Reklama

Ziuk. Młody Piłsudski

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 54
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Młody Piłsudski": Cienie obok mnie

Do dziś pozostaje jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych Polaków. Jednak za swoją wielkość musiał zapłacić najwyższą cenę.

O Józefie Piłsudskim uczymy się od  najmłodszych lat. W szkole dowiadujemy się, że był bohaterem narodowym, który przyczynił się do odzyskania niepodległości, miał klacz Kasztankę, nosił sumiaste wąsy i słynną czapkę maciejówkę. Ale okazuje się, że o jego młodości nie wiemy zbyt wiele. Twórcy serialu "Młody Piłsudski" przybliżają widzom ten najmniej oczywisty i chyba najmroczniejszy okres z życia przyszłego marszałka, czyli lata 1881-1908. 

Reklama

Poszukiwania właściwej osoby do tej roli okazały się jedynie formalnością. Już pierwszego dnia castingu pojawił się młody Grzegorz Otrębski. Twórcy nie mieli żadnych wątpliwości, że oto właśnie znaleźli idealnego Ziuka. A kiedy aktor pokazał się w specjalnie zapuszczonych na potrzeby serialu brodzie i wąsach, do reszty skradł serca producentów. 

Otrębski przyznaje, że przeglądając fotografie Piłsudskiego, sam nie mógł się nadziwić, że jest do niego tak bardzo podobny. Solidnie też zagłębił się w biografię swojego bohatera, przeglądał dzienniki, wspomnienia i życiorysy. "Starałem się jednak znaleźć w nich człowieka, nie suche fakty" - mówił. W historycznych wycinkach szukał szczegółów, które mógłby wykorzystać  do roli. Ze zdjęć uczył się, jak Piłsudski nosił się na co dzień, jak miał w zwyczaju stać czy trzymać papierosa. A na miesiąc przed rozpoczęciem zdjęć opanował jazdę konną i fechtunek. 

Nie udało mu się dotrzeć do nagrań źródłowych, by móc nauczyć się mówić z charakterystycznym  wileńskim  akcentem Ziuka. "Miał specyficzne poczucie humoru, które nas do siebie zbliża. Był pracowity i uparcie dążył do celu. Ja np. dostałem się do szkoły aktorskiej dopiero za czwartym razem! Mam więc coś z Piłsudskiego" - mówił  ze śmiechem aktor.

***Zobacz także***

Świat Seriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje