Prezydent Andrzej Duda spotkał się z założycielem Netfliksa
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek z Reedem Hastingsem, założycielem firmy Netflix. Rozmawiano między innymi na temat dotychczasowych osiągnięć i inwestycji firmy na polskim rynku - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
Przypomnijmy, że we wrześniu w Warszawie swoją działalność rozpoczęło biuro regionalne Netfliksa. Do zadań osób zatrudnionych w placówce ma należeć koordynowanie działalności serwisu w Polsce oraz na 28 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.
W latach 2020-2021 Netflix zainwestował 490 milionów złotych w rozwijanie biblioteki polskich filmów i seriali, zarówno własnych, jak i licencjonowanych, a także w produkcję zagranicznych tytułów w Polsce. Przy produkcjach własnych Netflix powstało łącznie 2600 miejsc pracy.
Dzięki globalnemu zasięgowi serwisu polskie produkcje Netflix zyskały sławę w Polsce i na świecie. Serial "Sexify" trafił na listę 10 najchętniej oglądanych tytułów w ponad 80 krajach i zajął pierwsze miejsce w dwudziestu z nich, m.in. we Włoszech, Indiach, Egipcie i Dominikanie.
Inwestycje Netfliksa na polskim rynku sięgają poza współpracę czysto produkcyjną - w 2020 r. Netflix rozpoczął wieloetapową współpracę z Krajową Izbą Producentów Audiowizualnych (KIPA). Pierwszym jej etapem było ogłoszenie na początku maja 2020 r. nowego funduszu pomocowego dla najbardziej poszkodowanych pracowników branży telewizyjnej i filmowej w związku z wstrzymaniem produkcji z powodu pandemii koronawirusa. Na jego działalność serwis przeznaczył 2,5 miliona złotych. W kolejnej odsłonie współpracy eksperci Netflix prowadzili szkolenia w ramach Netflix Day podczas KIPA Film Financial Lab, kursu poświęconego obsłudze serwisowej międzynarodowych produkcji filmowych oraz koprodukcjom, z naciskiem na kwestie finansowe. W maju 2021 roku z kolei wystartował cykl szkoleń “Kompetencje przyszłości", rozwijający wśród młodych twórców profesjonalne umiejętności niezbędne do pracy w nowoczesnej branży audiowizualnej.
W 2022 r. Netflix rozpoczął oficjalnie długofalową współpracę ze Szkołą Filmową w Łodzi, która opiera się na cyklu warsztatów dla studentów szkoły. Celem inicjatywy jest odkrywanie i wspieranie młodych talentów, a także umożliwienie im doskonalenia praktycznych kompetencji zawodowych, które ułatwią rozpoczęcie kariery na zmieniającym się rynku filmowym.