Reklama

Ślepnąc od świateł

Ocena
serialu
9
Super
Ocen: 87
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Ślepnąc od świateł": Najlepsze seriale walczą o Orła 2019

Polska Akademia Filmowa ogłosiła właśnie nominacje do Orłów 2019. Po raz piąty w historii o najważniejsze w naszym kraju nagrody filmowe walczą seriale. W tym roku szansę na zdobycie statuetki mają trzy produkcje: "Ślepnąc od świateł", "Rojst" i "1983".


Po raz pierwszy w historii Polskich Nagród Filmowych wyróżnienia w kategorii "Najlepszy Filmowy Serial Fabularny" przyznano w 2015 roku. Orła otrzymał wtedy serial TVP "Czas honoru. Powstanie", pokonując 8. sezon "Rancza" i "Watahę". Rok później triumfował "Prokurator", w 2017 roku statuetka trafiła do twórców "Belfra", a rok temu nagrodzono 2. serię "Watahy".   

Reklama

Tytuł kolejnego serialu, który - zdaniem członków Polskiej Akademii Filmowej - zasłużył na miano serialu roku, poznamy podczas uroczystej gali wieńczącej 21. edycję Orłów. Tym razem o nagrodę walczą trzy produkcje: "1983" (pierwszy polski serial wyprodukowany dla Netflixa), "Ślepnąc od świateł" (wielki tegoroczny hit HBO Polska) i "Rojst" (zrealizowany przez platformę Showmax i Studio Filmowe "Kadr").

Jest niemal pewne, że Orzeł 2019 pofrunie do Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyka - twórców  "Ślepnąc od świateł". Serial oparty na motywach bestsellerowej powieści Żulczyka o tym samym tytule od razu po premierze okrzyknięty został przez krytyków najlepszym polskim serialem ostatnich lat.   

Nominacje dla gwiazd znanych z seriali

Wśród aktorek i aktorów nominowanych do tegorocznych Orłów za kreacje filmowe znalazły się gwiazdy doskonale znane wszystkim fanom seriali. O tytuł najlepszego aktora roku w roli pierwszoplanowej walczą Janusz Gajos (niezapomniany Janek Kos z kultowych "Czterech pancernych i psa"), Jacek Braciak (Marek z "rodzinki.pl") i Tomasz Kot (Maksymilian Skalski z "Niani"), a szansę na statuetkę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą mają Joanna Kulig (Iga Małecka z "O mnie się nie martw"), Anna Radwan (Elżbieta z "Paktu) i Gabriela Muskała (wkrótce zobaczymy ją jako Beatę w nowym serialu TVN "Szóstka"). Gabriela Muskała dostała również nominację w kategorii "Najlepsza drugoplanowa rola kobieca" - jej konkurentkami są Agata Kulesza (Olga Sawicka z "Pułapki") i Aleksandra Konieczna (Maria Kaleta z "Diagnozy") - oraz w kategorii "Odkrycie Roku". O Orła za najlepszą drugoplanową rolę męską walczą w tym roku: Adam Woronowicz (Jan Artman z "Diagnozy"), Borys Szyc (Przemysław Karski z "Lekarzy") i Janusz Gajos (wybitny aktor nominowany jest w dwóch kategoriach). 

Nazwiska laureatów tegorocznych Polskich Nagród Filmowych ogłoszone zostaną 25 marca. Wtedy też dowiemy się, twórcy którego z nominowanych seriali tym razem zdobędą Orła.

Agencja W. Impact

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama