Odwróceni

Ocena
serialu
7,7
Dobry
Ocen: 297
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Mija 5 lat od premiery "Odwróconych"

Kiedy dokładnie 5 lat temu - 16 marca 2007 roku - wyemitowany został pierwszy odcinek "Odwróconych", nikt nie przypuszczał, że grający w tym serialu pruszkowskiego gangstera Robert Więckiewicz stanie się dzięki roli "Blachy" jednym z najpopularniejszych w Polsce aktorów i zagra w filmie nominowanym do Oscara.

Niebezpieczna gra

Dziś mija 5 lat od premiery "Odwróconych". 13-odcinkowy serial był pierwszym, który otwarcie opowiadał o polskiej mafii, gangsterskich porachunkach i bulwersujących czasami sposobach walki policji ze zorganizowaną przestępczością.

- Odwrócony to ktoś, kto przystaje na współpracę z wrogiem w zamian za pewne korzyści. To przestępca, który współpracuje z policją lub policjant, który dostarcza tajnych informacji gangsterom. Niezależnie, czy odwróconym jest stróż prawa, czy też bandyta, zawsze jest to niebezpieczna gra, w której stawką jest życie - mówili w marcu 2007 roku twórcy serialu na konferencji prasowej poprzedzającej emisję pierwszego odcinka.

Z dnia na dzień stał się gwiazdą

Miesiąc wcześniej, 2 lutego 2007 roku, na ekrany kin wszedł film "Świadek koronny", który powstał jako dodatkowy efekt prac nad serialem. Akcja "Odwróconych" rozgrywa się trzy lata po wydarzeniach przedstawionych w filmie.

Przed premierą "Świadka koronnego" i "Odwróconych" Robert Więckiewicz był jednym z wielu aktorów charakterystycznych grających niewielkie, epizodyczne rólki w filmach i serialach. Zagrał m.in. strażaka w kilku odcinkach "Na dobre i na złe", ochroniarza w "Samym życiu", policjanta w "Fali zbrodni", mordercę w "Sforze" i bandziora w "M jak miłość".

Rola Jana Blachowskiego "Blachy" sprawiła, że niemal z dnia na dzień stał się gwiazdą i zaczął dostawać duże, główne role. Jedna z ostatnich z nich - rola Leopolda Sochy w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności" - sprawiła, że poznali go widzowie na całym świecie. O jego talencie głośno mówią dziś najwięksi producenci i reżyserzy w Hollywood!

Niezwykła relacja gangstera z policjantem

Obok Więckiewicza w "Odwróconych" zagrała cała plejada wspaniałych polskich aktorów - m.in. Artur Żmijewski, Szymon Bobrowski, Krzysztof Globisz, Andrzej Grabowski, Andrzej Zieliński, Janusz Chabior, Anna Dymna, Anna Dereszowska i Małgorzata Foremiak.

Serial "Odwróceni" to historia niezwykłej relacji pomiędzy członkiem gangu pruszkowskiego - Janem Blachowskim (Więckiewicz) a policjantem z żelaznymi zasadami - Pawłem Sikorą (Żmijewski). Każdy z nich stara się "odwrócić" drugiego, przekonać go do współpracy. Dla obydwu, oprócz pracy, ważna jest także rodzina, dla której zdolni są do największych poświęceń. Zrobią wszystko, by chronić najbliższych...

Najlepszy polski serial?

Emitowany od 16 marca do 8 czerwca 2007 roku serial jest według opinii wielu krytyków najlepszym serialem, jaki pojawił się na antenie telewizji TVN od dnia jej powstania do dziś. Niestety, z powodu niezadowalającej oglądalności, władze stacji nie zdecydowały się na realizację kolejnych sezonów.

"Paradoksalnie seriale o najlepszej fabule i wspinające się na wyżyny realizacyjne mają niską oglądalność" - pisano wtedy o "Odwróconych", zwracając uwagę, że spośród 40 nadawanych w tym samym okresie polskich seriali tylko ten z Robertem Więckiewiczem w roli "Blachy" zasługuje na miano arcydzieła ze względu na świetną fabułę, światowej klasy realizację i doskonałe aktorstwo.

Scenariusz do "Odwróconych" napisali wspólnie Artur Kowalewski i Piotr Pytlakowski, reżyserem większości odcinków był Jacek Filipiak, za kamerą stanęli Tomasz Augustyniak, Jan Holoubek, Marcin Figurski i Bogumił Godfrejów, porywającą muzykę do serialu skomponował Łukasz Targosz.

 


Dowiedz się więcej na temat: Odwróceni | Robert Więckiewicz | Foremniak Małgorzata

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje