Wotum nieufności

Ocena
serialu
8,3
Bardzo dobry
Ocen: 60
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Wotum nieufności": Przestańmy się wstydzić. To nie "polskie ‘House of Cards’"!

14 października w Polsat Box Go premierę będzie miała jedna z gorętszych nowości tej jesieni - serial political fiction "Wotum nieufności" - oparty na powieści Remigiusza Mroza o tym samym tytule. W sieci już pojawiają się pierwsze recenzje i... porównania, w których nie brakuje odniesień do amerykańskich produkcji, m.in. do netflixowego "House of Cards". Czy my, polscy widzowie, nie umiemy cieszyć się tym, że twórcy proponują coraz wyższy poziom seriali i koniecznie musimy pretendować do bycia "polską wersją czegoś"? "Wotum nieufności" udowadnia, że naprawdę, możemy sobie te zestawienia odpuścić!

Materiał zawiera linki partnerów reklamowych.

Historia powstania serialu sięga premiery książki Remigiusza Mroza, podczas której pierwszy raz spotkał się on z reżyserem Łukaszem Palkowskim. Wtedy "zaiskrzyło" między nimi i zaczęli nieśmiało snuć wizję ekranizacji pierwszych tytułów. Choć "Wotum nieufności" odłożyli na później, bo Palkowski na pierwszy ogień wziął całą serię "Chyłek", które przyniosły mu wielu fanów i uznanie wśród widzów.

Reklama

Tym razem ekranizacja Mroza przenosi się do Polsatu, a pod skrzydłami stacji reżyser rozwija też własne. Opowieść z pogranicza gatunku thrillera, kryminału i political fiction od pierwszych minut wciąga i, co ważne, nie atakuje nachalnie widza politycznymi wątkami. Tego też sam Palkowski chciał uniknąć, twierdząc, że "seriale polityczne w Polsce, podobnie jak kabarety, przestały być potrzebne, odkąd mamy newsy". Dlatego to nie polityka, a ludzkie historie i dramaty grają w "Wotum nieufności" pierwsze skrzypce.

Zaczyna się od trzęsienia ziemi w życiu marszałek Sejmu, Darii Seydy (Katarzyna Dąbrowska). Kobieta budzi się w pokoju hotelowym, w którym nie wie, jak się znalazła. Potem jest, jak u Hitchcocka, napięcie rośnie, kiedy okazuje się, że Seyda ma zostać... pierwszą w historii prezydent Polski (obecnie sprawujący urząd prezydent jest nieuleczalnie chory). Zaczynają się intrygi, partyjne knowania i zakulisowe ustawki. Prym wiedzie w nich mający zakusy na prezydencki stołek Patryk Hauer (Antoni Pawlicki), który tworzy doborowy team ze swoją żoną, Mileną (Zofia Wichłacz) - social media ninja i jego PR-owym doradcą. A w tle mamy jeszcze aferę z komisją śledczą, która dotyczy podejrzanego morderstwa polskiego naukowca...

Świat wykreowany w serialu to posunięta naprzód rzeczywistość, jak mówi nam Łukasz Palkowski: "prezydent Rosji jest następcą Putina, ale wciąż jesteśmy w tej samej generacji iPhone’ów". Dzięki temu widz nie jest przytłoczony odnajdywaniem w bohaterach obecnych polityków i jednocześnie nie dostaje na talerzu ich kalek jak w "Polityce" Patryka Vegi. "Wotum..." ma bardzo dobre tempo, ogląda się je bez znużenia, z zaciekawieniem i niecierpliwością kolejnego odcinka. Plusem jest też mocna obsada: świetna Dąbrowska w roli początkowo oszołomionej marszałek, potrafi pokazać pazur i zmienić się w pewną siebie i dążącą do celu głowę państwa. Pawlicki, młody wilczek z opozycji, szczerzy swoje śnieżnobiałe zęby i w skrojonym na miarę garniturze i modnych adidasach jest tak przekonujący, że niejedna młoda widzka oddałaby na niego swój głos. Drugi plan - Leszek Lichota jako mrukliwy macho, Dorota Kolak w roli opozycjonistki-popleczniczki Hauera czy Grzegorz Małecki wcielający się w stanowczego premiera, też daje radę i dotrzymuje kroku głównym bohaterom.

Serial ma potencjał i rozwija się w kierunku, którego na polskim ekranie nie było od dobrych kilkunastu lat. Celnie punktuje polityków, nie bawiąc się w subtelności i aluzje do polskiego podwórka (choć każdy znajdzie tu cechy przejawiające się u postaci ze świata wielkiej polityki). A dzięki charyzmatycznym bohaterom ma szansę stać się większym hitem niż poprzednie adaptacje Mroza. Tylko proszę, traktujmy go jak osobny byt i nie wciskajmy w ramy polskiego odpowiednika na zagraniczny hit. Dość kompleksów! To jakość sama w sobie.

Zobacz "Wotum nieufności" w Polsat Box Go!

Materiał zawierał linki partnerów reklamowych.

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama