Ostry dyżur ER
Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 292
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Ostry dyżur": 25 lat minęło...

19 września mija 25 lat od emisji pierwszego odcinka "Ostrego dyżuru", serialu, który zmienił rynek telewizyjny, a z wielu aktorów uczynił hollywoodzkie gwiazdy.

Pomysł serialu narodził się w 1974 roku w głowie Michaela Crichtona, który stworzył pilota serialu na podstawie własnych doświadczeń jako rezydent. Scenopis musiał jednak poczekać na swoją szansę prawie dwadzieścia lat - w 1993 r. zainteresował się nim Steven Spielberg, który planował nakręcić film.

Z czasem jednak projekt ewoluował z kinowego w telewizyjny. Wówczas reżyser oddał "Ostry dyżur" w ręce producenta Johna Wellsa ze swojej firmy Amblin Entertainment, a sam wziął się za inny scenariusz Crichtona - "Park Jurajski". Szefowie stacji NBC, widząc zaangażowanie Spielberga w projekt, zamówili sześć odcinków. A twórcy pozostali wierni scenopisowi z 1974 r., wprowadzając tylko dwie drobne zmiany: dr Lewis była kobietą, a dr Benton był Afroamerykaninem.

Tak powstał medyczny hit wszech czasów, serial "Ostry dyżur", który zmienił oblicze telewizji, a jego powtórki wciąż przyciągają przed telewizory miliony widzów na całym świecie. 

Reklama


"Ostry dyżur" to drugi najdłuższy serial w historii stacji NBC - liczył 331 odcinków i 15 sezonów. Pokazuje, jak aktorsko rozwijał się idol wszystkich pań - George Clooney. Bo to właśnie dzięki tej produkcji poznały go i pokochały miliony. Zobaczcie, jak dziś wygląda serialowy dr Ross i jego koledzy!

Na izbie przyjęć Szpitala Okręgowego w Chicago dosłownie ułamki sekund dzielą życie od śmierci. Nieustanne napięcie, przeplatane chwilami radości, gdy uda się ocalić jeszcze jedno ludzkie istnienie, a przede wszystkim przytłaczająca odpowiedzialność za każdą decyzję to codzienność bohaterów tego dramatu medycznego. Pamiętacie "Ostry dyżur"? Co robią największe gwiazdy tego serialu dziś? Sprawdźcie!

Anthony Edwards, czyli dr Mark Greene

Choć studiował aktorstwo, rzucił szkołę zaraz po tym, jak zaproponowano mu pierwszą rolę w filmie - zagrał w komedii "Zemsta frajerów". Prawdziwą popularność przyniósł mu kultowy "Top Gun", gdzie wystąpił u boku Toma Cruise’a oraz film"Sokoły" z Timothym Daltonem. Widzowie mogą pamiętać go również z seriali "Przystanek Alaska" czy "It Takes Two".  

Kiedy pojawił się w "Ostrym dyżurze" był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci. Za udział w trzech sezonach serialu zarobił, bagatela, 35 mln dolarów! Otrzymał też Złoty Glob i wiele innych wyróżnień.

Wciąż jest obecny w branży telewizyjnej. Obecnie można oglądać go na małym ekranie w serialu "Designated Survivor". Prywatnie, od 15 lat jest żonaty z Jeanine Lobell, z którą ma czwórkę dzieci. W tym roku skończył 57 lat.

George Clooney, czyli dr Doug Ross

Na swoją wielką szansę czekał ponad dekadę. Wcześniej grywał epizody w serialach i niewielkie rólki w filmach klasy B. Jednak to "Ostry dyżur" otworzył mu drzwi do kariery w Hollywood.

Za rolę Douga Rossa, kreowaną przez niego przez pięć lat, otrzymał szereg nagród (w tym dwie statuetki Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym) oraz trzy nominacje do Złotego Globu. Z serialu odszedł w 1999 roku, jednak co jakiś czas pojawiał się gościnnie w późniejszych odcinkach.

Jego kariera nabrała zawrotnego tempa. "Złoto pustyni", seria filmów "Ocean’s...", "Michael Clayton", "Good Night and Good Luck, "Syriana" (za tę rolę zdobył Oscara!), "Człowiek, który gapił się na kozy", "Idy marcowe", "Spadkobiercy", "Grawitacja", Kraina jutra", "Zakładnik z Wall Street" - to tylko kilka filmów z jego ogromnego dorobku. Oprócz aktorstwa zajął się też  reżyserią, scenopisarstwem i produkcją (z sukcesami - Oscar za "Operację Argo"). Obecnie możemy oglądać go w miniserialu "Paragraf 22".

Niegdyś znany podrywacz i łamacz niewieścich serc. Aktualnie stateczny mąż Amal Clooney (od 2014 roku) i ojciec bliźniaków . W tym roku skończył 58 lat.

Sherry Stringfield, czyli dr Susan Lewis

Aktorka zawodowa - ukończyła studium aktorskie Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku. Zaczynała od ról w tasiemcach (m.in. "The Guiding Light") oraz popularnych serialach telewizyjnych ("Nowojorscy gliniarze"). W "Ostrym dyżurze" grała przez pierwsze trzy sezony. Potem zniknęła z ekranów, by powrócić w 2001 roku, tuż po urodzeniu córki Phoebe.

Po odejściu z serialu kilkakrotnie mogliśmy oglądać ją na małym ekranie (m.in. w "Brygadzie ratunkowej", "Powiedz, że mnie kochasz" czy "Bez powrotu", "Zabójczych umysłach: Poza granicami" czy "Pod kopułą") i w filmach ("Ojczym", "Urodzony zwycięzca", "Gniazdo szerszeni").

Prywatnie jest rozwiedziona i ma dwójkę dzieci. W tym roku obchodziła 52. urodziny.

Noah Wyle, czyli student medycyny (a następnie doktor) John Carter

Przed "Ostrym dyżurem" grywał niewielkie rólki w filmach. Jednak to serial otworzył mu drzwi do kariery (za rolę Cartera otrzymał pięć nominacji do nagrody Emmy i trzy do Złotego Globu). Swoją szansę w pełni wykorzystał.

Już w trakcie kręcenia zdjęć do serialu można go było zobaczyć na dużym ekranie. Fani filmów przygodowych z pewnością pamiętają go z serii "Bibliotekarz...", natomiast miłośnicy science-fiction kojarzą go jako Toma Masona z serialu "Wrogie niebo". Jego ostatnie seriale to "Bibliotekarze" i "The Red Line".

Prywatnie Noah jest od 5 lat żonaty (po raz drugi) i ma troje dzieci.

Eriq La Salle, czyli dr Peter Benton

Rolę w "Ostrym dyżurze" dostał na dwa dni przed rozpoczęciem zdjęć. Nie był amatorem. Nie tylko skończył  studia teatralne na Uniwersytecie w Nowym Jorku, ale też był wschodzącą gwiazdą telewizji. Występował w serialach ("Inny świat", "The Human Factor", "Prawnicy z Miasta Aniołów" czy "W kręgu podejrzeń") i filmach (m.in. "Książę w Nowym Jorku" z Eddie Murphym).

Choć dzięki serialowi stał się jeszcze bardziej popularny, nie potrafił wykorzystać swoich pięciu minut. Po zakończeniu swojego udziału w "Ostrym dyżurze" nie wykreował już żadnej godnej pochwał roli. Zajął się za to reżyserią i produkcją (m.in. krótkometrażowego dramatu "Psalms from the Underground" czy biograficznej opowieści o gwieździe amerykańskiego streetballu "Historia Earla ‘Kozła’ Manigaulta").

Jako aktora mogliśmy oglądać go w ostatnich latach w "Pod kopułą" i "Logan: Wolverine".

W wolnym czasie trenuje sporty walki (w młodości brał udział w licznych zawodach). W tym roku skończył 57 lat.

Julianna Margulies, czyli siostra Carol Hathaway

Zanim wystąpiła w swoim pierwszym filmie - "Szukając sprawiedliwości" - Julianna pracowała jako kelnerka. Później występowała na scenach teatrów Yale Repertory Theatre i Asolo Theatre. Gościnnie mogliśmy oglądać ją w serialach "Prawo i Porządek" i "Wydział zabójstw Baltimore". Z "Ostrego dyżuru" odeszła po 6 latach. Za powrót producenci proponowali jej 27 milinów dolarów, ale aktorka odmówiła!

Później wystąpiła m.in. w kolejnej produkcji medycznej - komediowym serialu "Hoży doktorzy", "Rodzinie Soprano" i thrillerze "Tajna sieć", za który otrzymała nominację do Złotego Globu. Od 2009 roku wciela się w Alicię Florrick, główną bohaterkę obsypanego nagrodami serialu "Żona idealna". Za tę kreację zdobyła Złoty Glob oraz 4 inne nagrody i kilkanaście nominacji.

Choć Margulies zaniedbała nieco kino (ostatni raz na dużym ekranie pojawiła się w 2017 roku), seriale, w których gra w pełni rekompensują tę nieobecność. Ostatnio w mediach społecznościowych zrobiło się głośno na temat operacji plastycznych, jakie zafundowała sobie aktorka. Złośliwi wypominają jej, że lata temu zarzekała się, że nigdy nie skorzysta z pomocy chirurga plastycznego...

Prywatnie aktorka jest żoną Keitha Lieberthala i mamą synka Kierana. 8 czerwca skończyła 53 lata.

swiatseriali.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy