„Wspaniałe stulecie”: Fenomen seriali historycznych
W telewizji ogromną popularnością cieszą się seriale, które przenoszą nas w dawne czasy. Stały się one potężną konkurencją dla współczesnych opowieści.
Widzowie znudzeni krótką fabułą pokochali wielogodzinne widowiska, z bardziej złożoną akcją i większą liczbą bohaterów, niż w jakimkolwiek filmie kinowym. To wszystko w połączeniu ze znakomitymi kostiumami i scenografią sprawiło, że telewizyjne seriale historyczne przyciągają przed ekrany telewizorów miliony.
Jednym z hitów jest "Dynastia Tudorów". Scenarzystów od lat fascynowała ta jedna z najbardziej krwawych dynastii w długiej historii Wielkiej Brytanii. Jednak żadna z dotychczasowych ekranizacji nie była w stanie tak oddać klimatu XVI-wiecznej Anglii, jak produkcja zrealizowana przez BBC i Showtime. Serial burzy powszechnie znany wizerunek Henryka VIII. Pokazuje zupełnie nowe spojrzenie na życie jednego z najsłynniejszych władców w historii Wysp Brytyjskich, a grający go Jonathan Rhys Meyers uwodzi nas urokiem, żądzą władzy i pasją. Drugi sezon produkcji emituje Fokus TV.
Nie mniejsze zachwyty wzbudza inna produkcja Showtime - "Rodzina Borgiów". To niezwykła historia pierwszej rodziny mafijnej, której najważniejszymi członkami był Rodrigo Borgia - papież Aleksander VI (znakomity Jeremy Irons) i jego równie bezwzględna córka Lukrecja (Holliday Grainger). Serial ten nie należy jednak do tych, które cechuje wartka akcja. Opiera się na przemyślanych dialogach oraz misternych, powoli knutych intrygach. Jego wielkim atutem są także przepiękne kostiumy i wnętrza, które pozwalają nam przenieść się w realia epoki oraz poczuć wytworny klimat renesansu. Serial emitowany jest w CBS Europa.
Zachwyt widzów wzbudziło także "Wspaniałe stulecie", nazwane telewizyjnym fenomenem. Turecka superprodukcja przedstawia barwne życie władcy Imperium Osmańskiego, Sulejmana Wspaniałego (Halit Ergenç) oraz jego głównej żony, Roksolany (Meryem Uzerli). Na świecie obejrzało ją około 200 milionów widzów. Tims Productions po zakończeniu pierwszego sezonu zapowiedziało nakręcenie 2. części serialu. Polacy także pokochali opowieść o tureckim władcy. TVP 1 powtarza jego pierwszy sezon. Na razie nie wiadomo czy Telewizja Polska zdecyduje się na kupno kolejnej części serialu.
Nasi filmowcy również nieraz inspirowali się historią. "Królowa Bona" w reżyserii Janusza Majewskiego, opowieść o losach Bony Sforzy d’Aragona (wspaniała Aleksandra Śląska), żony polskiego króla Zygmunta Starego, była wielkim hitem i do dzisiaj zachwyca aktorskim kunsztem, przepychem kostiumów oraz zdjęciami w historycznych wnętrzach.
Ogromną inspiracją były także powieści Henryka Sienkiewicza. Któż z nas nie wzruszał się losami bohaterów "Pana Wołodyjowskiego", "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, czy zrealizowanym z rozmachem "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza. Kostiumowe opowieści zabierają nas w minione czasy, pozwalając poczuć klimat dawnych wieków.