Reklama

ER

Ostry dyżur

Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 242
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Gwiazdy po latach: "Ostry dyżur"

Na izbie przyjęć Szpitala Okręgowego w Chicago dosłownie ułamki sekund dzielą życie od śmierci. Nieustanne napięcie, przeplatane chwilami radości, gdy uda się ocalić jeszcze jedno ludzkie istnienie, a przede wszystkim przytłaczająca odpowiedzialność za każdą decyzję to codzienność bohaterów tego dramatu medycznego. Pamiętacie "Ostry dyżur"? Co robią gwiazdy tego serialu dziś? Sprawdźcie!

"Ostry dyżur" to serial medyczny, który zmienił oblicze telewizji, a jego powtórki wciąż przyciągają przed telewizory miliony widzów na całym świecie. Powstał z połączenia wyjątkowego talentu do tworzenia bestsellerów, jakim charakteryzuje się Michael Crichton (twórca m.in. "Parku Jurajskiego") i potencjału wytwórni Amblin Stevena Spielberga.

Serial cieszył się uznaniem publiczności, ale i krytyków - jego twórcy w 2001 roku otrzymali Złoty Glob w kategorii Najlepszy dramat telewizyjny oraz 113 (!) innych, nie mniej prestiżowych, wyróżnień i 257 nominacji, w tym 123 do Emmy - to rekord, którego nie zdołał pobić żaden inny telewizyjny serial obyczajowy!

Już dziś sprawdźcie, co słychać u gwiazd serialu!

Anthony Edwards, czyli dr Mark Greene

Reklama

Choć studiował aktorstwo, rzucił szkołę zaraz po tym, jak zaproponowano mu pierwszą rolę w filmie - zagrał w komedii "Zemsta frajerów". Prawdziwą popularność przyniósł mu kultowy "Top Gun", gdzie wystąpił u boku Toma Cruise’a oraz film "Sokoły" z Timothym Daltonem. Widzowie mogą pamiętać go również z seriali "Przystanek Alaska" czy "It Takes Two".  

Kiedy pojawił się w "Ostrym dyżurze" był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci. Za udział w trzech sezonach serialu zarobił, bagatela, 35 mln dolarów! Otrzymał też Złoty Glob i wiele innych wyróżnień.

Obecnie można oglądać go na małym ekranie w serialu "Zero Hour" i w filmie "Big Sur". Prywatnie, od 9 lat jest żonaty z Jeanine Lobell, z którą ma czwórkę dzieci. W tym roku skończy 51 lat.

George Clooney, czyli dr Doug Ross

Na swoją wielką szansę czekał ponad dekadę. Wcześniej grywał epizody w serialach i niewielkie rólki w filmach klasy B. Jednak to "Ostry dyżur" otworzył mu drzwi do kariery w Hollywood.

Za rolę Douga Rossa, kreowaną przez niego przez pięć lat, otrzymał szereg nagród (w tym dwie statuetki Emmy dla najlepszego aktora w serialu dramatycznym) oraz trzy nominacje do Złotego Globu. Z serialu odszedł w 1999 roku, jednak co jakiś czas pojawiał się gościnnie w późniejszych odcinkach.

Jego kariera nabrała zawrotnego tempa. "Złoto pustyni", seria filmów "Ocean’s...", "Michael Clayton", "Good Night and Good Luck, "Syriana" (za tę rolę zdobył Oscara!), "Człowiek, który gapił się na kozy", "Idy marcowe", "Spadkobiercy" - to tylko kilka filmów z jego ogromnego dorobku. Oprócz aktorstwa zajął się też  reżyserią, scenopisarstwem i produkcją (z sukcesami - Oscar za "Operację Argo").

Znany podrywacz i łamacz niewieścich serc. Obecnie związany jest ze Stacy Keibler - amerykańską aktorką i modelką, byłą zapaśniczką. W tym roku skończy 52 lata.

Sherry Stringfield, czyli dr Susan Lewis

Aktorka zawodowa - ukończyła studium aktorskie Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku. Zaczynała od ról w tasiemcach (m.in. "The Guiding Light") oraz popularnych serialach telewizyjnych ("Nowojorscy gliniarze"). W "Ostrym dyżurze" grała przez pierwsze trzy sezony. Potem zniknęła z ekranów, by powrócić w 2001 roku, tuż po urodzeniu córki Phoebe.

Po odejściu z serialu kilkakrotnie mogliśmy oglądać ją na małym ekranie (m.in. w "Brygadzie ratunkowej", "Powiedz, że mnie kochasz" czy "Bez powrotu") i w filmach ("Ojczym", "Urodzony zwycięzca", "Gniazdo szerszeni").

Prywatnie jest rozwiedziona i ma dwójkę dzieci. W czerwcu będzie obchodzić 46. urodziny.

Noah Wyle, czyli student medycyny (a następnie doktor) John Carter

Przed "Ostrym dyżurem" grywał niewielkie rólki w filmach. Jednak to serial otworzył mu drzwi do kariery (za rolę Cartera otrzymał pięć nominacji do nagrody Emmy i trzy do Złotego Globu). Swoją szansę w pełni wykorzystał.

Już w trakcie kręcenia zdjęć do serialu można go było zobaczyć na dużym ekranie. Fani filmów przygodowych z pewnością pamiętają go z serii "Bibliotekarz...", natomiast miłośnicy science-fiction kojarzą go jako Toma Masona z serialu "Wrogie niebo". W 2013 roku na ekrany wejdą aż dwie produkcje z jego udziałem - "The World Made Straight" i "Snake and Mongoose".

Prywatnie Noah jest od 13 lat żonaty z producentką filmową, Tracy Warbin, z którą ma dwójkę dzieci.

Eriq La Salle, czyli dr Peter Benton

Rolę w "Ostrym dyżurze" dostał na dwa dni przed rozpoczęciem zdjęć. Nie był amatorem. Nie tylko skończył  studia teatralne na Uniwersytecie w Nowym Jorku, ale też był wschodzącą gwiazdą telewizji. Występował w serialach ("Inny świat", "The Human Factor", "Prawnicy z Miasta Aniołów" czy "W kręgu podejrzeń") i filmach (m.in. "Książę w Nowym Jorku" z Eddie Murphym).

Choć dzięki serialowi stał się jeszcze bardziej popularny, nie potrafił wykorzystać swoich pięciu minut. Po zakończeniu swojego udziału w "Ostrym dyżurze" nie wykreował już żadnej godnej pochwał roli. Zajął się za to reżyserią i produkcją (m.in. krótkometrażowego dramatu "Psalms from the Underground" czy biograficznej opowieści o gwieździe amerykańskiego streetballu "Historia Earla ‘Kozła’ Manigaulta").

W wolnym czasie trenuje sporty walki (w młodości brał udział w licznych zawodach). W tym roku skończy 51 lat.

Julianna Margulies, czyli siostra Carol Hathaway

Zanim wystąpiła w swoim pierwszym filmie - "Szukając sprawiedliwości" - Julianna pracowała jako kelnerka. Później występowała na scenach teatrów Yale Repertory Theatre i Asolo Theatre. Gościnnie mogliśmy oglądać ją w serialach "Prawo i Porządek" i "Wydział zabójstw Baltimore". Z "Ostrego dyżuru" odeszła po 6 latach. Za powrót producenci proponowali jej 27 milinów dolarów, ale aktorka odmówiła!

Później wystąpiła m.in. w kolejnej produkcji medycznej - komediowym serialu "Hoży doktorzy", "Rodzinie Soprano" i thrillerze "Tajna sieć", za który otrzymała nominację do Złotego Globu. Od 2009 roku wciela się w Alicię Florrick, główną bohaterkę obsypanego nagrodami serialu "Żona idealna". Za tę kreację zdobyła Złoty Glob oraz 4 inne nagrody i 17 nominacji.

Choć Margulies zaniedbała nieco kino (ostatni raz na dużym ekranie pojawiła się w zeszłym roku, wcześniej - w 2009), seriale, w których gra w pełni rekompensują tę nieobecność.

Prywatnie aktorka jest żoną Keitha Lieberthala i mamą 5-letniego synka Kierana. 8 czerwca skończyła 47 lat.

swiatseriali.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje