Reklama

Polsat Viasat History: Zapowiedzi na maj

Jakie seriale dokumentalne zobaczymy w maju na Polsat Viasat History?

Krwawe pieniądze: tajemnice gospodarki nazistów

Premiera: sobota 8 maja, godz. 21:00

Czerwiec 1940 roku. Choć Niemcy są w zasadzie bankrutem, nie mają surowców, ropy naftowej ani pieniędzy, Hitler wysyła dywizje pancerne do Francji, Belgii i Holandii.

W jaki sposób naziści zdołali rozpętać II wojną światową bez potrzebnych funduszy i przy tak słabej gospodarce?

Ten dwuczęściowy dokument, oparty na pracy nowego pokolenia francuskich, brytyjskich i niemieckich historyków, analizuje dzieje III Rzeszy od strony finansowej i gospodarczej, badając wewnętrzne funkcjonowanie nazistowskiego systemu przez pryzmat kluczowych postaci, których życiorysy pozostawały dotąd w cieniu.

Reklama

Ambasadorowie w Berlinie: przed II wojną światową

Sobota 8 maja, godz. 23:05

30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec i rozpoczęła się prawdziwa rewolucja.

Cały świat przyglądał się tym wydarzeniom z mieszanką zainteresowania i niepokoju. Naocznymi świadkami zmian byli zagraniczni dyplomaci pracujący w stolicy Niemiec, którzy doskonale wiedzieli, co się dzieje, i robili wszystko, aby nagłośnić niebezpieczne zdarzenia.

W ciągu zaledwie kilku tygodni naziści przejęli kontrolę nad wszystkimi organami administracji państwowej, ale w kręgach dyplomatycznych, gdzie wciąż było wielu arystokratów, nie czuli się komfortowo.

Dzięki materiałom archiwalnym, z których część nigdy wcześniej nie była publikowana, dokument ten pokazuje, jak dyplomaci bezskutecznie próbowali ostrzec świat przed rosnącymi zagrożeniami
i rzeczywistością nazistowskich Niemiec.

Tajemnica konia trojańskiego

Niedziela 23 maja, godz. 21:00

Historia konia trojańskiego to jedna z najbardziej znanych opowieści w dziejach ludzkości: wielki drewniany koń z ukrytymi wewnątrz greckimi żołnierzami był prezentem dla mieszkańców Troi, którzy — niczego nie podejrzewając — wprowadzili go do swojego miasta.

Kilka godzin później potężna Troja stała już w płomieniach. Co jednak, jeśli ta opowieść nie jest prawdziwa?

Nowe, przełomowe odkrycia pokazują, że jedna z najsłynniejszych historii wszech czasów prawdopodobnie będzie musiała zostać napisana na nowo, ponieważ koń trojański prawdopodobnie... wcale nie był koniem.

Jak naprawdę Grecy przechytrzyli swoich wrogów i jaką historię znajdziemy w przyszłości w podręcznikach historii?

swiatseriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje