Reklama

Damages

Układy

Ocena
serialu
6,9
Niezły
Ocen: 44
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Prawo na obcasach

Ich moc zaklęta jest w paragrafach - waleczne prawniczki, a w głębi serca niepoprawne romantyczki.

Nie tak dawno szaleliśmy na punkcie kruchej i delikatnej Ally McBeal (Calista Flockhart), która wiecznie szukała swojej drugiej połówki. Jej świat zdominowali mężczyźni. Była od nich uzależniona w życiu osobistym, a miłosne niepowodzenia przenosiła na grunt zawodowy.

Reklama

Po latach Ally została surowo oceniona przez środowisko prawnicze. Wszystko z powodu jej kapryśnego charakteru, niestabilności emocjonalnej, braków w wiedzy prawniczej i... drastycznie krótkich spódniczek. Miała tak duży wpływ na widzów, że zdjęcie McBeal pojawiło się na okładce Timesa!

Zmiana zasad

Upłynęło trochę czasu od zakończenia produkcji "Ally McBeal" w 2002 roku, zanim pojawił się kolejny serial z przykuwającą uwagę główną bohaterką.

"Układy" (2007) to pierwsza produkcja, w której na czele wiodącej firmy prawniczej stoi dystyngowana kobieta - Patty Hewes (Glenn Close). Tym razem jest to wyjątkowo silna osoba, która pod obcasami szpilek miażdży swoich przeciwników. Jest wręcz okrutna i upokarza mężczyzn bez mrugnięcia okiem - jak choćby milionera Arthura Frobishera (Ted Danson).

Jej słabość do używania nielegalnych metod i manipulacji jest podyktowana chęcią zemsty i osobistą krucjatą bohaterki, która pragnie zniszczyć każdego podłego faceta stąpającego po ziemi. Nie ma co ich żałować.

Wszyscy zrujnowali wiele osób, a mimo to dzięki pieniądzom i zastępom wysoko opłacanych adwokatów czuli się bezpiecznie w obliczu prawa. Kobiety mogą jedynie marzyć o takiej zemście.

Poza tym, zachowanie Patty można uznać za heroiczne, ponieważ ona jedyna stawia opór wobec starego systemu ustanowionego właśnie przez mężczyzn. Bohaterka grana przez Close serwuje nam potężną dawkę feminizmu i nieustępliwości. I nie ma mowy o brakach w prawniczym żargonie.

Spokój i łagodność

Niektórym widzom nie odpowiadał poziom cynizmu i powracająca chęć zemsty w "Układach".

Na szczęście, w 2009 roku w telewizji ukazał się serial "Żona idealna", w którym osiągnięto równowagę w rywalizacji obu płci. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się Alicia Florrick (Julianna Margulies), która stara się zachowywać poprawnie i właściwie, mimo że jest żoną skompromitowanego polityka. Z zachwytem obserwujemy, jak bohaterka zmaga się z trudną sytuacją życiową, i jak wraca na salę sądową bronić swoich klientów. Przeciwników i oponentów pokonuje godnością, z jaką ich traktuje, chociaż niejednokrotnie widać, że wewnątrz czuje wściekłość i ból. Jest ideałem, który nas urzeka.

Polska Ally

Życiowe rozterki Magdy Miłowicz (Joanna Brodzik) z serialu "Magda M." śledziły miliony Polek. Naszą rodzimą panią prawnik prześladowało marzenie o księciu z bajki. A gdy tylko zjawił sie ktoś taki - w osobie Piotra Korzeckiego (Paweł Małaszyński) - problemy na drodze do ich szczęścia zaczęły piętrzyć się bez końca. Jeśli chodzi o stronę zawodową, Magda walczyła o sprawiedliwość i ujmowała się za pokrzywdzonymi.

Kim jest Kate?

W tym roku debiutuje Kate Reed (Sarah Shahi) w serialu "Paragraf Kate". Młoda, piękna kobieta jest prawniczką w prestiżowej firmie ojca w San Francisco, ale biurokracja systemu prawnego sprawia, że szybko się wypala. Stwierdza, że owszem, ktoś wygrywa, ale zawsze jest też przegrany.

Postanawia zostać mediatorką, bo wtedy może reprezentować interesy obu stron. - Szybciej rozwiązuje problem, ma do tego powołanie i jest tańsza niż zwykły adwokat - powiedziała nam ze śmiechem Sarah Shahi. Reed poznajemy w chwili, gdy umiera jej ojciec, a ona, niechętnie, musi współpracować ze swoją młodą macochą. - Kate często pakuje się w kłopoty ze względu na swoje emocjonalne zaangażowanie, a powinna zachowywać się bardziej profesjonalnie.

Tak samo postępuje w życiu prywatnym, ale to sprawia, że jest interesującą postacią - mówi aktorka. Mamy nadzieję, że spodoba się widzom.

nexNajnowszy numer "Świata Seriali" na rynku już 11 kwietnia.

Wywiad: Wielkanoc z Kasią Glinką - rozkoszuje się każdą chwilą spędzoną w rodzinnym gronie.

"Hotel 52": Obsesyjna miłość Tomka do Natalii ujawni najciemniejszą stronę jego charakteru. Wkrótce Tomek pokaże dziewczynie, do czego zdolny jest odtrącony mężczyzna.

"Klan": Po zaginięciu Beaty trudno jest cieszyć się świąteczną atmosferą. Czy coś jest w stanie poprawić panujący na Sadybie ponury nastrój?

"M jak miłość": Marta postanowi zafundować sobie trochę ruchu i zaprosi Andrzeja na łyżwy. Kiedy Mecenas Budzyński przedstwi jej nową koleżankę, Martę przeszyje zazdrość.

Ring uczuć - Za słabość do Czarka Konstancja będzie musiała słono zapłacić!

Z ostatniej chwili - Zosia i Gawryło "Na dobre i na złe" zaczynają się sobie zwierzać, czy będzie z tego romans?

Fan tv - Chris Colfer z "Glee" wyznał, że był prześladowany w szkole!

Zapraszamy także na profil dwutygodnika na serwisie facebook: http://www.facebook.com/prasa.swiatseriali

Świat Seriali

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Ally McBeal | Układy | Magda M | Żona idealna | Paragraf Kate

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje