Rojst

Ocena
serialu
7,4
Dobry
Ocen: 45
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Rojst'97": Recenzja serialu Netflix

"Rojst’97" jest kontynuacją losów bohaterów serialu "Rojst", który pojawił się na platformie Shwowmax w 2018 roku. Nowe odcinki z udziałem Magdaleny Różczki, Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika i Łukasza Simlata możemy zobaczyć już dziś w Netflixie. Najciekawszy w tej historii jest fakt, że druga część wyszła o wiele lepiej niż dobry oryginał!

Akcja rozgrywa się w 1997 roku

Tym razem akcja przenosi się do 1997 roku, podczas "powodzi stulecia". W wyniku żywiołu woda odsłania przy tym zakopane w lesie ludzkie szczątki oraz ciało nastoletniego chłopca, który uznany zostaje za przypadkową ofiarę powodzi.

Jednak, jak przypuszcza policjantka Anna Jass (Magdalena Różczka), nie doszło do nieszczęśliwego wypadku, a do zbrodni. Z pomocą inspektora Adama Miki (Łukasz Simlat) chce za wszelką cenę dojść do prawdy.

W międzyczasie Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) zostaje redaktorem naczelnym "Kuriera" i zmaga się z własnymi demonami, jednocześnie próbując ułożyć sobie życie prywatne.

Reklama

Jest jeszcze i Witold Wanycz (Andrzej Seweryn), który stara się pogodzić ze swoją przeszłością oraz swoich przyjaciół.

Świetna narracja

Tak jak i w pierwszej odsłonie serialu, nie zawodzi znakomita obsada. Mało tego fabuła jest niesamowicie (i dobrze) skonstruowana. Jest historia kryminalna, rodzinna... Znajdzie się także i interesujący ale dość bolesny wątek z przeszłości.

Ta wielowątkowość i różnorodność wychodzi produkcji na dobre, a scenarzyści ani razu nie popełniają błędu - nie gubią się w losach postaci oraz prowadzą wszystkie historie do satysfakcjonującego końca.

Magdalena Różczka: Wiemy, co chcemy opowiedzieć światu [wywiad]

Choć to serial kryminalny, a atmosfera czasami jest bardzo gęsta, to w "Rojst’97" nie brakuje specyficznego humoru - szczególnie warto tu wspomnieć o niektórych scenach rozgrywających się na komisariacie z udziałem Jass, Miki.

Jeżeli pamiętacie problemy z przewijaniem kaset magnetofonowych, to z pewnością zrozumiecie ból jednego z bohaterów.

Nowości Netflix 2021: Zapowiedzi serialowe [premiery, zwiastuny, obsada]

Niebanalni bohaterowie

Wielkim plusem, podobnie jak w pierwszym sezonie, są świetnie nakreśleni oraz niebanalni bohaterowie. W drugiej serii do obsady dołączyła Magdalena Różczka i Łukasz Simlat, którzy wypadli na ekranie bardzo dobrze.

Szczególnie Magdalena Różczka, która wciela się w "Rojst’97" w ciekawą rolę policjantki Anny Jass próbującej rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci nastolatka. Upór i chęć bohaterki "Rojst'97" sprawia, że szybko wplątuje się ona w kłopoty.

W wywiadzie z Interią na temat "Rojst’97" Magdalena Różczka mówiła: "Dostałam znakomity scenariusz do przeczytania i nic naprawdę nie musiało mnie nakłaniać do przyjęcia tej roli. Cieszyłam się, iż przede mną wspaniała podróż i przygoda. Nie ukrywam, że też bardzo się bałam. Z reguły jest tak, że jak czytam kolejny nowy projekt, to myślę co mogę dać z siebie, co mogę poprawić, jak jeszcze podnieść o poziom wyżej czy projekt czy moją postać. W przypadku "Rojst’97" miałam wrażenie, że wszystko jest tak dobre, że boję się, żebym tego nie zepsuła".

Nowości Netflix 2021: Zapowiedzi na lipiec

Co sądzi z kolei o swojej bohaterce?

"Anna Jass jest niezwykle silną postacią, silną osobowością; kobietą, która od początku jest introwertyczna i chce jak najmniej o sobie mówić. Dowiemy się o niej dużo ciekawych rzeczy. Będzie ona na pewno takim trzonem serialu. Jak czytałam scenariusz nie miałam aż takiej świadomości, ale później trochę przestraszył mnie fakt, jak ważną Jass jest postacią. Myślę, że to takie światełko dla kobiet - coraz więcej jest wspaniałych ról dla nas pisanych - takich esencjonalnych, z których możemy czerpać ogromną radość tworzenia".

Solidna serialowa robota

"Rojst’97" jest solidną, dobrze poprowadzoną opowieścią, która wydaje się właściwym zakończeniem historii bohaterów.

Mimo tego, widać potencjał na kolejny sezon - niektóre wątki można rozszerzyć w odrębnej historii, w której centrum mogłyby się znaleźć znane nam z tej drugiej właśnie serii postacie. Wydaje mi się po prostu, że szkoda byłoby się z nimi rozstawać, a opowieści może być wiele.

Serial "Rojst'97" jest dostępny na Netflix od 7 lipca.

Jesteś fanem amerykańskich seriali? Zalajkuj nasz fan page "Zjednoczone Stany Seriali", czytaj newsy i wywiady, oglądaj trailery, galerie, komentuj i czytaj opisy odcinków już dwa tygodnie przed emisją w Polsce.

***Zobacz także***

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama