Reklama

X Files

Z Archiwum X

Ocena
serialu
8,1
Bardzo dobry
Ocen: 284
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Gwiazdy po latach: "Z archiwum X"

Wielokrotnie nagradzany Emmy i Złotymi Globami oraz nominowany do najważniejszych telewizyjnych wyróżnień. Niezmiennie kultowa produkcja science-fiction. Pomysłodawca i zarazem producent "Z archiwum X", Chris Carter, głównymi bohaterami tej niezwykłej opowieści o zjawiskach paranormalnych uczynił parę agentów FBI. Agenci specjalni Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) szukali odpowiedzi na niewytłumaczalne, niewyjaśnione, najbardziej niesamowite zagadki. Co dziś robią główni bohaterowie serialu? Sprawdźcie!

David Duchovny, czyli Fox Mulder

Skończył literaturę na Uniwersytecie Princeton, w Yale chciał nawet zrobić doktorat, jednak od zawsze pociągało go aktorstwo. Poszedł za głosem serca i wziął udział w castingu do reklamy. Jego talent zauważył agent, który wysłał go na warsztaty teatralne. Duchovny zaczął występować w broadwayowskich przedstawieniach. W wieku 27 lat porzucił studia doktoranckie i zajął się graniem.

Reklama

Na ekranie zadebiutował w reklamówce piwa. Później pojawił się w niewielkiej roli w "Pracującej dziewczynie", statystował też w filmie "Zły wpływ". Dużym przełomem w jego karierze była rola w kultowym serialu Davida Lyncha "Miasteczko Twin Peaks", gdzie wcielił się w agenta-transwestytę. To był dopiero początek jego kontrowersyjnych ról. Plotki głoszą, że przez udział w erotycznej serii "Pamiętniki Czerwonego Pantofelka" i filmie "Ekstaza" Duchovny musiał uczestniczyć w terapii dla uzależnionych od seksu.

W 1993 roku zaproponowano mu udział w serialu "Z archiwum X" u boku Gillian Anderson. Ogromny sukces serialu sprawił, że nazwisko Davida stało się jednym z najgorętszych w Hollywood! Z powodu występów w serialu ucierpiała nieco jego kariera filmowa - w latach 90. wystąpił tylko w dwóch dużych filmach. Na ekrany wrócił w 2000 roku filmem "Wróć do mnie". Pojawił się też gościnnie w serialu "Life with Bonnie", za który został nominowany do nagrody Emmy.

Jego największym sukcesem od czasu "Z archiwum X" jest rola w kontrowersyjnym serialu "Californication", gdzie jako Hank Moody przeżywa swoją drugą młodość. Na dużym ekranie możemy go oglądać w filmie "Goats". W przyszłym roku do kin mają wejść dwa obrazy z jego udziałem - komedia przygodowa "Relative Insanity" i thriller "Phantom". Prywatnie Duchovny jest żonaty z Teą Leoni. Mają dwoje dzieci: córkę Madelaine West i syna Kyda Millera. Para co jakiś czas ogłasza separację, pierwszy raz w 2008 r., kiedy to David leczył się z uzależnienia od seksu, a jego żona romansowała z aktorem Billym Bobem Thorntonem.

Gillian Anderson, czyli Dana Scully

Wychowywała się w Wielkiej Brytanii, dopiero jako nastolatka wróciła do Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodu akcentu była wyśmiewana. Już jako dziecko była niespokojnym duchem. Szokowała skandalizującym ubiorem i natapirowanymi włosami w kolorach tęczy. Tuż przed zakończeniem szkoły średniej została aresztowana za próbę zaklejenia drzwi do sali, w której miały się odbywać egzaminy.

Lekiem na jej nadpobudliwość okazało się aktorstwo. Skończyła szkołę przy Uniwersytecie De Paul w Chicago. Później przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie występowała w teatrze, m.in. w spektaklu "The Philanthropist" Christophera Hamptona. Po kolejnej sztuce ("Absent Friends") została dostrzeżona przez producentów "Z archiwum X". 

To dzięki roli agentki Scully stała się popularna i rozchwytywana. Po zakończeniu zdjęć do "Z archiwum X" zagrała w serialach "Samotnia" (2005), "Any Human Heart" (2010) i "Great Expectations" (2011), za które była nominowana do nagród Bafta, Critics’ Choice Television i Złotego Globu.

Warto wspomnieć też o filmowych kreacjach Anderson, za które również była wyróżniana - "Z archiwum X: Pokonać przyszłość", "Świat zabawy" czy "Waleczny Celt". W roku 2000 roku mówiono nawet o jej kandydaturze do nominacji do Oscara 2001 za rolę w "Świecie zabawy". Obecnie aktorkę możemy oglądać w filmach "Kryptonim: Shadow Dancer", a na premierę czekają aż cztery produkcje z jej udziałem.

Prywatnie Gillian Anderson była dwukrotnie zamężna - z Clydem Klotzem, z którym ma córkę Piper Maru oraz z Julianem Ozannem. Aktorka ma jeszcze dwóch synów - Oscara i Felixa - z nieformalnego związku z Markiem Griffithsem.

swiatseriali.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Z Archiwum X | seriale | David Duchowny | Gillian Anderson

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje