Prosta sprawa
Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 17
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Mateusz Damięcki o pracy ze swoim ojcem. Wyruszające słowa aktora

17 maja 2024 roku na platformie Canal+ zadebiutował serial "Prosta sprawa", oparty na książce Wojciecha Chmielarza. W roli głównej wystąpił Mateusz Damięcki. W wywiadzie dla PAP aktor wspominał okres realizacji zdjęć do serialu ze swoim ojcem Maciejem.. Ten zmarł 17 listopada 2023 roku, niedługo po zakończeniu zdjęć.

Mateusz Damięcki o pracy ze swoim ojcem na planie "Prostej sprawy"

"Cyprian [T. Olencki, reżyser i scenarzysta serialu] od razu mi powiedział, że chciałby, żeby tego bohatera zagrał mój tato. Bardzo mnie ten pomysł wzruszył" - mówił Mateusz Damięcki w rozmowie z PAP. "Oczywiście już wtedy wiedziałem, że tato jest chory. Dlatego podczas realizacji zdawałem sobie sprawę, że te dwa dni zdjęciowe będą absolutnie wyjątkowe. Chciałem, żeby się nie kończyły".

Według syna Maciej Damięcki zamienił swoją małą rolę w perełkę. "Nie było to proste. Przecież, jaki jest taksówkarz, w którego się wcielił, każdy widzi (uśmiech). Ale on się zawziął, żeby pokombinować na kilku poziomach, nie zagrać wprost. Pomimo że wielozadaniowość mężczyznom kiepsko wychodzi. W końcu powszechnie wiadomo, że prawdziwy mężczyzna jest w stanie wykonać dobrze tylko jedną rzecz w danej chwili. A tam trzeba było i jechać, i gadać, i wyłapywać te akcenty, na których Cyprianowi zależało… A tata wtedy był już dość zmęczony" - kontynuował gwiazdor "Prostej sprawy". 

Reklama

Damięcki dodał, że jego ojciec wykonywał swoją pracę, jak najlepiej mógł, nie pozwalając sobie na gorszy występ z powodu stanu zdrowia. "Dla mnie to była duża nauka i jednocześnie nagroda, żeby móc z nim zagrać. Plan zdjęciowy to nie tylko te parę minut, które później ogląda się na ekranie. Dużo rozmawialiśmy. Mam całą masę bardzo pięknych fotosów z tatą z tych dwóch dni — fotograf się zakradał i robił nam dwójkowe zdjęcia. Takie prywatne. Pozostała mi pamiątka na całe życie, która z każdą chwilą nabiera dla mnie coraz większej wartości" - zakończył.

"Prosta sprawa": O czym opowiada serial?

"Prosta sprawa" to historia o długu, sprawiedliwości i honorze. O walce dobra ze złem. Historia bezimiennego bohatera, który wyrusza w podróż, żeby odnaleźć człowieka, który wiele lat temu, całkowicie bezinteresownie pożyczył mu pieniądze. Kiedy okazuje się, że ów człowiek, wmieszany w rozgrywki z lokalną mafią sam teraz potrzebuje pomocy, bezimienny podejmuje jedyną, moralnie słuszną decyzję. Stanie po jego stronie, wywołując tym samym ciąg dramatycznych zdarzeń. 

W rolę głównego bohatera wciela się Mateusz Damięcki.W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się także: Mateusz Więcławek, Mateusz Kmiecik, Iza Kuna, Magdalena Wieczorek, Maciej Musiał, Krzysztof Zalewski oraz Daniel Olbrychski i Maciej Damięcki.

"Prosta sprawa": Reżyser o serialu

"Zawsze lubiłem kino gatunku. 'Prosta sprawa' to, mam nadzieję, takie właśnie gangsterskie kino gatunku, ale dziejące się w specyficznych polskich realiach na polsko-czesko-niemieckim pograniczu" - mówił Cyprian T. Olencki, reżyser i scenarzysta serialu. "Mamy bezimiennego bohatera, który musi pokonać gangsterów. Ryzykuje własne życie, aby bezinteresownie ocalić słabszych. Jest mnóstwo scen akcji, strzelanin, bójek, mamy ucieczki samochodowe i też, mam nadzieję, dość specyficzny humor sytuacyjny. A więc wszystko to, co charakteryzuje takie opowieści".

Olencki nie mógł się także nachwalić swoich aktorów. "Mateusz Damięcki, Iza Kuna, Piotr Adamczyk, moim zdaniem, w zaskakujących rolach, mocno odmiennych od ich dotychczasowego emploi. Nowe pokolenie aktorów, Magda Wieczorek, Mateusz Kmiecik, Mateusz Więcławek, Maciej Musiał, czy, uwaga, Krzysztof Zalewski; wszyscy stworzyli bardzo fajne i wyraziste postaci. Nie mogę doczekać się reakcji publiczności, mam nadzieję, że podzieli mój entuzjazm".

INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: Prosta sprawa (serial) | Mateusz Damięcki | Maciej Damięcki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama