należeli do niej: syn Dionizego Marek (Kazimierz Kaczor), jego żona Barbara (Anna Nehrebecka) i ich dwaj synowie Waldek (Andrzej Nejman) i Kacper (Andrzej Piaseczny). Drugą gałąź - czyli warszawską linię rodu - tworzyli Gabrielowie: Eleonora, jej syn Wiesław (Paweł Wawrzecki) i synowa Marta (Ewa Ziętek) oraz ich dwaj dorośli już synowie, czyli Tomek (Piotr Szwedes) i Mirek (Radosław Elis).

"Złotopolscy": Serial otworzył drzwi do kariery wielu aktorom

Jedną z najbardziej charakterystycznych i lubianych przez widzów postaci, które pojawiły się w "Złotopolskich", była bez wątpienia Marcysia brawurowo zagrana przez Magdalenę Stużyńską

Wśród niezapomnianych bohaterów trzeba też wymienić przesympatyczną policjantkę Marylkę Bakę (Anna Przybylska), gadatliwego listonosza Józefa (Jerzy Turek), Antoniego Pereszczako (Eugeniusz Priwieziencew) i jego syna Zenka (Bartłomiej Topa), zawsze elegancką Iwonę Clark-Kowalską (Ewa Kasprzyk), zamerykanizowanego Emila Gilewskiego (Leon Niemczyk), senatora Władysława Biernackiego (Marek Siudym) i wiecznie rozplotkowaną Elżunię Kleczkowską (Małgorzata Rożniatowska). 

"Złotopolscy": Dla jednych początek, dla innych - pożegnanie

Od ról w "Złotopolskich" karierę zaczynały m.in. Anna DereszowskaKlaudia HalejcioMałgorzata SochaJoanna Orleańska i Tomasz Ciachorowski

W obsadzie nie brakowało też nazwisk z listy najwybitniejszych polskich aktorek i aktorów - w "Złotopolskich" zagrali przecież artyści tej miary co Gustaw Lutkiewicz i wspomniani już Henryk Machalica, Leon Niemczyk i Jerzy Turek, którzy swymi rolami w "Złotopolskich" pożegnali się z widzami na zawsze.

Kiedy pod koniec 2010 roku władze TVP2 zdecydowały, że serial nie będzie kontynuowany, kilku milionom fanów "Złotopolskich" trudno się było z tym pogodzić.

"Złotopolscy": Tym romansem żyła cała Polska

Romansem Waldka i Marcysi ze "Złotopolskich" żyła w latach 90. cała Polska. W rolę wiejskiej dziewczyny bezbłędnie wcieliła się 23-letnia wówczas Magdalena Stużyńska. Waldka Złotopolskiego zagrał jej rówieśnik Andrzej Nejman.

Zarówno dla Stużyńskiej, jak i dla Nejmana udział w serialu był trampoliną do kariery. Oboje właśnie w tym czasie ukończyli studia na Akademii Teatralnej w Warszawie - ona na Wydziale Wiedzy o Teatrze, on na Wydziale Aktorskim. Lecz oboje debiut na ekranie zaliczyli wiele lat wcześniej.

Magdalena Stużyńska aktorstwo wybrała już jako nastolatka. Urodziła się w Giżycku, ale dzieciństwo spędziła w Warszawie. Należała do ogniska teatralnego przy Teatrze Ochoty. W wieku 15 lat wystąpiła w spektaklu teatralnym "Eksperyment" w reżyserii Haliny Machulskiej. Rok później zadebiutowała na dużym ekranie w filmie "Brama do raju" w reżyserii Ryszarda Mocha. Zagrała narkomankę.

Andrzej Nejman (pochodzi z Włocławka) debiutował na ekranie jeszcze wcześniej. Jako 11-latek zagrał w miniserialu dla dzieci "Rozalka Olaboga". Ta przygoda sprawiła, że po maturze nie miał problemu z wyborem kierunku studiów. Jednak na kolejną rolę musiał poczekać 11 lat. Jako student aktorstwa zagrał kilka mniejszych ról w filmach.

"Złotopolscy": Co słychać u Agnieszki Sitek?

Kiedy w 1997 roku Agnieszka Sitek dostała rolę Weroniki w "Złotopolskich", była świeżo upieczoną absolwentką warszawskiej szkoły teatralnej i - jak każda młoda aktorka - marzyła o wspaniałych rolach w interesujących produkcjach.  W "Złotopolskich" grała przez cztery lata. Jako żona Waldka zyskała sporą sympatię widzów. Mimo tego, zdecydowała się zrezygnować z roli, która przyniosła jej ogromną sławę. 

Odejście aktorki wywołało lawinę plotek - spekulowano, że wdała się w konflikt z ekipą, podobno trudno się z nią współpracowało.

Po odejściu z serialu zagrała jeszcze kilka drugoplanowych bądź epizodycznych ról w polskich filmach i serialach, ale żadna nie zdołała jej już przynieść takiej popularności, jaką zyskała dzięki roli w "Złotopolskich". W międzyczasie skończyła studia pedagogiczne, skupiła się na prowadzeniu zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz pracy w teatrze.

"Złotopolscy": Piotr Szwedes miał zagrać Waldka, został... Tomkiem

Podobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej aktorów, rola w serialu "Złotopolscy" była również przełomowa w karierze Piotra Szwedesa. W serialu TVP wcielił się w Tomka Gabriela i z miejsca podbił serca widzów.  Mało brakowało jednak, a w telenoweli TVP2 Tomka Gabriela mógł zagrać ktoś inny. O kulisach angażu mówił w jednym z wywiadów Andrzej Nejman. 

Po zakończeniu zdjęć do "Złotopolskich" Piotr Szwedes wystąpił na małym ekranie w takich produkcjach jak "Na dobre i na złe", "Prawo Agaty", "Komisarz Alex", "O mnie się nie martw", "Bodo", "Pod wspólnym niebem", "Ojciec Mateusz". W 2019 roku wcielił się w postać inspektora Skowrona w serialu Polsatu "W rytmie serca". 

Obecnie należy do Stowarzyszenia Polska Kampania Teatralna. Można go oglądać na deskach teatrów takich jak Komedia czy Imka. Występuje w spektaklach "Pół na pół", "Kłamstwo" czy "Niemy kelner".

"Złotopolscy": Minęło 8 lat od śmierci Anny Przybylskiej

Anna Przybylska była jedną z najbardziej lubianych polskich aktorek. Publiczność zapamiętała ją dzięki rolom produkcjach takich jak: "Złotopolscy", "Kariera Nikosia Dyzmy", "Daleko od noszy", "Złoty środek" czy "Bilet na Księżyc". W życiu prywatnym związana była z Jarosławem Bieniukiem, z którym doczekała się trojga dzieci: córki Oliwii oraz synów Szymona i Jana. Aktorka, która odeszła dokładnie 7 lat temu, mając zaledwie 36 lat, spoczęła w grobie swojego ojca w Gdyni.

Przedwczesna śmierć Anny Przybylskiej przed laty wstrząsnęła całą Polską. Lubiana aktorka, która walczyła z rakiem trzustki, zmarła 5 października 2014 roku w wieku zaledwie 35 lat. Choć nie ma jej wśród nas od ponad siedmiu lat, pamięć o Przybylskiej wciąż jest żywa. W tym roku premierę miał film dokumentalny "Ania", zawierający m.in. nagrania archiwalne z życia aktorki.

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Złotopolscy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy