"Ranczo" - wsi sielska, anielska i... serialowa
"Ranczo" to jeden z ulubionych seriali Polaków. Doczekał się dotąd pięciu serii, ekranizacji filmowej ("Ranczo Wilkowyje") oraz Telekamery w 2009 roku, a także 7-milionowej publiczności. Nic więc dziwnego, że losy mieszkańców fikcyjnego miasteczka Wilkowyje są interesujące nie tylko dla telewidzów, ale i mieszkańców Jeruzal - miejscowości, gdzie od kilku lat powstaje "Ranczo".
Serial jest komedią obyczajową, a jego akcja zaczyna się, gdy Lucy Wilska (Ilona Ostrowska), Amerykanka polskiego pochodzenia, przybywa do wsi, aby odebrać spadek po babci - tytułowe ranczo, czyli podupadły dworek pod Wilkowyjami z kawałkiem ziemi. "Ranczo" doskonale ukazuje rustykalną społeczność nieco w krzywym zwierciadle, lecz ze sporą dawką życzliwości .
Świat z dala od zgiełku wielkiego miasta nie jest jednak sielankowy: wójt gminy prowadzi wojnę ze swym bratem bliźniakiem, plebanem (w obu rolach Cezary Żak). Męska część, dla relaksu i podtrzymania towarzyskich więzi, konsumuje wino Mamrot na sklepowej ławeczce. Co ciekawe, zarówno sklep, jak i trunek, to nie rekwizyty. Podobnie jest z większością miejsc w Jeruzalu.
Na ekranach telewizorów widzimy zatem autentyczną plebanię, salkę parafialną (czyli organistówkę), gdzie Lucy naucza angielskiego, szkołę, przystanek PKS, ośrodek zdrowia, gdzie doktor Wezół leczy mieszkańców. Jest też dom Więcławskich, miejscowego nauczyciela Witebskiego, a lokum Hadziuka (jednego z "ławeczników") stoi przy drodze wylotowej do Mińska Mazowieckiego. Część tytułowego rancza Lucy zagrał miejscowy XIX-wieczny spichlerz oraz jeziorko, a serialowy dworek naprawdę znajduje się w Sokulach pod Żyrardowem.
Ekipa "Rancza" spędziła w Jeruzalu w sumie kilka lat. To wystarczający czas, aby twórcy i obsada produkcji zżyli się z prawdziwymi mieszkańcami serialowych Wilkowyj. Obie strony były do siebie życzliwie nastawione. Jeruzalanie nawet za darmo występowali w pobocznych epizodach, a filmowcy wspomagali oddolne artystyczne inicjatywy młodych chłopców, którzy, zafascynowani sztuką X Muzy, rozpoczęli kręcenie etiud filmowych. Sam reżyser "Rancza", Wojciech Adamczyk, udzielał im wielu wskazówek.
Także w Jeruzalu odbywały się zloty fanów "Rancza" oraz okolicznościowe spotkania z aktorami serialu. W 2007 roku została zorganizowana akcja ratowania zabytkowej drewnianej świątyni, która zagrała Kościół w Wilkowyjach. To w nim Lucy i Kusy wzięli ślub, to tam "rządzi" proboszcz Piotr Kozioł. W obronę zabytku zaangażowali się także bohaterowie serialu, aukcję z przejęciem prowadził serialowy, podstępny sekretarz gminy, Arkadiusz Czeperach ( w tej roli Artur Barciś).
Przyjaźń między serialowcami a mieszkańcami Jeruzala jest na tyle wyjątkowa, iż prawdziwy gospodarz parafii, proboszcz Andrzej Sobczyk, prywatnie wielki fan "Rancza", odprawił Cezaremu Żakowi i jego małżonce Katarzynie Żak (także występuje w serialu) z okazji 20. rocznicy ślubu, mszę świętą, połączoną z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.
Należy pamiętać, że serialowe Wilkowyje to nie tylko Jeruzal, ale także Latowicz i Sokule koło Żyrardowa, i inne okoliczne wsie województwa mazowieckiego. Jeśli chcecie się udać się na wycieczkę po "Ranczowych" miejscach i nie zabłądzić, stworzyliśmy dla was ułatwiający planowanie trasy spis serialowych obiektów.
- Rynek - to serce Wilkowyj, w jego bliskim sąsiedztwie znajdują się: sklep Krystyny Więcławskiej, słynna "Ławeczka", przystanek autobusowy, Kościół.
- Sklep "U Krysi" - jego właścicielką jest Krystyna Więcławska (w tej roli Dorota Chotecka-Pazura). Brązowy budynek został przemalowany na unijne kolory z powodu przyjazdu kontroli z Unii Europejskiej. Kultowe produkty to: wino Mamrot (aż 25% zawartości alkoholu!), piwo Tur, wino chilijskie (inaczej wino "z górnej półki", ze względu na "zawrotną" cenę: 23,50 zł). Inne dostępne tam artykuły to: krem do golenia B-5, pół kilo pasztetowej i pasta poziomkowa do zębów dla dzieci.
- Kościół (ul. Rynek 2) - to w tym wymagającym remontu drewnianym budynku odbywały się ważne uroczystości: ślub Michałowej ze Stanisławem Japyczem (odc. 39), chrzest Dorotki (odc. 41), ślub Lucy z Kusym (odc. 42), ślub Wioletki ze Staśkiem (odc. 42), ślub Weroniki z Kao (odc. 42) .
- Ławeczka - to miejsce spotkań tzw. "ławeczkowiczów", czyli inaczej "miejscowych myślicieli". W skład grupy wchodzą: Pietrek, Solejuk, Hadziuk, Jan Japycz oraz Stach Japycz. Przy spożywaniu wina i piwa z pozycji sklepowej ławeczki komentują otaczającą ich rzeczywistość.
Pozostałe lokacje, które warto zwiedzić będąc już w gminie Jeruzal, to: plebania, salka parafialna, szklarnia księdza, stara i nowa szkoła, ośrodek zdrowia dr Wezóła, dom Witebskiego, stary i nowy dom Więcławskich, dom Hadziuków, chata Zielarki, jeziorko oraz ruiny spichlerza.
2. Latowicz (woj. mazowieckie, pow. miński, gm. Latowicz):
- Urząd Gminy - siedziba wójta. Początkowo był to Paweł Kozioł, później Lucy Wilska.
- Posterunek Policji - miejsce pracy policjanta Staśka, który jest fanem… "Koziołka Matołka".
- Neogotycki kościół - to przed nim Więcławski kupił fosforyzujący proszek. Nim na ścianie dworku Lucy umieścił napis… "śmierć".
3. Sokule (woj. mazowieckie, pow. żyrardowski, gm. Wiskitki)
- Dworek Lucy - odziedziczony spadek Amerykanki.
4. Huta Kuflewska (woj. mazowieckie, pow. miński, gm. Cegłów)
Radiostacja, Redakcja - tu Arkadiusz Czerepach prowadził Radio Wilkowyje i gazetę Lustro Gminy.
5. Strachomin (woj. mazowieckie, pow. miński, gm. Latowicz)
- Restauracja "U Japycza" - nowa knajpa nazwana na cześć śp. Jana Japycza. Odremontowany budynek po spaleniu Country Clubu.
6. Góra Kalwaria (woj. mazowieckie, pow. piaseczyński, gm. Góra Kalwaria)
Gospoda, Country Club - Początkowo klub dla dżentelmenów, po społecznej rewolcie miejsce kulturalnych spotkań dla wszystkich.
7. Cieciszew (woj. mazowieckie, pow. piaseczyński, gm. Konstancin-Jeziorna)
Uniwersytet Ludowy - stworzony z inicjatywy Lucy, zainspirowanej działaniem Grundtviga. Wykłady, jakie się tam odbywają, to m.in. : o kulturze picia alkoholu (Kusy), o odtwarzaczach MP3, o feminizmie, o higienie.