Reklama

Muhtesem Yüzyil: Kösem

Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Ocena
serialu
8,9
Bardzo dobry
Ocen: 1809
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Wspaniałe stulecie": Śmierć zbierze żniwo

Po długiej przerwie na nasze ekrany wróciła kolejna część opowieści o wpływowej sułtance i jej synu. Co czeka bohaterów serialu i kogo zobaczymy w nowych odcinkach?

Pod koniec kwietnia ub.r. emisja serialu "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem - Murat IV" w TVP 1 została przerwana. Powód?

Reklama

Musieliśmy zaczekać, aż turecka wytwórnia nakręci kolejne odcinki. W swojej ojczyźnie telenowelę emitowano bowiem tylko raz w tygodniu, a u nas od poniedziałku do piątku.

Jednak fani tej historycznej produkcji w końcu się doczekali, a ich ulubiony serial 2 lipca br. wrócił do polskiej telewizji.

Czy warto było czekać tak długo?

Oko za oko

Tuż przed przerwą w emisji Kösem (Nurgül Yeşilçay) przejęła władzę nad Imperium Osmańskim, podczas gdy jej syn, Murat IV (Metin Akdülger), cierpiąc po śmierci dzieci, błąkał się po lesie. Tam spotkał tajemniczego mężczyznę, który jest łudząco podobny do jego zmarłego przyrodniego brata, Osmana. Ten przepowiedział mu przyszłość.

W nowych odcinkach sułtan zostaje odnaleziony przez Faryę (Farah Zeynep Abdullah). Gdy wraca na dwór, konflikt między nim a matką się pogłębia. Kösem nie zgadza się na pomysł sułtana, który chce, by tron odziedziczył po nim syn, a nie jego bracia.

Kobieta zaczyna spiskować przeciwko władcy, posuwa się nawet do zabicia jego ukochanej Faryi i najlepszego przyjaciela Silahtara Mustafy (Caner Cindoruk). Próbuje także otruć Murata! On z kolei więzi swoich braci i każe zabić jednego z nich. Kres bezpardonowej walce sułtana z matką położy dopiero śmierć...

Tłok na dworze

W nowym sezonie "Sułtanki Kösem..." pojawi się wiele nowych postaci. Najważniejszą z nich będzie Ibrahim, brat Murata. Za sprawą Kösem mężczyzna obejmie tron po zmarłym sułtanie, a jego matka po raz trzeci zostanie regentką. W tej roli zobaczymy Tugaya Mercana, który w "Tylko z tobą" grał Cahita.

Razem z Ibrahimem na dwór przybędą jego żony - sułtanka Hümaşah (Müge Boz), Şivekar (Gümeç Alpay Aslan), Muazzez (Firuze Gamze Aksu) oraz Turhan (Hande Doğande-mir).

Ta ostatnia okaże się najbardziej ambitna - doprowadzi do tego, że jej kilkuletni syn obejmie tron imperium osmańskiego! Tym samym, podobnie jak wcześniej Kösem, zostanie regentką i będzie sprawować rządy w imieniu Mehmeda IV.

Grająca ją aktorka jest kojarzona głównie z romansów z Okanem Yalabikiem i Enginem Öztürkiem (Ibrahim pasza oraz Selim ze "Wspaniałego stulecia").

Większy dorobek ma Ece Güzel, która wcieli się w piątą żonę Ibrahima, czyli Dilaşub. Polscy widzowie mogą ją kojarzyć m.in. z "Kontraktu na miłość" oraz "Zranionej miłości".

Szarą eminencją na dworze zostanie z kolei Cinci Hoca (Ali Düşenkalkar), który będzie lekarzem i doradcą Ibrahima.

Niedoceniona w ojczyźnie

Końcowy etap serialu "Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem..." będzie obfitował w zamachy, spiski i śmierć ważnych bohaterów.

Niektórzy twierdzili, że producenci przyspieszyli tempo akcji, ponieważ nie chcieli kręcić kolejnego sezonu. Serial nie cieszył się bowiem w Turcji dobrą oglądalnością.

Wytykano mu błędy w chronologii i mało charyzmatycznych bohaterów. Fani uważali również, że w porównaniu ze "Wspaniałym stuleciem" historia sułtanki Kösem jest bardzo wtórna.

Na otarcie łez twórcy mieli jednak świetne wyniki sprzedaży serialu za granicą. Z tego powodu powstały aż dwa sezony tej produkcji, choć przez jakiś czas krążyły plotki, że skończy się na jednym.

akw


Świat Seriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje