Szkoła
Ocena
serialu
8
Bardzo dobry
Ocen: 1144
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Szkoła": Prawdziwe oblicze polskiej edukacji

„Szkoła” to nowy serial, który na antenie TVN zadebiutuje 1 września. Inspiracją dla jego scenarzystów były prawdziwe losy współczesnych nastolatków. W każdym z odcinków poznamy historie uczniów, w których nauczyciele odegrają kluczową rolę. Czy nowa produkcja spotka się z ciepłym przyjęciem widzów?

Akcja "Szkoły", serialu z gatunku scripted-docu, skupia się na życiu uczniów klas gimnazjalnych i licealnych. Tło perypetii stanowi Gimnazjum nr 105 i

Liceum Ogólnokształcące nr 44 w Krakowie. Serial, choć podobny w konwencji do innych produkcji TVN - "Szpitala" czy "Detektywów", różni się jednak od swoich poprzedników. Czym?

- "Szkoła" ma podobną strukturę do "Szpitala", ale różni się kontynuacjami. Mamy opowieść fabularną, lektora, który prowadzi narrację i bardzo emocjonalne wypowiedzi do kamery. Każdy z odcinków opowiada dwie zamknięte historie, niemniej jednak uczniowie będą wracać. Oczywiście świat uczniów to nie wszystko, jest też świat nauczycieli. Te dwa światy będą się ze sobą łączyć, przenikać. Jeżeli chodzi o grono pedagogiczne, to jest zdecydowanie szkoła marzeń. Mamy tak świetnych nauczycieli, przyjaznych, dobieranych osobowościowo, ażeby byli różni - powiedziała Krystyna Lasoń, producent serialu "Szkoła", podczas konferencji serialu. 

"Szkoła" to swoiste novum na rynku serialowym - prawie w całości realizowana jest w hali, która do złudzenia przypomina prawdziwą szkołę. Również historie zawarte w scenariuszach poszczególnych odcinków mogą wydać się widzom szczególnie bliskie, gdyż inspirowane były prawdziwymi historiami opowiadanymi przez nauczycieli.

Reklama


- Seriali paradokumentalnych jest wiele, ale nie pamiętam takiego, którego akcja toczyłaby się w murach szkoły. To jest serial obyczajowy, jego dokumentalność to akcja, oparta na prawdziwych wydarzeniach i oczywiście uczniowie, którzy są bohaterami odcinków. Tematy pozyskiwane są poprzez rozmowy z nauczycielami i konsultantami, a scenariusze tworzone tak, by akcja była interesująca i wartka. Do tej pory nikt w Polsce nie zaproponował czegoś takiego jak rozegranie akcji w całości w szkole. Oczywiście musieliśmy zbudować własną halę produkcyjną, bo żadna szkoła nie zgodziłaby się na takie zaburzenie planu pracy, żeby ekipa mogła wejść i non stop pracować 7 dni w tygodniu - dodaje Krystyna Lasoń.

A co stanie się z inną paradokumentalną produkcją TVN - "Szpitalem"? Krystyna Lasoń uspokaja: - "Szpital" gramy nieustannie, od 1 września na antenie TVN o tej samej porze. Zdradzę też ciekawostkę, że jeśli któryś z uczniów "Szkoły" potrzebuje pomocy medycznej, trafia do "Szpitala", którego zdjęcia kręcone są w sąsiedniej hali. 

Wszystkich ciekawych szkolnych perypetii zapraszamy na premierę "Szkoły" na antenie TVN już 1 września o godzinie 15.00! Serial będzie emitowany od poniedziałku do piątku.

Kto jest kim w “Szkole"? Poznajcie grono pedagogiczne!

W każdym z odcinków "Szkoły" poznamy historie uczniów, w których nauczyciele odegrają bardzo ważną rolę. Życzliwa i profesjonalna pomoc pedagogów będzie równoważyć wybryki nastolatków. Widzom uświadomi, że z każdej trudnej sytuacji można znaleźć wyjście. A pozornie nawet najgorszy problem można mądrze rozwiązać.

Dyrektorem Zespołu Szkół (Gimnazjum nr 105 i Liceum Ogólnokształcącego nr 44) jest Stanisław Chlebowski (Tadeusz Łomnicki), a wicedyrektorem - Maria Borkowska (Maria Meyer). Oboje stoją na czele kilkunastoosobowego grona pedagogicznego, a także sami prowadzą lekcje z młodzieżą. W role nauczycieli wcielają się krakowscy aktorzy i statyści. Niektórzy z nich znani szerszej widowni m.in. z seriali "Szpital", "Detektywi" i "W-11 Wydział Śledczy".

dyrektor, j. polski Stanisław Chlebowski (Tadeusz Łomnicki)

Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Adama Mickiewicza w Krakowie a jednocześnie nauczyciel języka polskiego. Jest pedagogiem z bardzo dużym doświadczeniem. Uczniowie lubią go i zarazem cenią. Ma opinię sprawiedliwego i opanowanego, a co najistotniejsze - zawsze wychodzi z założenia, że wszyscy zasługują na tzw. drugą szansę. Może dlatego potrafi poradzić sobie z każdym, nawet najtrudniejszym przypadkiem w szkole? Choć uczniowie codziennie dostarczają mu wielu rozmaitych wrażeń, on nie traci serca do swojej pracy i zawodu. Jest gotowy do skutku tłumaczyć swoim wychowankom tak oczywiste kwestie jak choćby to, że wypracowania należy pisać samodzielnie a nie kupować czy kopiować z sieci! Prywatnie pasjonat wędkarstwa. Tylko na rybach potrafi wyłączyć się z zawodowych obowiązków.

wicedyrektor, geografia Maria Borkowska (Maria Meyer)

Nauczycielka geografii, która każdą wolną chwilę spędza na spływach kajakowych. Budzi respekt wśród uczniów. Z jej gniewem nie ma żartów. Lecz pod tym rygorem i szorstkością kryje się prawdziwie gołębie serce. Dla dobra swoich uczniów i w słusznej sprawie pani dyrektor jest gotowa walczyć do końca. Ma godną pozazdroszczenia umiejętność mediacji i rozwiązywania problemów młodzieży.

j. polski Joanna Żabińska (Sabina Głuch)

Z natury jest perfekcjonistką i mistrzynią skrupulatności. Chętnie angażuje się w problem młodzieży. Umie rozmawiać ze swoimi wychowankami i stworzyć w nich poczucie, że ich sprawy są dla niej bardzo ważne. Kiedy trzeba, Żabińska potrafi pokazać niesfornemu uczniowi, gdzie jego miejsce i nie pozwoli wejść sobie na głowę. Ma na swoim koncie dość drastyczne doświadczenia z uczniem, który próbował ją zastraszyć... Nachodził w domu, zniszczył jej samochód, a nawet odważył się publicznie ją zaatakować. Polonistka przeszła wtedy wielką próbę siły swojego charakteru.

j. angielski Anna Turczyn (Aleksandra Żurecka)

Widzi swoje powołanie w pracy z młodzieżą, czego wyraz dała, rezygnując z zagranicznej kariery. Jest bardzo lubiana przez swoich wychowanków. Uczennice wprost kochają ją za poczucie humoru, energię i optymizm. Uczniowie zaś podziwiają jej urodę. Pod tą kobiecością i seksapilem kryje się jednak twardy charakter, o czym młodzież miała już wielokrotnie okazję się przekonać. Powszechnie wiadomo, że Turczyn nie należy do tych ustępliwych i potrafi postawić na swoim. Jako pedagog jest bardzo zaangażowana w problemy uczniów. I choć może nie wygląda, jest bardzo odważną kobietą! Udowodniła to, ratując chłopaka, który usiłował się powiesić w szkolnej szatni...

j. niemiecki Dominik Huber (Wolfgang Hofer)

Rodowity Austriak mieszkający w Polsce. Wyznaje zasadę, że dobrocią i konsekwencją osiąga się najlepsze rezultaty. I to właśnie stara się wpoić swoim uczniom, u których cieszy się dużą sympatią. Wzbudza zaufanie i przekonanie, że zawsze można na niego liczyć. Czas wolny od pracy spędza razem z żoną na pielęgnacji swojego ogrodu.

j. francuski Patrice Nieckowski (Patrice Nieckowski)

Choć w Polsce mieszka od zaledwie kilku lat, całkiem sprawnie posługuje się językiem polskim. Przyjechał tu jako przedsiębiorca. Nigdy nie przypuszczał, że będzie uczył w szkole, ale jego życie potoczyło się nieco inaczej... Lubi swoją pracę i nie zamieniłby jej teraz na nic innego. Swoich uczniów traktuje jak młodszych kolegów i ta metoda wychowawcza bardzo mu się sprawdza. Nie bez znaczenia jest również to, że połowa wszystkich dziewcząt w szkole skrycie się w nim podkochuje.

historia Zbigniew Małek (Jan Mancewicz)

Na punkcie swojego przedmiotu ma pozytywną obsesję. Chodząca indywidualność. Wierzy, że dzięki swojemu zaangażowaniu zaszczepi w uczniach miłość do historii. Cechuje go niebywała intuicja, co w kontakcie z młodzieżą jest wręcz bezcenne. Nie umie i nie chce stać obojętnie w obliczu problemów wychowanków. I tak np. kiedy dostrzega, że jeden z dotąd dobrych uczniów opuścił się w nauce, stara się dotrzeć do źródła jego problemów. Nie cofnie się przed niczym. Jeśli jest taka potrzeba, przekroczy nawet granice prywatności uczniów, żeby tylko przyjść im z pomocą. Taki właśnie jest pan Małek - dusza, nie człowiek!

biologia Barbara Gruszka (Joanna Litwin Widera)

Najmłodsza stażem z całego grona pedagogicznego. Jej marzeniem jest rozkochać uczniów w biologii i wychować wielu olimpijczyków. Młodzież bardzo ją lubi, ale też z łatwością przekracza granice, których w kontakcie z nauczycielką przekraczać nie należy.. Wiedzą bowiem, że pani Gruszka się nie pogniewa i nie poskarży. Zawsze znajdzie usprawiedliwienie dla ich wybryków. Stara się zachować spokój nawet wtedy, kiedy ci okładają się pięściami. Z reguły nie podnosi głosu i nie daje się wyprowadzić z równowagi.

matematyka Teresa Kremer (Dorota Godzic)

Uczniowie nazywają ją Smoczycą, bo wiedzą, że Kremerowej nie należy podpadać. Nauczycielka zna to przezwisko i jest z niego dumna. Ale wbrew pozorom, pani Kremer ma dużo serca i cierpliwości dla tych, którzy chcą się uczyć. Tym mniej zdolnym pomaga po lekcjach i tłumaczy trudniejszy materiał. Nie znosi jednak lenistwa i naciągania. Uczniom, którym dzieje się krzywda, zawsze jest gotowa pomóc.

fizyka Andrzej Lesicki (Rafał Kosecki)

Doskonały pedagog, który jest wprost ubóstwiany przez uczniów. Na szkolnych wycieczkach to właśnie on jest dla nich najlepszym kompanem w zabawie. Budzi zaufanie i utwierdza w przekonaniu, że mogą na niego liczyć. Wiedzą, że kto jak kto, ale Lesicki zawsze stanie po ich stronie! Chyba że nabroili, to wtedy starają się go unikać, bo kiedy trzeba, to i on nie szczędzi krytycznych uwag. Tak jak choćby w przypadku narkotyków... Lesicki wydał absolutną wojnę dilerom i ich klientom. W tym przypadku nie idzie na żadne ustępstwa! Kiedy trzeba - broni krzywdzonych, ale potrafi też ścigać tych, którzy łamią prawo i ze zwykłej szczeniackiej głupoty rujnują zdrowie swoje lub innych kolegów.

chemia Alicja Stańko (Jagoda Pietruszkówna)

Niezwykle barwna postać szkoły. Z nią nigdy nie jest nudno. A tylko nieliczni mają świadomość, że ich nauczycielka była w młodości zbuntowaną hipiską! Być może właśnie dlatego Stańko cieszy się wśród młodzieży opinią równej babki, a co za tym idzie - niektórzy myślą, że można sobie z nią na więcej pozwolić. Nic bardziej mylnego! Jest sprytniejsza, niż uczniom się wydaje i doskonale potrafi wyczuć, kiedy chcą ją wykorzystać. Tak jak choćby w przypadku kradzieży odczynników, które miały posłużyć do stworzenia domowej roboty dopalaczy. Nauczycielka natychmiast odnalazła i zdemaskowała sprawców, udowadniając przy tym, że jedyne eksperymenty, jakie uczniowie mogą przeprowadzać, to te pod jej okiem i na lekcji chemii.

informatyka Piotr Gądek (Karol Wolski)

W szkole pracuje od niedawna. Skończył studia z wyróżnieniem i kilka lat temu miał szansę na międzynarodową karierę w firmie informatycznej, ale wybrał inną drogę. Zdecydował, że chce przekazywać swoją wiedzę kolejnym pokoleniom. Uczniowie bardzo go lubią. On chętnie dzieli się z nimi nowinkami informatycznymi, które są jego konikiem. Z kolei od nastolatków chłonie wszelkie nowości technologiczne, bo chociaż stara się być na bieżąco, to uczniowie często go zaskakują.

wf Tomasz Dudziak (Konrad Pondo)

Jest obiektem westchnień wielu dziewcząt. Zarówno uczennice, jak i uczniów traktuje po przyjacielsku, ale zdecydowanie umie wyznaczać granice relacji. Od swoich wychowanków oczekuje sportowego podejścia do zajęć, a także zdrowej rywalizacji w dążeniu do celów, które im wyznacza. Jego wielkim sukcesem jest fakt, że w tej szkole nikt nie zwalnia się z WF-u. Uczniowie kochają jego lekcje. Czują się po nich pełni życia i energii.

 

Źródło: ŚwiatSeriali.pl/ Agencja W. Impact

swiatseriali.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy