Reklama

Netflix: Seriale

Ocena
serialu
7,7
Dobry
Ocen: 184
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Gambit królowej" sprawił, że szachy znów są modne

​Produkcja "Gambit królowej" Netflixa poza wyniesieniem realizacji seriali na jeszcze wyższy poziom, zamienił niemo towarzyszącego bohatera drugoplanowego w pierwszoplanowego. Mowa rzecz jasna o szachach, które dzięki serialowi, niemal z dnia na dzień, z zapomnianej rozrywki przeistoczyły się w nową, ulubioną dyscypliną sportową.


Patrząc na dane sprzedażowe platformy eBay można powiedzieć, że szachy stały się nową, ulubioną rozrywką. Cytowana przez "The New York Times" rzeczniczka eBay, Kara Gibson, powiedziała, że firma odnotowała 215 proc. wzrost sprzedaży zestawów szachowych i akcesoriów.

Reklama

Spośród różnych rodzajów szachów najpopularniejsze są drewniane szachy - ich sprzedaż jest dziesięciokrotnie wyższa w porównaniu z zestawami plastikowymi czy szklanymi. Sprzedaż zestawów vintage wzrosła siedmiokrotnie, podobnie jak sprzedaż sprzętu, w tym zegarów szachowych i timerów, która wzrosła 45 razy od zeszłego miesiąca. Choć do wzrostu popularności szachów niewątpliwie przyczyniła się również pandemia, jednak serial tę mocną pozycję tej gry przypieczętował.

Jeśli chodzi o Polskę, nie dysponujemy danymi sprzedażowymi, jednak posiłkując się Google Trends można jednoznacznie wskazać wzrost zainteresowania szachami. Porównując frazy "Gambit królowej" i "szachy Allegro", okazuje się, że od października do listopada zainteresowanie kupnem szachów wzrosło niemal czterokrotnie.

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje