"Stulecie Winnych": Brwinów istnieje naprawdę! W Sieprcu
Wielbiciele serialu "Stulecie Winnych", którzy chcieliby odnaleźć miejsca związane z tą produkcją, powinni udać się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To tam wykreowano telewizyjny Brwinów. Muzeum jest znów czynne od 12 maja.
Twórcy serialu, realizując dwa sezony "Stulecia Winnych", szukali autentycznych miejsc. Tło dla kolejnych dekad XX wieku odnaleźli w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, w Muzeum Wsi Radomskiej, w Białobrzegach i pałacu Wierusz-Kowalskich w Natolinie.
Skansen w Sierpcu stał się Brwinowem z okresu I wojny światowej i II Rzeczypospolitej. Jak informuje muzeum, w chałupie z Dzierzążni zamieszkał Stanisław i Katarzyna Winni, chałupę z Jonnego przemieniono w dom Romana i Władzi Winnych, natomiast karczmę z Żuromina przejęła rodzina żydowska.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu działa od lat 70. XX wieku. Obecnie zajmuje ok. 60 ha, gdzie znajdują się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym kościół, kuźnia czy karczma. Najstarszy z prezentowanych tam obiektów to chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r. W skansenie jest także amfiteatr, budynek wstawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa także nowoczesny kompleks rekreacyjny z hotelem.
W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego muzeum powstawały znane filmy, jak np. "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", "Pan Tadeusz" oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Pod koniec lutego zrealizowano tam teledysk do piosenki "Kare konie" zespołu Enej.
Po zniesieniu części obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, muzeum jest znów czynne od 12 maja. Goście muszą jednak pamiętać o kilku zasadach: o obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowaniu odległości nie mniejszej niż 2 metry od siebie, dezynfekcji rąk przed wejściem do każdego obiektu oraz o tym, że w pomieszczeniach poszczególnych obiektów przebywać może jedna osoba zwiedzająca.
ag/ moc/