Reklama

Friends

Przyjaciele

Ocena
serialu
8,9
Bardzo dobry
Ocen: 1087
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Przyjaciele": Współtwórczyni serialu zażenowana. "Mogę tylko przeprosić"

"Przyjaciele" to serial, który podbił serca widzów na całym świecie. Kultowa produkcja opowiadająca o losach paczki znajomych do dziś ma wielu fanów. W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się jednak słowa krytyki skoncentrowane głównie wokół braku różnorodności rasowej bohaterów. Co ciekawe, o słuszności krytycznych opinii mówi także scenarzystka i producentka serialu - Marta Kauffman. "Mogę tylko przeprosić" - powiedziała w jednym z ostatnich wywiadów.

Marta Kauffman czuje się "zażenowana"

65-letnia współtwórczyni serialu "Przyjaciele" przyznała się na łamach "Los Angeles Times", że na początku nie potrafiła zrozumieć "trudnej i frustrującej" krytyki jej serialu. Teraz, prawie 20 lat po tym, jak produkcja została zakończona, widzi błąd w swoim postępowaniu.

"Wiele się nauczyłam w ciągu ostatnich 20 lat" - powiedziała Marta Kauffman "Los Angeles Times" za pośrednictwem Zoom.

"Przyznanie się i zaakceptowanie winy nie jest łatwe. Patrzenie na siebie w lustrze jest bolesne. Wstydzę się tego, że 25 lat temu nie postąpiłam inaczej" - dodała.

Reklama

Współtwórczyni "Przyjaciół" dodała, że czuje się "zażenowana" brakiem różnorodności rasowej w obsadzie serialu. Swoją perspektywę patrzenia na konstrukcję bohaterów zmieniła tuż po zamordowaniu George’a Floyda.

"To mną wstrząsnęło. Zrozumiałam, że nieświadomie byłam uwikłana w systemowy rasizm. Od tej pory zaczęłam analizować, w jaki sposób brałam w tym udział. Wiedziałam, że muszę obrać inny kurs" - przyznała.

W rezultacie zadeklarowała wpłacenie 4 milionów dolarów na Brandeis University, gdzie wcześniej studiowała. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie katedry na uniwersyteckim wydziale studiów afroamerykańskich, który jest jednym z najstarszych w Stanach Zjednoczonych.

Marta Kauffman powiedziała, że jej darowizna sprawia, że czuje, jakby "w końcu mogła coś zmienić".

Kontrowersje wokół serialu

"Przyjaciele" odnieśli ogromny sukces na skalę światową, lecz nie zabrakło wpadek, które po latach są wypominane twórcom.

Odtwórcami głównych bohaterów "Przyjaciół" była grupa sześciu aktorów - Jennifer Aniston, Courtney Cox, Matthew Perry, Lisa Kudrow, David Schwimmer i Matt LeBlanc - wszyscy byli biali i grali heteroseksualnych przyjaciół mieszkających w nowojorskiej Greenwich Village, która jest znana jako gejowska dzielnica w historycznie zróżnicowanym mieście.

Na przestrzeni dziesięciu lat serialu, od 1994 do 2004 roku, wprowadzono tylko dwie queerowe postacie i obie odegrały bardzo małą rolę w fabule.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL