Netflix: Seriale
Ocena
serialu
7,5
Dobry
Ocen: 589
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

TOP 10 seriali historycznych, które musisz znać

Seriale historyczne zdobywają serca widzów, zabierając ich w podróż do dawnych epok, gdzie intrygi, heroiczne walki, gorące romanse i zachwycające kostiumy tworzą fascynującą mozaikę przeszłości. Oto nasz wybór niezwykłych produkcji osadzonych w realiach historycznych, dostępnych online – każdy z nich to okazja, by nadrobić lekcje historii w niezwykle wciągający sposób.

Odkryj z nami seriale historyczne, które przyciągają uwagę nie tylko efektownymi strojami i realistycznymi scenografiami, ale przede wszystkim głębią fabuły, intrygującymi postaciami i dramatycznymi zwrotami akcji. Zapraszamy do podróży w czasie bez wychodzenia z domu, dzięki najlepszym serialom historycznym dostępnym online.

"Wielka" - HBO Max

Seriale o koronowanych głowach cieszą się ogromną popularnością. Większość z nich przymyka oko na fakty. Jednak żaden nie robi tego z taką dozą absurdu i humoru jak "Wielka", która opowiada "miejscami prawdziwą" historię Katarzyny Wielkiej.

Reklama

Serial "Wielka" to satyryczne spojrzenie na historię Katarzyny Wielkiej. W rolę młodej carycy wcieliła się fantastyczna Elle Fanning. Przyszłą władczynię poznajemy jeszcze jako Zofię Fryderykę Augustę - młodziutką księżniczkę z głową pełną ideałów oraz romantycznych wizji. 

Zofia w ramach zaaranżowanego małżeństwa przybywa do Rosji, aby poślubić cesarza Piotra III (niesamowicie zabawny Nicholas Hoult). Tam jej wyobrażena zderzają się z rzeczywistością. Jednak przepełniona optymizmem i wiarą we własne ideały, władczyni nie porzuca swoich ambicji. Z odcinka na odcinek możemy obserwować, jak z naiwnej księżniczki staje się tytułową Wielką. 

"Dynastia Tudorów" - Prime Video, Viaplay

Serial historyczno-obyczajowy Dynastia Tudorów przedstawia wczesny, burzliwy okres panowania króla Anglii, Henryka VIII, poprzedzający pierwszy rozwód. Król jest młodym, przystojnym, odważnym i żądnym władzy mężczyzną. W jego postać wcielił się Jonathan Rhys Meyers, zdobywca Złotego Globu za rolę w filmie Elvis. W pozostałych rolach występują: Jeremy Northam (Sir Tomas More), Sam Neill (Kardynał Wolsey), Maria Doyle Kennedy (królowa Katarzyna Aragońska), Natalie Dormer (Anna Boleyn), Henry Cavill (Brandon, książę Suffolk) i Henry Czerny (Norfolk).

Akcja rozpoczyna się we wczesnych latach blisko 40-letniego panowania wszechwładnego króla Henryka VIII w Anglii (1509-1547). Główne wątki serialu koncentrują się wokół jego małżeństwa z Katarzyną Aragońską oraz związku z Anną Boleyn, a także politycznych aliansów z filozofem Sir Thomasem Morem i kardynałem Thomasem Wolsey'em, głową katolickiego kościoła w Anglii w przededniu ogłoszenia jego niezależności od Rzymu.

"The Crown" - Netflix

"The Crown" bez wątpienia był jednym z największych serialowych hitów ostatniej dekady. Między innymi to właśnie za sprawą produkcji Petera Morgana, Netflix stał się potęgą w świecie streamingu. Pierwsze seriale zachwycały pod niemal każdym względem. Brytyjska rodzina królewska jeszcze do niedawna była przykładem instytucji, która od stuleci pozostaje niezmienna. Świat szedł do przodu, a "royalsi" trwali w tradycjach ich pradziadów. Otaczała ich aura tajemnicy i niemal boskości. Twórcy hitu Netflixa otworzyli widzom drzwi do tego niedostępnego wcześniej świata. 

14 grudnia 2023 roku na platformie Netflix pojawiły się ostatnie odcinki serialu "The Crown", przybliżającego czas panowania Elżbiety II na tronie brytyjskim. Chociaż na dwa ostatnie sezony spadło wiele krytyki, to serial bez wątpienia zapisał się w historii streamingu. 

"Downton Abbey" - Sky Showtime, Prime Video, HBO Max, Viaplay

Osadzony w Anglii, w latach poprzedzających I Wojnę Światową, serial "Downton Abbey" opowiada historię pewnej specyficznej i skomplikowanej społeczności. Zamek, w którym rozgrywa się akcja od pokoleń należy do rodziny Crawleyów, oprócz arystokracji mieszka tam służba, która z zazdrością spogląda na swoich pracodawców. Niektórzy są lojalni i w pełni oddani pracy w Downton, inni zaś są tu tylko tymczasowo i poszukują miłości, przygody lub możliwości na poprawę swojego statusu. 

To, co różni obie grupy, to fakt, iż służba zna jedne z najbardziej skrywanych sekretów rodziny, natomiast Państwo Crawley nie znają praktycznie żadnych tajemnic swoich pracowników. Pomimo namiętności, które pulsują pod powierzchnią arystokratycznej powściągliwości, życie w Downton jest bezpieczne, spokojne i poukładane, wydaje się, że takie pozostanie na zawsze. Ani rodzina, ani służba nie zdaje sobie jednak sprawy, że zbierają się ciemne chmury, a konflikt, który całkowicie zmieni ich dotychczasowe życie, wisi w powietrzu.

"Rzym" - HBO Max

Serial historyczny, zrealizowany z rozmachem godnym Cezara, przedstawia ludzkie, życiowe historie, z okresu upadku Republiki Rzymskiej i początku Cesarstwa Rzymskiego. Akcja pierwszego sezonu serialu "Rzym" rozpoczęła się w chwili upadku republiki i utworzenia cesarstwa. Drugi sezon rozpoczyna się po śmierci Gajusza Juliusza Cezara. "Rzym" to wielkie widowisko historyczne, w którym władza ukrywa zbrodnie, zemsta koi ból po zdradzie, a namiętność zmienia układ sił. Pod maską brutalności bohaterów kryją się honor i zasady, a przemoc niweczy najczystsze intencje.

"Wikingowie" - Netflix

To zdecydowanie jeden z najlepszych seriali historycznych ostatnich lat. "Wikingów" można postawić w jednym rzędzie z takimi hitami, jak "Rzym", "Spartakus" czy "Rodzina Borgiów". Nie tylko dlatego, że krew leje się tu równie często, jak na arenach gladiatorów, a intryg jest nie mniej niż na dworze Aleksandra VI Borgii. Akcja rozpoczyna się gdzieś w Skandynawii, u schyłku VIII wieku. Ragnar Lothbrok (znakomity Travis Fimmel), który swoje pochodzenie wywodzi od boga Odyna, buntuje się przeciwko jarlowi (wodzowi) Haraldsonowi (Gabriel Byrne). Młody wojownik ma już dość organizowanych przez jarla łupieżczych wypadów na wschód, do biednych, wielokrotnie plądrowanych krain.

Marzy mu się wielka wyprawa na zachód, gdzie - jak wierzy - są bogate, opływające w dostatek kraje. Tyle że nikt do nich jeszcze nie dotarł i nie wiadomo, czy w ogóle istnieją. Haraldson nie chce podjąć takiego ryzyka, opowieści o zachodnich krainach uważa za głupie bajki, a w Lothbroku widzi krnąbrnego, zagrażającego jego władzy buntownika.

"Deadwood" - HBO Max

Rok 1877. Nad Black Hills w Deadwood, obozowisku wyjętych spod prawa, wstaje nowy dzień. Bez względu czy na lepsze, czy gorsze - jedno jest pewne, czasy się zmieniają i przemiana obozu w miasteczko jest nieunikniona. Wraz z nią, szukając zysku w lukratywnej anarchii, do osady przybywają nowe twarze. Rząd outsiderów zwiastuje erę podejmowania trudnych decyzji i brutalnej walki o władzę.

Nowym szeryfem jest Seth Bullock, który zostaje zmuszony do poradzenia sobie z dwoma podstępnymi właścicielami domów rozpusty: Alem Swearengenem i jego rywalem, przebiegłym Cyem Tolliverem. Kobiety Deadwood również ujawniają determinację. Zobacz jak Calamity Jane, Alma Garret oraz prostytutki Trixie i Joanie stają do walki o swoje w niebezpiecznym mieście knujących wyrzutków przekonując się, że fortuna ma swoją cenę...

"Peaky Blinders" - Netflix, Player, VOD.pl

W Birmingham roku 1919, w cieniu popostwojennej Anglii, rodzina Shelby pod wodzą charyzmatycznego Tommy'ego (Cillian Murphy) rządzi ulicami jako Peaky Blinders - gangsterska ekipa, której czapki z żyletkami stały się znakiem rozpoznawczym. Tommy, pragnący więcej niż tylko podziemnego królestwa, upatruje okazji w skradzionym transporcie broni. Jego ambicje krzyżują drogi z takimi postaciami jak bezlitosny komisarz Chester Campbell (Sam Neill) oraz przebiegła Polly (Helen McCrory). W ryzykownej grze o władzę, gdzie lojalność jest rzadkością, a zdrada na porządku dziennym, Tommy będzie musiał zmierzyć się z wrogami z zewnątrz i z wewnątrz swojej rodziny. Serial stworzony przez Stevena Knighta to mroczny epicki obraz świata gangsterskiego.

"Kompania braci" - HBO Max, Netlix

"Kompania braci" to miniserial wojenny, który składa się z dziesięciu odcinków. Jest ekranizacją powieści Stephena Ambrose'a opartej na faktach. Serial przedstawia historię 101. Dywizji Powietrznodesantowej amerykańskiej armii. Na ekranie widzimy kompanię E biorącą udział w akcji D-Day, czyli wstępnej fazie operacji Overlord - alianckiej inwazji we Francji, a także stajemy się świadkami zajęcia francuskiego miasteczka Carentan. 

Warto wspomnieć, że w tworzeniu serialu brali udział prawdziwi weterani wojenni, którzy ze swojej perspektywy opowiadali przedstawione wojenne wydarzenia.

"Terror" - Prime Video

Akcja serialu "Terror" koncentruje się na niebezpiecznej wyprawie Królewskiej Marynarki Wojennej, która wyrusza na nieznane terytorium w poszukiwaniu Przejścia Północno-Zachodniego. Załoga stanie w obliczu zdradliwych warunków, ograniczonych zasobów, gasnącej nadziei na przetrwanie i strachu przed nieznanym.

Przenikliwy mróz, samotność i uwięzienie na samym końcu świata - "Terror" świetnie pokazuje, co może pójść źle, gdy grupa mężczyzn desperacko walczących o przeżycie, musi zmierzyć się nie tylko z żywiołami przyrody, ale także ze sobą nawzajem.

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy