Wikingowie Vikings
Ocena
serialu
9,2
Super
Ocen: 316
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

10 ciekawostek o głośnym serialu Netflixa! Wiesz wszystko o "Wikingach"?

W ostatnich dniach na platformie Netflix zadebiutował nowy sezon spin-offu "Wikingów" z podtytułem "Walhalla". Jesteście pewni, że wiecie wszystko na temat produkcji, w której wystąpił Marcin Dorociński? Uwaga! Tekst może zawierać spoilery z serialu "Wikingowie" i "Wikingowie: Walhalla".

1. Wikingowie to nie tylko najeźdźcy? Twórca serialu — Michael Hirst powiedział, że chciał pokazać szerokiej publiczności prawdziwszy obraz legendarnych wojowników. 

2. Rogate hełmy? Do kosza! Niestety, słynne rogate hełmy są wymysłem późniejszych pokoleń i popkultury. Prawdziwi wikingowie nie nosili takich nakryć głowy. Źródła historyczne wskazują, z pierwsze wzmianki o "rogach" pojawiły się w chrześcijańskich kronikach, co łatwo połączyć z "demonicznym" wizerunkiem najeźdźców. 

3. Pierwsza żona Ragnara, Lagertha wsławiła się jako niesamowicie wojownicza kobieta, która nie potrzebuje męskiego ramienia do obrony. Jak się okazuje, aktorka była doskonale przygotowana do tej roli. Katheryn Winnick trenowała sztuki walki, odkąd skończyła 7 lat, a pięć lat później zdobyła czarny pas. W wieku 21 lat była właścicielką trzech prywatnych szkół Taekwondo. 

Reklama

4. Czyim synem jest Bjorn? Widzowie serialu byli w tej kwestii niezdecydowani. Z jednej strony chcielibyśmy by był synem Ragnara, ale wątpliwości pojawiły się, gdy wyszedł na jaw romans Lagerthy i Rollo - brata Ragnara. Sam Michael Hirst był wielokrotnie pytany o tę kwestię i nie usłyszeliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Clive Standen wcielający się w postać Rollo uważa, że Bjron faktycznie może być jego serialowym synem.

5. Imię Flokiego brzmiało Wam dziwnie znajomo? Bardzo dobrze! Twórcy celowo nawiązali do imienia boga kłamstw i psot - Lokiego. Powiązanie między tymi postaciami możemy zobaczyć w jednej ze scen, gdy Floki w ramach kary zostaje umieszczony w jaskini. W podobny sposób został ukarany Loki w nordyckich mitach. 

6. W serialu bardzo istotnym elementem są tatuaże, które często przedstawiały sceny znane z mitologii. Liczne źródła potwierdzają, że wikingowie tatuowali swoje ciała, podobnie jak inni mieszkańcy ówczesnej Europy, w tym Słowianie i Celtowie. 

7. Czy Ragnar Lodbrok istniał naprawdę? Prawdziwość żywota tego bohatera nie została potwierdzona, a sama postać została oparta na islandzkiej legendzie o wspaniałym wojowniku, którego historia zakończyła się w niestety okrutny sposób. 

8. Ta ciekawostka powiązana jest poprzednią. W scenie śmierci Ragnara pojawia się dół i jadowite węże, do których bohater zostaje wrzucony. Jak się okazuje, gady nie były zbyt łaskawe dla aktora i kilkukrotnie go ugryzły. Na szczęście dla Travisa Fimmela nie były jadowite. 

9. Wikingowie byli nie tylko biali? Tak donosi jeden z historyków, Gwyn Jones w swojej książce z 1968 roku. W swoim tekście przyznaje, że faktycznie w większości były to osoby, o jasnej karnacji, ale nie tylko. 

"Wikingowie, którzy żyli pomiędzy Jutlandią, Lofotami, Song, a Uppsalą nie wyglądali tak samo, czyli nie byli w 100% czystą nordycką rasą. W Skandynawii wówczas były dwa typy ludzi. Jeden to osoby wysokie, o białej skórze, o jasnych włosach, niebieskich oczach i pociągłej twarzy. Drugi typ to były osoby niższe, o ciemnej karnacji, o brązowych lub czarnych włosach, brązowych oczach i szerokiej twarzy" - stwierdził historyk. 

10. Kim jest postać odgrywana przez Marcina Dorocińskiego? W serialu "Wikingowie: Walhalla" polski aktor wciela się w rolę Jarosława Mądrego, który urodził się około 980 roku, jako jeden z wielu synów Włodzimierza Wielkiego. Jarosław panował w Nowogrodzie, który przypadł mu po podziale dzielnicowym, jednak nie miał zamiaru płacić ojcu daniny. Po jego śmierci doszło do walki, która zakończyła się zwycięstwem Jarosława. 

Jarosław miał skandynawskie korzenie, o których nigdy nie zapomniał i z tego powodu często na swój dwór przyjmował różnych banitów i uciekinierów m.in. z Norwegii. 

swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: Netflix: Seriale | Wikingowie | Wikingowie: Walhalla
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy