Wspaniałe stulecie Muhtesem Yuzyıl
Ocena
serialu
9,2
Super
Ocen: 9997
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Wspaniałe stulecie": Kochają się w życiu i serialu

Para głównych bohaterów zakochuje się w sobie od pierwszego wejrzenia. Akcja toczy się w muzułmańskim kraju, a wszystko rozpoczyna się od bardzo niemoralnej propozycji.

Tureckie produkcje, jak "To moje życie!", "Imperium miłości" czy "Sezon na miłość" nie narzekają na brak widzów. "Wspaniałe stulecie" bije rekordy oglądalności. Pewna fanka napisała w sieci, że nie tylko ona i jej babcia pasjonują się tym serialem. - Ogląda go nasz proboszcz, przyznał się do tego, jak był po kolędzie - zdradziła.

Szeherezada i Onur

Telenowela "Tysiąc i jedna noc" też spotyka się z dużą sympatią. Główna bohaterka to młoda i piękna Szeherezada, której mąż zginął w wypadku. Samotnie wychowuje 5-letniego, chorego na białaczkę synka Kaana. Na ratujący mu życie przeszczep szpiku potrzeba 200 tys. dolarów. Matka, która pracuje jako architekt w znanej firmie, zwraca się o pożyczkę do swego szefa - Onura Aksala. Ten się zgadza, ale w zamian żąda, by podwładna spędziła z nim jedną noc. Nie mając wyjścia, Szeherezada przyjmuje tę propozycję. I tak zaczyna się ich gorący romans.

Reklama

Tradycja i nowoczesność

Ta opowieść to współczesna wersja "Baśni z 1000 i jednej nocy". Przewodnim wątkiem jest historia Szeherezady i Onura, ale poznajemy też inne osoby. Tradycja miesza się tu z nowoczesnością. Turcja to kraj muzułmański, ale jest tolerancyjna. Młodzi przesiadują w klubach, piją alkohol, rozwodzą się...

Wszyscy jednak szanują starszych. Telewidzowie na pewno zauważyli, jak dzieci oraz wnuki witają się z rodzicami i dziadkami. Całują ich w rękę, a potem dotykają czoła. Tak przed wiekami pozdrawiali sułtana Sulejmana jego synowie i tak postępuje mały Kaan ze swoim dziadkiem w serialu "Tysiąc i jedna noc". W wielu przypadkach rodzice nadal podejmują decyzje za swoje dzieci. Tak czynią Burhan i jego żona Nadidy (grająca ją Tomris Incer zmarła trzy miesiące temu na raka, miała 67 lat) w stosunku do swojego dorosłego syna Ali Kemala.

Też chcą tak żyć

Telenowele znad Bosforu cieszą się olbrzymią popularnością m.in. w krajach arabskich. Oglądają je kobiety, które nie mają takiej swobody jak Turczynki. To pobudza ich wyobraźnię.

Widzą, że można żyć inaczej także w kraju muzułmańskim i zaczynają się buntować przeciw skostniałej tradycji. Pragną, jak serialowe bohaterki, same decydować o sobie, pokazywać się w towarzystwie swoich mężczyzn.

Nie wszystkim to się podoba, zdarza się więc, że w krajach sąsiadujących z Turcją mężowie zdejmują z dachów anteny satelitarne, by ich żony nie mogły oglądać tak "grzesznych" produkcji jak "Tysiąc i jedna noc".

Będzie się jeszcze działo

Polska edycja serialu liczy 158 odcinków. Przed nami jeszcze wiele zaskakujących zwrotów akcji. Pojawi się m.in. Eda, była dziewczyna Ahmeta, pierwszego męża Szeherezady, która bardzo ją skrzywdzi. Burhan i Nadidy przeżyją szok, gdy dowiedzą się od niej, że matka ich wnuka "sprzedała się" Onurowi. Kto zdradzi tę tajemnicę? Przed Karemem i Bennu trudne chwile. Czy ich związek przetrwa? Burak ożeni się, ale nie z Melek. Źle skończy druga żona Alego Kemala, a on sam w końcu przejrzy na oczy.

Amor na planie

W roli Szeherezady oglądamy turecką aktorkę i modelkę Bergüzar Korel, Onura gra Halit Ergenç. Serial kręcono w latach 2006-2009. Między odtwórcami głównych ról zaiskrzyło od pierwszej chwili.

- Oniemiałem na widok Bergüzar, nigdy nie widziałem tak pięknej kobiety - wyznał aktor. Narodzinom ich miłości towarzyszył skandal - ona zostawiła narzeczonego, a on porzucił świeżo poślubioną żonę.

Przestali ukrywać, że się kochają. Także na planie ich uczucie już nie było udawane. Proszę się przyjrzeć. Pobrali się po zakończeniu zdjęć, rok później przyszedł na świat ich syn.

Dziś są ulubieńcami całej Turcji. Piękna Bergüzar mogłaby zrobić karierę w Hollywood. Tak uważa wielbiciel jej urody i talentu, australijski gwiazdor Russell Crowe. Jednak czy zgodzi się na to jej zakochany mąż? Bardzo wątpliwe.

HELENA ŚWIERZBIŃSKA

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: Wspaniałe stulecie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy